شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/06/01 13:08:00
سرویس سیاسی
سیدعلی‌محمد بزرگواری:

دولت هنوز حرکتی برای انتقال شرکت‌ها به کهگیلویه و بویراحمد نکرده است

**"سیدعلی‌محمد بزرگواری" نماینده کهگیلویه و بهمئی، در گفت‌وگو با نشریه امیدمردم در آغاز از دیدار اخیر کارگزاران و مسئولان نظام با مقام معظم رهبری می‌گوید و پس از آن، مباحثی درباره توسعه استان، به ویژه از طریق انتقال شرکت‌های دولتی به کهگیلویه و بویراحمد سخن به میان می‌آورد. متن این گفت‌وگو در پی می‌آید:

شما اخیراً دیداری با مقام معظم رهبری داشتید، در آن دیدار چه گذشت؟

در جلسه‌ای که در بیت مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای داشتیم، جمعی از کارگزاران، مسئولان و دست اندرکاران نظام مقدس جمهوری اسلامی حضور داشتند و رهبر معظم انقلاب با این جمع دیدار و گفت‌وگو کردند. در آغاز این دیدار آقای احمدی نژاد، ریاست محترم جمهور در سخنانی، گزارشی از عملکرد دولت را ارائه کرد. پس از سخنان رئیس‌جمهور، مقام معظم رهبری، به ایراد سخنانی بسیار امیدبخش پرداختند. سخنان ایشان آن قدر شیرین و سازنده بود که اگر صدای اذان مغرب شنیده نمی‌شد و هنگام افطار و نماز نمی‌رسید، حاضران ساعت‌ها می‌توانستند به این سخنان گوش فرادهند و بیاموزند و لذت ببرند. باید بگویم که سخنان رهبری ما را امیدوارتر کرد.

سخنان مقام معظم رهبری در این مراسم، بر روی چه محورهایی حرکت می‌کرد؟ ایشان به چه نکاتی در سخنان شان اشاره کردند؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در قسمت نخست سخنان‌شان مطالب دلنشینی درباره توبه و انابه مطرح کردند. ایشان توبه و انابه را در میان خصوصیات ماه رمضان یک ویژگی بسیار مهم دانستند و با اشاره به وظیفه سنگین‌تر مسئولان و کارگزاران در این زمینه افزودند: بازگشت از «راه و فکر و کار» غلط و انابه به درگاه خداوند، در گام اول نیازمند شناخت اشکالات، غفلتها و تقصیرها و قصورهاست.

نظر مقام معظم رهبری درباره تهدیدات قدرت‌های غربی علیه جمهوری اسلامی ایران چه بود؟

ایشان با اشاره به تحریم‌های آمریکا وغرب بر ضد ملت ایران، و تهدید آمریکا و. . . فرمودند که این مسایل تازگی ندارد و ملت ایران از این تحریم‌ها و تهدیدها نمی‌ترسد. ایشان فرمودند تهدید و تحریم 30 ساله ایران، تهدیدهای مستمر در دوران رؤسای جمهوری مختلف آمریکا - تبلیغات مسموم بی‌وقفه درباره امام خمینی (ره) و ملت ایران و خرابکاری و آشوب به دست عوامل داخلی در برخی سالهای گذشته، نشان می‌دهد که آمریکا امروز هم در مقابله با ملت ایران، از همان روشهای کهنه استفاده می‌کند. ایشان اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره را نیز تکراری دانستند و با رد مذاکره در سایه زور و تهدید افزودند: البته ما در دو مسئله یعنی درباره عراق و یک مسئله دیگر که آنها موضوع امنیتی مهم می‌خواندند با آمریکایی‌ها مذاکره کردیم اما آن تجربیات نیز نشان می‌دهد که آنها هر وقت در پای میز مذاکره در مقابل استدلال و حرف حساب، کم بیاورند متوسل به زورگویی و قطع یک طرفه مذاکره می‌شوند. . . این سخنان مقام معظم رهبری، توجه‌ها را به سمت سیاست خارجی مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران جلب می‌کند.

آیا بحث تهدید نظامی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران نیز در این جلسه مطرح شد؟

بله. با توجه به حرف‌هایی که بعضی از سران غرب درباره تهدید نظامی ایران می‌زنند، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اتخاذ یک مشی شجاعانه و عالمانه، سیاست نظام را مطرح کردند. مقام معظم رهبری فرمودند که بعید است آنها این حماقت را انجام دهند اما همه بدانند اگر این تهدید عملی شود، میدان مقابله ملت ایران فقط منطقه ما نخواهد بود؛ بلکه این مقابله، میدان گسترده‌تری خواهد داشت. این سخنان رهبر معظم انقلاب موجب روحیه گرفتن مردم و مسئولین می‌شود. و از طرف دیگر، هشداری است به دشمنان و زورگویان.

نکته مهم دیگری که به گفته شما در این دیدار مطرح شد، مبحث وحدت بود. منظور مقام معظم رهبری از «وحدت» چه بود؟

رهبر معظم انقلاب، بیشترین اشاره را به وحدت میان مجلس شورای اسلامی و دولت محترم داشتند. با توجه به زمزمه‌هایی که درباره اختلاف نظر میان مجلس شورای اسلامی و دولت شنیده می‌شود، مقام معظم رهبری، توجه حاضران را به اهمیت مسئله وحدت جلب کرده و فرمودند که وحدت و همدلی، تکیه گاه اساسی ملت و نظام در ادامه حرکت مقتدرانه انقلاب اسلامی است. مقام معظم رهبری، برای تشریح اهمیت این موضوع تأکید کردند که اتحاد و همدلی مسئولان کشور یک فریضه است و تعمد در مخالفت با آن، به خصوص در سطوح بالا خلاف شرع است. . . با توجه به این نکاتی که ایشان در این دیدار بیان کردند، امیدواریم که مسئولان کشور، دست از اختلاف‌ها بکشند و جامعه را به سوی تعالی به حرکت درآورند.

نظر ایشان درباره اختلاف نظرهایی که در میان مجلس و دولت وجود دارد چه بود؟ آیا این اختلاف نظرها را خطرناک می‌بینند؟

نه. مقام معظم رهبری، این اختلافات را عادی می‌دانند و در مقابل بزرگ کردن اختلاف را خطای بزرگ می‌خوانند. ایشان در این دیدار گفتند که اختلاف نظر دولت و مجلس در مسائل مختلف فاجعه نیست، بلکه تبدیل این اختلاف سلایق به شکاف‌های غیرقابل‌اصلاح و زخم‌های غیرقابل علاج، خطایی بزرگ است. ایشان در همین زمینه فرمودند که از شورای نگهبان خواسته‌ایم در مواردی که میان مجلس و دولت محل گفت‌وگو و مناقشه است، ورود کند تا با مشخص شدن حدود اختیارات و وظایف، مسائل حل شود.

این دیدار و سخنرانی تا کی به طول انجامید؟

سخنان مقام عظمای ولایت آن قدر شیرین و جذاب بود که اگر ساعت‌ها بیش از این نیز ادامه می‌یافت، همه ما سراپاگوش بودیم. سخنان ایشان تا هنگام اذان مغرب ادامه داشت و پس از اقامه نماز مغرب و عشاء به امامت ایشان، افطار را مهمان ایشان بودیم.

برداشت شما از مباحث مطرح شده در این دیدار چه بود؟

البته بحث وحدت که در این جلسه مطرح شد، همان گونه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند، مایه پیشرفت کشور است. با توجه به اینکه ما اعتقاد داریم  تمام برنامه‌های دین اسلام با فطرت بشری سازگار است، در نتیجه می‌توان با تمرین همدلی راه وحدت در میان تمام گروه‌ها را فراهم کرد. باید به این نیز توجه کرد که رفتار و سیره مقام معظم رهبری در دعوت از تمامی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی در ماه رمضان، بیانگر نگرش مبتنی بر وحدت و همدلی معظم له است. به هر حال امیدوارم که در ماه رمضان، دوستی جایگزین دشمنی و فضایل نیز جانشین رذایل شود. بسیاری از اختلاف‌ها و دشمنی‌ها ناشی از هوای نفس است. اگر بتوان در ماه مبارک رمضان اختلاف‌ها را کنار گذاشت و با وحدت نگریست، در آن صورت کشور در جهت سازندگی حرکت کرده است.

از مسایل مربوط به جلسه دیدار با مقام معظم رهبری که بگذریم، سؤالی درباره انتقال برخی شرکت‌های دولتی به استان مطرح است. از شما به عنوان نماینده کهکیلویه و بهمئی و عضو مجمع نمایندگان استان کهکیلویه و بویر احمد می‌پرسم که این مجمع، برای انتقال شرکت‌های ملی دولتی به استان تاکنون چه کرده است؟

همان طور که اطلاع دارید، آمدن شرکت‌های دولتی به استان، یکی از عواملی است که موجب پیشرفت و توسعه استان در زمینه‌های مختلف می‌شود.

مجمع نمایندگان استان کهکیلویه و بویراحمد نیز تاکنون چند مورد رایزنی درباره انتقال برخی از شرکت‌ها به استان با مسئولان داشته است. بحثی که در حال حاضر مطرح است، انتقالی شرکت ملی نفت به استان کهکیلویه و بویراحمد است و ما نیز در پی این طرح هستیم اما متأسفانه تاکنون از دولت طرح مشخصی ندیده ایم. دولت هنوز هیچ حرکتی برای انتقال این شرکتها به استان نکرده است.

به جز شرکت نفت، چه شرکت‌های دیگری می توانند در استان کهکیلویه و بویراحمد فعالیت کنند؟

شرکت‌هایی که با طبیعت و آب و هوا و شرایط جغرافیایی استان هماهنگ هستند، می‌توانند به استان ما انتقال داده شوند. مثلاً، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شرکت‌های مربوط به توسعه کشاورزی و دامداری و. . .

برای توسعه بیشتر استان چه راهکارهایی اندیشیده اید؟ چه طرح‌هایی را در دست دارید؟

چندین وچند طرح در حوزه مسایلی چون باغداری و کشاورزی و دامداری که با طبیعت استان و حرفه و فن مردم سازگاری بیشتری دارد، در دست مطالعه، اقدام و اجرا داریم.

در برخی مناطق نیز با توجه معضل بزرگ بیکاری که با آمار 16تا18 درصدی، اکنون مشکل بسیاری از مردم است، طرح‌هایی در حوزه پالایشگاه و پتروشیمی مطرح است.

مجلس شورای اسلامی را پس از سه هفته تعطیلات تابستانی چگونه دیدید؟ آیا این تعطیلات موجب پرانرژی‌تر شدن نمایندگان شده است؟

نه. متأسفانه این طور نیست و نمایندگان انرژی خاصی نگرفته‌اند. این تعطیلات سه هفته ای موجب ناراحتی بسیاری از نمایندگان پرکار و علاقه‌مند به خدمت شده است. هم‌اکنون طرح‌ها و لوایح بسیاری در مجلس شورای اسلامی مطرح شده‌اند و بسیاری از طرح هاو لوایح دیگر در انتظار مطرح شدن هستند. از طرف دیگر، قرار است به زودی برنامه پنجم توسعه نیز در مجلس شورای اسلامی مطرح شود و مطرح شدن برنامه توسعه کشور، موجب به تعویق افتادن چندباره برخی طرح‌ها و لوایح دیگر می‌ شود.

 با توجه به اهمیت این طرح‌های معوق، این تعطیلات 3هفته ای، بیش از حد به نظر می‌رسید. بسیاری از نمایندگان، با توجه به عقب ماندن امور، از نظر وجدان کاری ناراحتند. . .

 چندین طرح در هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، در کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی چه مسایلی طرح شد؟ شما با چه طرح‌هایی موافق یا مخالف بودید؟

تقریباً با تمام طرح‌هایی که در صحن مطرح شد موافق بودم.

 در کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی نیز که در آن عضو هستم، اخیراً طرح حفاظت از دریاها و رودخانه‌های ایران از آلودگی نفتی مطرح شد که بحمدالله با رأی خوبی تصویب شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet