ایام محرم 1398
1389/05/31 10:29:00
سرویس اقتصادی
نماینده گچساران :

پژوهش در استان کهکیلویه و‌ بویراحمد راکد است

**نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی درباره دلایل رکود نسبی استان در امر پژوهش، ذکر چند نکته را الزامی دانست.

سیدقدرت‌الله حسینی پور در گفتگو با امید مردم به برخی عوامل و موانع موجود که باعث شده‌اند استان کهکیلویه و بویراحمد، در امر پژوهش با رکود نسبی مواجه شود، گفت: نقش دانش در توسعه استان کمرنگ باشد. متأسفانه در حال حاضر، ارتباطی منسجم و منطقی بین دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و واحدهای تولیدی در سطح استان وجود ندارد، در حالی که وجود حداقل یک مرکز علم و فناوری در مراکز صنعتی ضرورت دارد.

وی یادآور شد: دانشگاه باید به عنوان مرکزی که سطح بیشتری از آگاهی و دانش روز جامعه را به خود اختصاص داده است، نقش بیشتری در تربیت کارکنان و کارگران بخش خصوصی استان داشته باشد، تا بدین وسیله موجبات پیشرفت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی استان فراهم شود.

این نماینده مجلس افزود: آموزش مدیران واحدهای تولیدی از طریق ارائه مقالات آموزشی، کلاس‌های تربیتی، توسعه دادن افق دید مدیران بنگاه‌های اقتصادی در سطح‌های کلان ملی و بین‌المللی و آگاه کردن آن‌ها از شرایط این محیط‌ها و مسائلی از این قبیل، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با اظهار تأسف از این نکته  که در حال حاضر، انگیزه کافی برای اجرای تحقیقات بین استادان و مراکز تحقیقاتی وجود ندارد، اظهار داشت: بودجه ناکافی، وجود مقررات دست و پاگیر مالی و اداری، کم‌توجهی به محققان و مشخص نبودن سیاست‌ها و اولویت‌های تحقیقاتی، از مهمترین مشکلات پژوهشی در مناطق کمتر توسعه یافته‌ای همچون استان کهکیلویه و بویراحمد است و در صورت رفع این مشکلات، شاهد پیشرفت استان در امر پژوهش خواهیم بود. استان درزمینه جذب نیروی انسانی ماهر، در رشته‌های علمی و فنی به منظور توسعه منطقی فناوری داخلی و سازگار کردن فناوری وارداتی با مشکل مواجه است.

حسینی پور تصریح کرد: یکی دیگر از نیازهای پژوهشی استان، محلی‌سازی نیازهاست که باید مورد توجه قرار گیرد، به نحوی که نیازهای محلی استان شناسایی شده و برای بهبود وضع آن‌ها تلاش لازم صورت بگیرد.

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: از مشکلات دیگری که بر سر راه پژوهش و تولید علم در استان دیده می‌شود، می‌توان به این نکات اشاره کرد که در فعالیت فرهیختگان مداومتی وجود ندارد و همچنین میان فعالیت و رشته‌های حرفه‌ای آن‌ها تفاوتهایی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بخشی و رشته‌ای دیدن مسائل در فعالیت‌های پژوهشی نیز یکی از معضلات است، به نحوی که یک طرح جامع و کامل برای شناسایی پژوهش‌ها و ظرفیتها وجود ندارد.

‌وی افزود: فقر منابع پژوهشی، ضعف ادبیات نظری برای بیان ذهنیات و آرمان‌ها و کمبود نیروی انسانی پژوهشگر نیز از چالش‌های دیگر حوزه پژوهش در استان کهکیلویه و بویراحمد است به نحوی که توان چندانی برای ایفای یک نقش اساسی برای ترسیم توسعه ندارد و از وظیفه خود بازمانده است. با درک این حقیقت که علم و دانش علمی، ابزارهای قدرتمندی برای شکل دادن به جامعه ما هستند، لازم است در مورد کارکرد اجتماعی علم و فناوری بیشتر فکر کنیم. متأسفانه علم در جهان امروز، به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، به بنگاه اقتصادی عظیمی در دست بعضی از قدرت‌ها تبدیل شده است.

حسینی پور تصریح کرد: امروزه دستگاه‌های اجرایی، به نهادهای علمی و دانشگاهی به شدت نیاز دارند و ما برای کسب دانش و رسیدن به توسعه، دستمان را به سوی اندیشمندان دراز می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم که ما را در مسیر سازندگی یاری کنند و آموزش دهند تا بتوانیم هرچه بیشتر و به نحو احسن به مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمت کنیم.

وی یادآور شد: برای ساختن استان کهکیلویه و بویراحمد، باید ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و امکانات را مورد ارزیابی قرار دهیم و در این راه به استادان دانشگاه و پژوهشگران توانمند نیازمندیم. شناسایی بخش‌های اشتغال‌زا در بخشهای مختلف کشاورزی، مشاغل خانگی، صنعت و معدن و سایر قسمت‌ها، از عهده پژوهشگران جوان استان برمی‌آید.

وی با بیان این که استان کهکیلویه و بویراحمد، نیازمند کارآفرینی و خلق فرصت است، افزود: این کاری است که پژوهشگران و دانشگاهیان با دانش خود می‌توانند آن را انجام دهند. اگر ما بتوانیم فرصت‌های شغلی را تعریف کنیم و زمینه را برای عملیاتی کردن این فرصت‌ها فراهم کنیم، هنر بزرگی کرده‌ایم. لازم است که استادان دانشگاه‌ها، دانشجویان و دانش‌پژوهان دانشگاه‌های استان، با کارهای مطالعاتی، تحقیقاتی و پژوهشی خود به کمک توسعه و پیشرفت استان و شهر خود بیایند و بدانند که استانداری و سایر ادارات و مراکز اجرایی استان آماده همکاری، حمایت و پشتیبانی از آنها خواهند بود.

نماینده مردم گچساران و باشت افزود: دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها می‌توانند در زمینه این محورها امور تحقیقاتی و طراحی‌های خود را به مدیران اجرایی استان پیشنهاد دهند و بدون شک، مسئولان محترم استان از این گونه تصمیمات و کارهای ارزشمند نیز استقبال خواهند کرد. با توجه و عنایت به پیوند بین دانش، عمل و دروس کلاسیک و آکادمیک با صنعت، تجارت و کشاورزی، می‌توان گفت تا زمانی که دانشجویان و استادان دانشگاه‌های استان ما، تنها به روش‌های تئوریک و به آموزش دروس در دانشگاه مشغول باشند و کمتر به سراغ روش‌های عملی و تعامل با سایر دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌ها بروند، قطار توسعه‌ای استان همچنان به کندی مسیر خود را طی خواهد کرد و این چیزی است که هیچ یک از مردم استان، آن را نمی‌خواهند.

وی در پایان یادآور شد: استان کهکیلویه و بویراحمد امروزه به شدت نیازمند طراحی‌ها، تصمیمات، تحقیقات و کارهای فکری و پژوهشی اساتید و دانشجویان، برای شکوفایی استعدادها و ظرفیت‌های ویژه در تمام زمینه‌ها و عرصه‌هاست و دانشجویان باید در این راستا وارد میدان شوند و با نیروی جوانی و دانش کسب شده، به کمک توسعه استان بیایند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet