هدر موبایل
1389/05/31 11:31:00
سرویس صحن
مجلس تصویب کرد

برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای شوراها با اولین انتخابات سراسری

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند انتخابات میان‌دوره‌ای شوراهای اسلامی شهر و روستا با اولین انتخابات سراسری برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه 31 مرداد  ماه  لایحه اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و اصلاحات بعدی آن که شورای عالی استانها را تصویب کردند.

براساس این اصلاحیه، مقرر شد در صورتی که هر یک شوراها به علت فوت، استعفا یا سلب عضویت اعضای اصلی و علی البدل فاقد حدنصاب لازم برای تشکیل جلسه شود و همچنین در حوزه هایی که انتخابات آنها باطل یا متوقف و یا منحل شده است و نیز در حوزه هایی که تعداد داوطلبان آنها در مهلت ثبت  نام یا تا قبل از روز اخذ رای، مساوی یا کمتر از تعداد اعضای اصلی است و انتخابات آن به این دلیل یا هر دلیل دیگر برگزار نشده است و یا به هر دلیل فاقد شوراست، وزارت کشور موظف است انتخابات میان دوره ای شورای اسلامی آنها را همزمان با اولین انتخابات سراسری سایر انتخابات، مشروط بر اینکه حداقل یک سال به پایان دوره شورا باقی مانده باشد، برگزار کند.

براساس تبصره این ماده اصلاحی، در برگزاری انتخابات میان دوره ای نیازی به تشکیل هیاتهای اجرایی بخش و شهرستان نیست و همان هیات هایی که براساس قوانین نوع انتخابات سراسری تشکیل شده است، وظایف و اختیارات هیات های یاد شده را بر عهده خواهند داشت.

پیش از این با انحلال شورا می باید انتخابات بعد از 2 ماه از انحلال برگزار می شد و این در حالی بود که یک ماه پس از انحلال دستگاه قضایی باید موارد را بررسی و اعلام کند که براساس نظر شورای عالی استانها این امر عملا ممکن و با امکان بررسی دقیق همراه شود.

برای ماده اصلاحی قانون ابتدا کلیات به رای گذاشته شد که نمایندگان به آن رای مثبت دادند و سپس با ماده واحده آن نیز با 136 رای موافق، 6 رای مخالف و 14 رای ممتنع موافقت کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet