ایام محرم 1398
1389/05/31 10:42:00
سرویس صحن
نادران در اخطار قانون اساسی:

معاونت حقوقی ریاست جمهور خود اختلاف میان دستگاه‌ها را حل کند

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اخطاری قانون اساسی خواستار این شد که معاونت حقوقی ریاست جمهوری خود اختلاف میان دستگاه‌های اجرایی را حل کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "الیاس نادران" در جلسه علنی امروز با استناد به اصل 60 قانون اساسی به هنگام بررسی طرح تغییر اجزاء ماده 35 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم و اجراء سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مصوب 1386، اعلام کرد: اعمال قوه مجریه جز در مواردی که در قانون اساسی بر عهده رهبری مشخص شده، بقیه موارد بر عهده رئیس جمهور است.

عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: آنچه که الان مورد بحث ما است، اختلاف میان دو دستگاه اجرایی در برداشت از قانون است.

وی با بیان اینکه یکی وزارت تعاون است، تصریح کرد: این وزارتخانه معتقد است چون تعاونی های شهرستانی تشکیل شده و تعاونی استان متشکل از تعاونی های شهرستان است؛ پس علی القاعده باید شرکت سهامی استان متشکل از شرکت های شهرستانی باشد که غالب آن باید تعاونی باشد.

نادران خاطرنشان کرد: براساس قانون سیاست های کلی اصل 44 می شود برداشت وزارت تعاون را پذیرفت که با برداشت وزارت اقتصاد و دارایی متفاوت است.

وی افزود: برداشت وزارت اقتصاد این است که به استناد ماده 35 چون باید شرکت های سهامی در بورس پذیرفته بشود پس باید غالب شرکت سهامی عام پیدا کند تا در بورس پذیرفته شود و بنابراین شرکت تعاونی یا متشکل از شرکت های تعاونی نخواهد بود.

نادران با بیان اینکه این یک اختلاف برداشت از قانون است و تفسیر نیست افزود: معاونت حقوقی و پارلمانی دولت مکلف است اختلافات میان دستگاه ها را حل کند و اگر این معاونت به این جمع بندی برسد که باید قانون را اصلاح کرد سمعا و طاعتا؛ لایحه بفرستند و بگویند این را تفسیر کنید.

نماینده تهران تصریح کرد: اگر قرار است اختلافات میان دستگاه های اجرایی را معاونت حقوقی حل و فصل کند ما مراجعه به قانون به این شکل نکنیم، چون هر دو برداشت از قانون ممکن است.

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به اخطار نادران گفت: چون اختلاف برداشت است، باید به مجلس بیاید.

وی خاطرنشان کرد: مواردی که معاونت حقوقی ریاست جمهوری دخالت می کند مواردی است که قانون صریح است و یک دستگاهی به قانون عمل نمی کند.

رییس مجلس با بیان این که مصنف از قانون یک برداشت دارد، تصریح کرد: اینجا چون مصنف دارد نظر خودش را بیان می کند، بنابراین تفسیر در اینجا مانعی ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet