هدر موبایل
1389/05/31 10:22:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن:

باید تولید داخلی جای واردات بی‌رویه را بگیرد

**سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به دیدار رهبری با مسئولان کشور، گفت: برای دستیابی به سخنان رهبری و عادت به مصرف تولیدات داخلی، باید تولید داخلی و سرمایه‌گذاری در داخل کشور جایگزین واردات بی‌رویه را بگیرد.

"علی‌اصغر یوسف‌نژاد" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی اقتصاد ملی ما واردات است، گفت: ما هم در ساختار و هم در قانون واردات با مشکل روبه رو هستیم، حتی از نظر فرهنگی با واردات در تناقض هستیم و باید در این زمینه مشکلات برطرف شود.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجا که منابع درآمدی کشور ما از فروش نفت تامین می‌شود طبیعی است که به سمت وادرات پیش می‌رویم.

وی با اشاره به رهنمود‌های مقام معظم رهبری، گفت: در دیدار اخیر مقام معظم رهبری با مسئولان کشور، ایشان به مدیریت واردات و عادت به تولید و مصرف داخلی تاکید کردند؛ بر همین اساس مجلس و کمیسیون صنایع و معادن بیانات ایشان را در راستای افزایش تولید داخلی به جدیدت دنبال خواهد کرد.

یوسف نژاد افزود: همان طور مقام معظم رهبری تاکید کردند، واردات یک ضرورت است اما باید در محصولاتی صورت گیرد که تولید یا ظرفیت تولید در داخل وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه واردات رفع نیاز داخلی است، گفت: واردات در نتیجه اختلاف بین نیاز و تولید داخلی است، ما برای رفع این اختلاف به سمت واردات می‌رویم.

یوسف نژاد ادامه داد: با این وجود واردات باید هدایت شده انجام شود و در نهایت به عنوان یک تهدید برای تولید داخلی و سرمایه‎داخلی بشمار نرود.

وی با بیان اینکه قوانین ما را به سمت واردات سوق می‌دهد، تصریح کرد: در حال حاضر شرایط برای واردات فراهم تر از تولید و صادرات است، با نگاه به تسهیلاتی که بانک‌ها در اختیار تولید، تجارت و بازرگانی قرار می‌دهد متوجه خواهیم شد، اخذ تسهیلات برای بازرگانی، واردات و تجارت خیلی راحت‌تر از دریافت تسهیلات برای تولید است.

نماینده مردم ساری با یاد آوری سخنان مقام معظم رهبری در آخرین دیدار، گفت: ایشان بر بحث و گفت‌وگو بر سر مسئله واردات بین دولت و مجلس تاکید کردند، در این بین لازم است در حال حاضر به واردات به چشم یک تهدید نگاه کرد،

وی افزود: نقطه نظرات مقام معظم رهبری در این مسیر می‌تواند راهگشا باشد.کمیسیون‌های تخصصی مجلس در این زمینه وارد خواهد شد و با تصویب قوانین سعی می‌کند بر توسعه اقتصادی کشور بیافزاید.

یوسف نژاد ادامه داد: با محوریت قرار دادن مسائلی چون توسعه صادرات غیرنفتی، عدم اتکا به بودجه نفت، رفع بیکاری و مبارزه با تورم باید واردات را به سمت تولید و صادرات جهت داد.

وی با اشاره به اینکه اگر تولید مناسب داخلی داشته باشیم از تورم کاسته می‌شود، گفت: اگر تولید داخلی و با کیفیت داشته باشیم می‌توانیم صادرات غیر نفتی را فعال کنیم و در ادامه راه می‌توانیم امیدورا باشیم تورم کاهش یابد.

نماینده مردم ساری با بیان اینکه ایران در تولید داخلی ظرفیت خوبی دارد، تصریح کرد: خوشبختانه از ظرفیت خوبی برای تولید برخوردار هستیم اما متاسفانه تنها  30 درصد آن فعال است.

وی ادامه داد: همه باید موضوع تولید و سرمایه‌گذاری داخلی را جدی بگیریم تا بتوانیم با تولید با کیفیت از واردات بی‌رویه و بی کیفیت جلوگیری کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن افزود: به منظور رشد در تولید داخلی، لازم است در برنامه پنچ ساله پنجم توسعه، تولید ملی و سرمایه‌گذاری داخلی برجسته‌تر دیده شود و واردات تنها در حد و اندازه  ضرورت و نیاز کشور صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet