هدر موبایل
1389/05/31 09:29:00
سرویس صحن
خباز در اخطار قانون اساسی:

تصمیم گیری درخصوص حقوق افراد فاقد وصی از وظایف حاکم اسلامی است

**نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی انتقال حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صورت نداشتن وصی را خلاف موازین اسلامی و شرع عنوان کرد و خواستار واگذاری آن به حاکم اسلامی شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز یکشنبه 31 مرداد ماه و در حین بررسی گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح الحاق یک تبصره به ماده (12) قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 اعاده شده از شورای نگهبان، "محمدرضا خباز" طی یک اخطار قانون اساسی،  با اشاره به اصل 4 قانون اساسی اظهار داشت: کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزائی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... باید براساس موازین اسلامی باشد و این اصل بر همه قوانین اعلامی حاکم است و تشخیص آن هم بر عهده فقهای شورای نگهبان است.

وی افزود: در اصلاح ماده 12 قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 آقایان اجازه داده اند که حقوق این افراد در صورت نداشتن وارث به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل شود.

نماینده مردم کاشمر با تاکید بر این که این امر خلاف موازین اعلامی و شرع است تصریح کرد: در نظام اسلامی اگر کسی وصی نداشت تصمیم گیری در مورد حقوقش در حیطه اختیارات حاکم اسلامی می باشد.

خباز از لاریجانی خواست با در نظر گرفتن این مساله اجازه تصویب این طرح را ندهد.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار خباز با بیان اینکه این قسمت با نظر شورای نگهبان صورت گرفته است، از "غلامعلی حداد عادل" رئیس کمیسیون فرهنگی خواست نظر کمیسیون درخصوص این که آیا شورای نگهبان بحث در اختیار حاکم اسلامی باشد قبول کرده یا در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد را، عنوان کند.

حداد عادل رئیس کمیسیون فرهنگی نیز در توضیح این الحاقیه گفت: نماینده شورای نگهبان نسبت به این موضوع نظری نداشتند بنابراین به جای وزارت فرهنگ و ارشاد، حاکم اسلامی بیاید هم از نظر کمیسیون ایرادی ندارد.

لاریجانی با توضیحات حداد عادل خواست اصل حاکم اسلامی جایگزین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شود تا شبهات برطرف شود.

وی تصریح کرد: ایراد شورای نگهبان به زمان بوده است بنابراین به جای کلمه وزارت ارشاد اسلامی، حاکم اسلامی قرار گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet