هدر موبایل
1389/05/30 09:53:00
سرویس اقتصادی
سیدکاظم موسوی:

تخصیص یک‌میلیارد تومان بودجه برای تجهیز سیستم گرمایشی مدارس اردبیل

**استان اردبیل و شهرستان‌های زیرمجموعه آن در حال حاضر شاهد اجرای پروژه‌های مختلفی در زمینه آبرسانی، برق، راه و کشاورزی و... هستند که هر یک از این پروژه‌ها درصد پیشرفت متفاوتی را تجربه می‌کنند.

 به منظور بررسی وضعیت پروژه‌های این شهرستان خبر اردبیل گفت‌وگویی با سیدکاظم موسوی نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی انجام داده  که مشروح آن در ذیل می‌آید:

 جناب موسوی در خصوص آخرین وضعیت پروژه‌های شهرستان اردبیل توضیحاتی بفرمایید.

طی هفته گذشته جلسات متعددی در خصوص پروژه‌های حوزه انتخابیه اردبیل، نیر، نمین و سرعین با متولیان مربوطه برگزار شده که از جمله آن می‌توان به جلسه با رئیس سازمان مدارس و نوسازی کشور جناب دکتر رئیسی اشاره کرد که برای تجهیز این مدارس به سیستم گرمایشی در حدود یک میلیارد تومان بودجه دریافت شد. البته ناگفته نماند که در دیدارهای مردمی که در روزهای اخیر صورت گرفته، مردم در بعضی حوزه‌ها نگران مشکلات و معضلات پدید آمده هستند که این مشکلات عبارتند از افزایش قیمت بیمه‌های ساختمانی که باعث کاهش ساخت‌وساز در این شهرستان شده و اگر هم ساخت‌وسازی باشد، با سرعت بسیار کند می‌باشد که در این زمینه با وزیر رفاه و تأمین اجتماعی صحبت‌هایی شد و بناست ایشان به منظور پاسخگویی در این زمینه در هفته جاری به مجلس بیایند. در خصوص سایر مشکلات مانند مشکل آب شرب روستا و مناطق زراعی طی جلساتی که برگزار شد، از طریق وزارت نیرو بنا شد به منظور تأمین و تثبیت حق آب شهرستان که حدود 540میلیون مترمکعب است، جلساتی برگزار و این مسئله پیگیری شود.

 در خصوص سایر مشکلات شهرستان و رفع آنها تاکنون چه اقداماتی انجام گرفته است؟

به منظور بررسی مشکل گازرسانی این شهرستان و روستاهای آن چند وقتی است که پیگیر هستیم و بناست این هفته وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز به کمیسیون بیایند که با همین پیگیری‌ها در حدود 50درصد روستاها گازرسانی شده و باز هم در تلاش هستیم تا اقدامات لازم برای گازرسانی به سایر روستاها نیز انجام شود. در مورد میزان حق آب شهرستان اردبیل از رودخانه قزل‌اوزن نیز سؤالاتی از وزیر نیرو شده که اینجانب پیگیر هستم تا این مسئله را در کنار سایر مسائل مانند سدهای شهرستان که سال‌های متمادی عملی نشده است، به نتیجه برسد. همچنین در خصوص بحث استقلال آب منطقه اردبیل از استان آذربایجان شرقی و نیز استقلال شبکه برق این شهرستان از استان آذربایجان شرقی نیز پیگیر هستیم و می‌کوشیم تا پیرو این 2 بحث موضوع سیکل ترکیبی نیروگاه‌های استان اردبیل را از آذربایجان شرقی تفکیک کنیم، چراکه معتقدیم استان آذربایجان شرقی از منابع خوبی در این زمینه برخوردار است که باید این استقلال ایجاد شود.

 جناب موسوی! برای حل مشکل کشاورزان چه اقداماتی در نظر دارید که انجام شود؟

در حال حاضر محصولات خوبی در این منطقه تولید می‌شود اما نبود انبارهای مناسب برای نگهداری این محصولات و نیز بهره‌گیری از آنها در صنایع تبدیلی آسیب‌جدی به بخش کشاورزی این منطقه زده است که از جمله این محصولات می‌توان به تولید سیب‌زمینی اشاره کرد که قبل از تعطیلات مجلس در کمیسیون جلسات متعددی برای آن برگزار شد، اما مجلس هنوز در این زمینه قانع نشده است و از آنجایی که با کمبود انبار مناسب و دستگاه‌های مکانیزه نگهداری محصولات کشاورزی روبه‌رو هستیم، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت تعاون روستایی باید در این زمینه وارد عمل شوند و جوابگو باشند. در خصوص خرید تضمینی سیب‌زمینی ما از متولیان تقاضا داریم مانند گندم نسبت به آن اقدام کنند تا از طریق خرید تضمینی بخشی از مشکلات کشاورزان این ناحیه مرتفع شود. البته به منظور تأمین انبار جهت نگهداری محصولات کشاورزی، جلساتی را با متولیان سازمان تعاون روستایی برگزار کردیم و در جلسه‌ای هم که با مهندس سجادی داشتیم، بنا شد تا ایشان این مسئله را به طور کارشناسی پیگیر باشند تا بخشی از ضرر و زیان کشاورزان برطرف شود.

 پروژه‌های جاده‌ای و راهی این شهرستان هم‌اکنون در چه وضعیتی قرار دارند؟

اخیراً درخصوص برخی راه‌ها که در حدود 30 سال بود در دست انجام بود پیگیری‌های جدی صورت گرفته و طی جلساتی که با وزیر راه برپا شد مواردی به این پروژه‌ها تخصیص یافته که از جمله آن می‌توان به بهسازی و آسفالت راه شهر ازهیر به روستای شبلو و راه ازهیر- دمدمه اشاره کرد که پس از اتمام این پروژه‌ها آسفالت‌کاری راه مزارع در روستاهای پیراکم به نیار پیگیری می‌شود که اخیراً اعتبار مورد نیاز آن تأمین شده است.هم‌اکنون آسفالت راه کلاش در دست اقدام است ضمن اینکه پیچ‌های خطرناک در راه بین روستای گرم چشمه- نیارق هم بناست با اعتبار تخصیص یافته ترمیم شود که در این موارد باید از همکاری مهندس هدایتی و مهندس حاج‌علی‌زاده بسیار قدردانی و تشکر کرد. البته ناگفته نماند که هم‌راستا با این پروژه‌ها طرح‌ هادی روستاهای قزل‌گد، گرجان و شهریور آغاز و در برخی از آ‌نها در حال اتمام است.

درخصوص پروژه راه‌آهن میانه - اردبیل که در سال جاری 40 میلیارد تومان به بودجه آن اضافه شد و راه سرچم - اردبیل که در صورت اتمام 2 ساعت فاصله زمانی تهران به اردبیل را کاهش می‌دهد با پیگیری انجام شده ظرف 3 تا 4 ماه آینده به اتمام می‌رسد.در مورد راه‌آهن اردبیل - پارس‌آبادمغان که بناست راه‌آهن کشور را به شبکه بین‌المللی قفقاز وصل کند هفته قبل جلسه‌ای با حضور معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری دکتر حسینی و اعضای کمیسیون برپا شد و بنا شد این پروژه مشمول ماده 32 شود که انشاءالله بعد از تصویب ماده 32 این پروژه با سرعت و جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد و علاوه بر تسهیل راه‌ها اردبیل را از بن‌بست خارج می‌کند.

 جناب موسوی درخصوص اقدامات صورت گرفته به منظور تأمین آب شهرستان اردبیل و روستاهای آن نیز توضیحاتی بفرمایید.

در مورد آبرسانی و تأمین آب شرب روستای آراللو کوچک، آق‌گل‌رستم‌ر‌خان، قره‌حسن‌لو و قره‌تپه که مردم آن با مشکل تأمین آب روبه‌رو هستند درصدد هستیم تا اعتبار لازم برای آن در نظر گرفته شود تا بتوان به طور کامل آن را مرتفع کرد هر چند که درخصوص آبرسانی به حوزه‌های مختلف شهرستان اقدامات خوبی در دست انجام است اما کافی نیست و در همین راستا از مدیرکل آب و فاضلاب استان درخواست کردیم تا با جدیت بیشتری آن را پیگیری کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet