ایام محرم 1398
1389/05/31 10:08:00
سرویس فرهنگی
با حضور لاریجانی

قرآن مجلس شورای اسلامی رونمایی شد

**مراسم رونمایی از قرآن مجلس شورای اسلامی (برگردان نسخه خطی قرآن وقف تلاوت امام زمان(عج)) با حضور رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این مراسم که شب گذشته با نماز مغرب و عشاء و صرف افطار آغاز شد در محل کتابخانه مجلس برگزار شد، "رسول جعفریان" رییس کتابخانه، موزه و مرکز استاد مجلس در سخنانی در اشاره به ماه مبارک رمضان گفت: شیخ صدوق از وجود مبارک رسول خدا(ص) نقل می‌کند که «بین دو ماه شعبان و شوال ماه مبارک رمضان قرار دارد، ماهی که ماه خدا نامیده شده است، به همین مناسبت از رمضان به عنوان ماه مبارک یاد می‌شود، ماهی که مهمترین دعای بنده در آن باید مغفرت باشد و به همین مناسبت شهر مغفرت، توبه، عنابه، استغفار، قرائت قرآن و ... نامیده می شود».

وی ادامه داد: جابربن‌عبدالله انصاری نیز می‌گوید: «در آخرین جمعه رمضان بر رسول خدا(ص) وارد شدم ایشان فرمودند این آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است، با آن وداع کن و بگو بار خدایا این را آخرین روزه ما قرار نده اگر این آخرین رمضان است، من را مورد رحمت خود قرار ده و ببخش. اگر کسی این دعا را رخواند یا رمضان دیگر را درک خواهد کرد و یا مورد مغرت خداوند قرار می‌گیرد.»

جعفریان در اشاره به کتابخانه مجلس افزود: یکی از بخش‌های مهم کتابخانه، بخش پژوهش است که به صورت جدی در طی این سال‌ها به فعالیت خود ادامه داده است، ما همان اندازه که نسخه چاپی خریداری می‌کنیم به همان اندازه به خطی‌ها توجه داریم، در بخش پژوهش طی 3 سال گذشته بیش از 130 عنوان کتاب چاپ کردیم که شامل فهرست‌ها و کارهای مرتبط با کتابخانه و چاپ تراث و مخطوطات است.

وی تصریح کرد: در حوزه قرآن نیز ما طی سال گذشته 3 اثر منحصر‌به‌فرد را چاپ کردیم، نخست مصحف بهارستان کاری قرآنی ـ هنری است و دوم «تفسیر کتاب‌الله» اثری بر جای مانده از فرقه زیدیه که هم به لحاظ تفسیری و ادبی و هم لهجه طبری متن سنگینی است، سوم نیز چاپ قرآن مجلس شورای اسلامی است.

این محقق تاریخ اسلام گفت: اوایل ورود من به کتابخانه و بازدید از بخش خطی در بین قرآن‌‌های مجلس شورای اسلامی، قرآن‌های نفیسی را مشاهده کردم که یکی از آن‌ها قرآنی بود به خطی «احمد نیریزی» که بسیار نفیس بود، این قرآن متعلق به یزد است و به صورت امانت در کتابخانه مجلس شورای اسلامی نگهداری می‌شود، این قرآن به زیباترین شکل و باشمارگان مناسب و کیفیت بالا کاملاً شبیه اصل نسخه چاپ شده است.

وی در اشاره به حمایت‌های رئیس مجلس شورای اسلامی از فعالیت‌های کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: ما در بحث خرید نسخ خطی همیشه از نظرات دکتر لاریجانی بهره گرفتیم، هم‌چنین ایشان حمایت‌های مالی خود را نیز همواره شامل ما کرده‌اند برای نمونه  این قرآن نیز با حمایت مجلس شورای اسلامی چاپ شد.

جعفریان بیان کرد: دکتر لاریجانی همواره اهمیت چنین کارهایی را درک کرده و پیشنهادات ما را در کارهای فرهنگی قبول می‌کنند.

در ادامه این مراسم از دست‌اندرکاران چاپ قرآن که عبارت بودند از استاد متین صحاف قرآن، سیدین، صحاف، داوود نظریان نظارت بر کار و پیگیر کارهای دارالقرآن، «احسان‌‌الله شکراللهی»، «مهدی قادری»، «آل رضا» مدیر انتشارات مجلس، ایوبی‌زاده و مجید قادری قدردانی شد.

استاد متین در این مراسم گفت: 16 سال پیش دکتر لاریجانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند، نخستین هفته کتاب به همت وی تشکیل شد که در آن عده‌ای از خادمین فرهنگ کشور قدردانی شدند، یکی از کسانی که به این امر مفتخر شد بنده بودم امروز نیز پس از 16 سال دوباره فرصتی دست داد که در محضر رئیس مجلس شورای اسلامی باشم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet