ایام محرم 1398
1389/06/01 13:26:00
سرویس اقتصادی
رضا حسینی قطب‌آبادی نماینده شهر بابک خبرداد:

وجود 7/3میلیارد دلار طرح صنایع فرآوری معدنی در کرمان

**مصطفی رضا حسینی قطب آبادی نماینده شهر بابک در یادداشتی با بیان اینکه صنعت را با چوب کشاورزی تنبیه نکنیم گفت :برای اجرا شدن ارزش افزوده در استان کرمان و جلوگیری از خام‌فروشی، حدود ۷/۳ میلیارد دلار طرح صنایع فرآوری معدنی در استان کرمان داریم که وابسته به صنایع پایین‌‌دست آهن و مس است.

 پیش‌بینی ما این است که این صنایع از سه سال آینده بهره‌برداری شوند.؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود استان کرمان طی چهار سال آینده در جایگاه بسیار ویژه‌ای در کشور از نظر توسعه صنعتی قرار گیرد. بسیاری معتقدند که صنعت با توجه به خشکسالی که در استان وجود دارد آب فراوانی مصرف می‌کند در حالی که میزان آبی که برای صنعت مصرف می‌شود، معقول است و این مسئله منطقی نیست که صنعت را با چوب کشاورزی تنبیه کنیم.

هم‌اکنون در استان کرمان حدود 95 درصد آب در کشاورزی مصرف می‌شود که 70 درصد آن تبخیر می‌شود. سهم استفاده صنعت در استان یک درصد از آب است که هدررفت آب در این بخش نیز بسیار کم و قابل اغماض است. اعتقاد بر این است که متولیان، صنعت را از مصرف آب مستثنا کنند و سیاست کنترل منابع آبی در بخش کشاورزی و بخش‌های دیگر اعمال شود.

 روند پروژه‌های توصعه صنعتی استان به سیاست‌گذاری‌های متولیان آب بر می‌گردد. در راستای اجرای طرح بزرگ آمایش صنعتی و معدنی از 27 طرح مصوب و ارسال شده از سازمان صنایع و معادن استان به ستاد راهبردی وزارت صنایع و معادن، تاکنون شش طرح صنعتی جمعاً به مبلغ 780 میلیارد و 359 میلیون ریال موفق به اخذ مصوبه از بانک عامل شده‌اند.

همچنین برای طرح آمایش طرح‌های تولیدی کربن فعال در کرمان، قطعات چدنی فولادی در سیرجان، کاشی سرامیک و لعاب در شهربابک، کک در زرند و مس کاتد در جیرفت موفق به اخذ مصوبه تسهیلات از بانک عامل شده‌اند.

از طرف دیگر قرار است سرمایه‌گذاران طرح‌های صنعتی که ظرف زمانی یک سال در شهرک‌های صنعتی طرح خود را به بهره‌برداری برسانند، از پرداخت 45 درصد بهای زمین، آب و برق معاف می‌شوند. علاوه بر این مدیریت شهرک‌های صنعتی از سرمایه‌گذاران صنایع کوچک و متوسط که تا 50 نفر اشتغالزایی داشته باشند، حمایت ویژه کرده و برای طرح‌های صنعتی نیمه تمام نیز اعتبار اختصاص می‌دهد.

هم‌اکنون شهرک صنعتی بافت به اتمام رسیده و تمامی زیرساخت‌ها از جمله جاده، فضای سبز، آب و برق و دیگر خدمات آماده شده و هم‌اکنون نیز 10 واحد صنعتی کوچک را جذب کرده است. چون معتقدیم که صنایع کوچک و متوسط در اشتغال زایی بسیار مؤثر هستند و صنایع کوچک و متوسط 97 درصد صنایع کشور را تشکیل می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet