خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/05/31 10:13:00
سرویس فرهنگی
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

بازنشتگی خارج از موعد اساتید رکود علمی را دامن می زند

**رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: کنار گذاشتن اساتید با تجربه دانشگاه در شرایط فعلی که دانشگاه‌های ما نیازمند انتقال دانش و تجربه هستند به هیچ عنوان منطقی نیست و فرار مغزها را دامن می زند

"علی عباسپور" در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص بازنشستگی اساتید دانشگاه اظهار داشت: بازنشستگی اساتید با تجربه دانشگاه به صورت نسنجیده و غیرعلمی موجب رکود علمی و مهاجرت مغزها خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نباید به بهانه سن، اساتید باتجربه را، که سرمایه‌های گرانبهای علمی ما محسوب می‌شوند کنار گذارد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: حتی اگر اساتیدی در دانشگاه‌های ما از لحاظ علمی دارای تحقیقاتی نباشند، نباید دانشجویان را از نعمت آنها محروم کند؛ چرا که برخی اساتید اگرچه از لحاظ تحقیقات و تالیف علمی ضعیفند، اما از نظر تدریس در وضعیت خوبی قرار دارند، بنابراین می‌توان از تجربه گرانبهای آنها در دانشگاه‌ها استفاده کرد.

عباسپور یادآورشد: ما معتقدیم گرچه باید اساتید جوان را به کار گرفت اما نمی‌توان با این استدلال استادان علمی و باتجربه را کنار گذارد.

وی گفت: وضعیت اعضای هیات علمی نسبت به دانشجو در دانشگاه پیام نور 1 به 500 ، در دانشگاه آزاد اسلامی 1 به 50، در دانشگاه دولتی حدود 1 به 25 تا 30 است که این خود نشان‌دهنده این است باید وزارت علوم نسبت به نگهداری استادان دانشگاه توجه بیشتری اعمال کند.

رئیس کمیسیون اموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: اگر می‌خواهیم در برنامه پنجم توسعه  به وضعیت مطلوب دانشگاهی برسیم باید نسبت اساتید به دانشجویان در دانشگاه پیام نور 1 به 200 در دانشگاه آزاد اسلامی 1 به 30 و در دانشگاه دولتی 1 به 18 برسد.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم هم اساتید با تجربه را نگه داریم و هم استادان جوان را جذب کنیم بنابراین این نحوه برخورد یکسویه با سرمایه‌های علمی و استادان صاحب کرسی و عالی به هیچ عنوان به صلاح کشور نیست.   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet