خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/05/31 11:20:00
سرویس اقتصادی
نماینده مردم بم فهرج و ریگان:

وام قرض‌الحسنه به نخلداران خسارت دیده بم پرداخت می‌شود

**نماینده بم گفت:در جلسه‌ای که با حضور استاندار در مورد مشکلات خرمای بم برگزار شد، دستور پیگیری پرداخت وام قرض‌الحسنه به نخلداران خسارت دیده این شهرستان داده شد.

"موسی غضنفرآبادی"  نماینده مردم بم فهرج و ریگان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامه نگارستان اظهار داشت: در سال جاری شاهد آفت خشکیدگی خوشه‌های خرما در شهرستان بم بودیم و حدود 40 درصد از محصول خرمای مضافتی بم بر اثر این عارضه از بین رفت.

عضو کمیسیون قضاییو حقوقی مجلس با اشاره به سفر استاندار کرمان به شهرستان بم و مطلع شدن ایشان از وضعیت خرمای شهرستان‌های بم، ریگان و فهرج افزود: در جلسه‌ای که با حضور استاندار به عنوان دبیر کانون خرمای کشور و با حضور صاحب‌نظران و جمعی از فرمانداران و مسئولان مرتبط در این زمینه برگزار شد، مشکل خشکیدگی خرمای شهرستان‌های مذکور مورد بررسی قرار گرفت.

غضنفرآبادی تصریح کرد: یکی از راهکارهای ارائه شده برنامه‌ریزی برای استمهال وام‌های کشاورزان بود تا با توجه به خسارت وارد شده، فرصتی برای آنها به منظور پرداخت وام‌ها در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه تصمیم گرفته شد، با بررسی ساز و کارها، راهکارهای مناسب ارائه و همچنین بانک‌ها از محل اعتبارات داخلی خودشان مبلغ یک میلیون تومان را به صورت قرض‌الحسنه در اختیار خسارت‌دیدگان قرار دهند.

عضو کمیسیون قضایی با اشاره به دستور استاندار به بیمه در مورد بررسی و برآورد هرچه سریع‌تر خسارت وارد شده به کشاورزان و پرداخت این خسارت از سوی بیمه اظهار داشت: قرار شد، از این پس با ایجاد یک حالت رقابت در بین بیمه‌ها، با ورود بیمه‌های خصوصی به بازار خرما، هر بیمه‌ای که در شرایط بحرانی مبلغ بیشتری را پیشنهاد کند، واحد این مقدار، یعنی بیمه محصولات کشاورزان شود.

به دلیل پایین بودن مبلغ پرداخت خسارت توسط بیمه در سال‌های گذشته، کشاورزان در سال جاری نسبت به بیمه کردن محصول خرمای خود رغبت نکرده‌اند و با توجه به حجم بالای خسارت ایجاد شده در سال جاری، مشکلات باغداران شهرستان‌های بم، ریگان و فهرج چند برابر شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet