ایام محرم 1398
1389/06/01 13:13:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مرندی:

آموزش پزشکی به مسایل زیربنایی سلامت و پیشگیری توجه زیادی ندارد

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، پزشکان عمومی را خط مقدم جبهه پزشکی دانست و تاکید کرد: تعرفه‌ها به گونه‌ای پیش‌بینی شود که پرداخت پزشکان عمومی افزایش یابد.

دکتر سیدعلیرضا مرندی در گفت‌وگو با ایسنا، با تبریک فرارسیدن روز پزشک به جامعه پزشکی، عدم توجه به آموزش پزشکی را یکی از مشکلات دانست و تصریح کرد: آموزش پزشکی خیلی به مسایل زیربنایی سلامت، ارتقای سلامت و پیشگیری توجه نمی‌کند که باید آن را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: در همه گروه‌های پزشکی به خصوص پزشکی عمومی از نظر درآمد برای پزشکان عمومی و حتی متخصصین به حد کافی احترام و پرداخت قائل نیستیم، یعنی ما فوق تخصص‌ها بیشتر سهم می‌بریم تا آنها؛ در حالی‌که خط مقدم جبهه پزشکی پزشکان عمومی هستند و زحمات نقاط محروم و مشکلات جامعه بر دوش آنهاست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان ادامه داد: بنابراین باید در تنظیم تعرفه‌ها طوری عمل شود که پزشکان عمومی سهمی خیلی بیشتر و نزدیکتر به متخصصین داشته باشند، ضمن این‌که ضرورت ندارد که دریافت متخصصین و فوق متخصصین آن‌قدر با هم اختلاف داشته باشد.

دکتر مرندی تاکید کرد: تعداد پزشکان عمومی قابل توجه و نیاز کشور هم به آنها خیلی زیاد است، اما متاسفانه دولت آنها را استخدام نمی‌کند، در حالی‌که شبکه به خصوص در بسیاری از نقاط محروم خالی از پزشک است، که امروز باید به شکلی تغییر کند که هم پزشکان بتوانند از تحصیلات‌شان استفاده درستی کنند و هم این‌که مردم محروم از خدمات آنها بهره‌مند شوند.

رییس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: منتهی اگر قرار است پزشکان عمومی به عنوان پزشک خانواده خدمت کنند، توصیه موکد من به وزارت بهداشت این است که دوره‌های حداقل چند ماهه برای آنها تشکیل و مسایل ارتقای سلامت و پیشگیری و بهداشت را به آنها بیاموزد و آنها را مسلح کند، چرا که پزشکان خانواده در شهرها و روستاها عمدتا باید به ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها بپردازند، و خیلی کمتر درگیر مسایل درمانی شوند، البته مسایل درمانی طبیعتا مورد نیاز جامعه است اما باید عمده وقت این پزشکان صرف پیشگیری و ارتقای سلامت شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در خاتمه خاطرنشان کرد: حتی پرداخت این پزشکان هم باید بر مبنای میزان فعالیتی باشد که آنها در زمینه‌های بهداشت انجام می‌دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet