خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/06/01 09:57:00
سرویس اقتصادی
ناصری نژاد:

بیکاری در شادگان بالاترین نرخ در سطح کشور است

**استان خوزستان و شهرستان شادگان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های آن در حال حاضر از ظرفیت و پتانسیل‌های خوبی در زمینه صنعت، کشاورزی و بنادر و گردشگری برخوردار است که هنوز این ظرفیت‌ها به وضعیت بالفعل نرسیده است. به منظور بررسی پروژه و طرح‌های در دست اقدام در حوزه‌های مختلف این شهرستان روزنامه فرهنگ جنوب گفت‌وگویی با مجید ناصری‌نژاد نماینده مردم شادگان انجام داده که مشروح آن در ذیل می‌آید:

جناب ناصری‌نژاد ارزیابی شما از وضعیت پروژه و طرح‌های در دست اجرایی شادگان چگونه است؟

ارزیابی کلی از وضعیت پروژه‌ها بیانگر آن‌است که در وضعیت خوبی قرار دارند و مشکل خاصی متوجه آنها نیست اما سایر مشکلات و معضلات، موجبات نگرانی مردم را پدید آورده که از جمله آن می‌توان به بالا رفتن درجه حرارت هوا و کمبود برق در این ناحیه اشاره کرد. به نظر می‌رسد علی‌رغم کارهایی که برای حل این مشکلات انجام شده اما هنوز هم متأسفانه برق به برخی نقاط نمی‌رسد و در فصل گرما دما به بالای 50 درجه می‌رسد و مردم بدون برق مورد اذیت قرار می‌گیرند. از سوی دیگر بحث آب شرب و تأمین آب مورد نیاز مردم مطرح است که واقعاً یک مشکل جدی است چرا که آبی که برای این منطقه از رود کارون برداشت می‌شود در منطقه دارخوین است که با توجه به سرازیر شدن فاضلاب اهواز و پساب بیمارستان‌ها به آن واقعاً موجبات نگرانی را پدید آورده است. ضمن اینکه شبکه آب روستایی و شهری در این ناحیه بسیار مستهلک و فرسوده است که توان پوشش نیاز مردم شادگان را ندارد و مسئولین برای حل آن بایستی در پی یک راهکار اساسی باشند.

با توجه به اینکه آمار نرخ بیکاری شادگان در بالاترین سطح کشور است تاکنون چه اقداماتی برای رفع آن لحاظ شده است؟

بله کاملاً درست است. براساس آمار رسمی در سال 88 نرخ بیکاری در منطقه 37 تا 5/37 درصد است که بالاترین نرخ در سطح کشور است که سایر مشکلات از جمله کمبود آب به آن دامن زده است که تاکنون چند پروژه از جمله پروژه فولاد شادگان برای حل آن فعال شده. پروژه بندر شادگان در حال اجراست و چندین پروژه دیگر که اگر بانک‌ها با آنها همکاری کنند و تسهیلات مورد نیاز را در اختیار آنان قرار دهند موجب خروج طرح‌ها به خصوص پروژه بنگاه‌های زودبازده از رکود می‌شود که تمام این‌ها نیاز به حمایت دولت دارد و هم‌اکنون نحوه تعامل بانک‌ها با این بنگاه‌ها با رکورد مواجه شده که معضل بیکاری را افزایش داده و باید در این مورد نیز متولیان وارد عمل شوند.

 عمده مشکلی که حوزه کشاورزی و نخلکاران شادگان با آن روبه‌رو هستند چه مواردی است؟

مشکل عمده در بحث کشاورزی خشکسالی و تبعات حاصل از آن است به طوری‌که در سال‌های 87، 88 و 6 ماه اول 89 به شدت مردم این ناحیه از بی‌آبی و کمبود آن رنج ‌بردند که در این راستا بنا شد یک پروژه به منظور انتقال آب کارون به رود جراحی اجرایی شود که کارهای کارشناسی و مطالعاتی آن انجام شد و بنا بود اعتبارات مصوب شده به آن تخصیص یابد که متأسفانه لحاظ نشد و این پروژه هم معطل اعتبارات لازم باقی ماند و علی‌رغم اینکه رقمی حدود 60 میلیارد تومان بوده اما تاکنون تخصیص نیافته است.

جناب ناصری‌نژاد استان خوزستان در شهرستان شادگان از ظرفیت‌های خوب صنعتی برخوردار است اما متأسفانه تاکنون این ظرفیت‌ها به مرحله بهره‌برداری نرسیده. مشکل اصلی را شما در چه مواردی می‌بینید؟

اگر این حوزه را به 2 بخش دولتی و خصوصی تقسیم کنیم مشکلات هر یک متفاوت است به طوری‌که در بخش دولتی منابع مالی به حد نیاز تأمین نمی‌شود و پروژه‌ای هم که منابع مالی آن تأمین نشود بلاتکلیف می‌ماند و به سرانجام نمی‌رسد و یا اگر بنا باشد اعتبارات مورد نیاز پروژه‌ها به صورت قطره چکانی اختصاص یابد پیمانکاران نمی‌توانند اقدامی بکنند و به ناچار پروژه به تعویق می‌افتد که این وضعیت اصلاً مطلوب نیست. اما در بخش خصوصی هر چه قدر هم که سرمایه‌گذار قوی باشد باز هم نیاز به حمایت بانک‌ها دارد اما متأسفانه تعاملی میان بخش خصوصی و بانک‌ها وجود ندارد که همین امر سرمایه‌گذاران خوزستانی را با معضل روبه‌رو کرده است به عبارت دیگر بروکراسی شدید اداری، بهانه‌تراشی و سپردن کارها به دست زمان مشکل قابل‌توجهی است و از آن‌جایی که سرمایه‌گذاری در اقتصاد وابسته به سازمان است هر نوع وقت‌کشی و اتلاف‌ زمان در نهایت به ضرر سرمایه‌گذاران خواهد بود.

جناب ناصری‌نژاد شما به عنوان رئیس مجمع نمایندگان خوزستان از اولویت‌ها و برنامه‌های کاری مدنظر این مجمع توضیحاتی بفرمایید.

در این خصوص بحث‌های قابل توجهی مطرح است به طوری‌که بحث انتقال آب ازسرشاخه‌های کارون و دز یک مسئله مهم برای مردم و نمایندگان خوزستان است که اگر به مرحله اجرا برسد مساوی خواهد بود با از بین رفتن استان خوزستان و کشاورزی این منطقه که نمایندگان  مجمع در نظر دارند این مسئله را با جدیت پیگیری کنند و مانع از اجرایی شدن آن شوند و هم‌اکنون 18 نماینده استان خوزستان پیگیر این هستند تا انتقال آب از سرشاخه کارون را متوقف کنند و از همه ابزارها در این راه بهره می‌گیرند. اما در خصوص مشکل بیکاری که اولویت دیگر مجمع است؛ چرا که برخلاف وجود فرصت‌های شغلی مناسب متأسفانه خوزستان نتوانسته از این ظرفیت‌های اقتصادی بهره بگیرد و این در حالی است که استان خوزستان از نظر صنعت، کشاورزی، بنادر، شیلات و گردشگری ظرفیت و پتانسیل بالایی دارد اما همچنان با نرخ بیکاری بالایی روبه‌روست که همین سبب شده تا نمایندگان خوزستان بحث اشتغال و ایجاد فرصت شغلی در خوزستان را اولویت کاری خود قرار دهند. بحث آخر نیز که مجمع با جدیت آن‌را پیگیری می‌کند مسئله گردوغبار و آلودگی هوای خوزستان است که باید یک راهکار برای کنترل آن یافت که اگر این امر لحاظ نشود حداقل باید دولت امکانات و امتیازاتی به مردم در این زمینه بدهد تا از ضررهای موجود کاسته شود و هم‌اکنون هم پیگیر هستیم تا مشکلات اجتماعی ناشی از این پدیده حل شود.

جناب آقای ناصری‌نژاد هم‌اکنون اعضای کمیسیون انرژی چه دستور کاری را در دست پیگیری دارند؟

مهمترین مسئله در کمیسیون انرژی بحث ایجاد الگوی مصرف انرژی است که به طور کاملاً جدی پیگیری می‌شود چرا که معتقدیم اگر قانونی در این زمینه مطرح و الگوی لازم برای مصرف انرژی طراحی و تصویب شود در نهایت گام مؤثری در جهت بخش‌های مختلف دولتی،  خصوصی، صنعت و. . . برداشته خواهد شد و اگر بتوانیم الگوی مصرف انرژی را اصلاح و مشخص کنیم بی‌شک حجم قابل‌توجهی از نیازها را می‌توانیم در داخل کشور تأمین کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet