ایام محرم 1398
1389/06/01 17:05:00
سرویس فرهنگی
رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان:

آموزش و پرورش حق استخدام معلولان واجد شرایط را رعایت کند

**رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان با تاکید بر استخدام معلولان واجد شرایط در آموزش و پرورش گفت: ایجاد اشتغال مناسب برای این قشر، از یک طرف شرایط تشکیل خانواده را برای این افراد فراهم می‌کند و از طرفی موجب ارتقاء روحیه امید و خود باوری در معلولان می‌شود.

"فاطمه آلیا" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، استخدام معلولان در آموزش و پرورش را طبق مصوبه  سال 1383 مجلس خواسته بحق معلولان دانست و گفت: طبق قانون مصوب، در کلیه استخدام‌های دولتی که در کشور صورت می‌گیرد، باید 3 درصد سهمیه به معلولان اختصاص داده شود که این موضوع در آزمون استخدامی آموزش و پرورش هم باید لحاظ شود.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر ادامه داد: ما در آموزش و پرورش نیروهای معلولی داریم که از توانایی بالایی برای تدریس برخوردارند و استخدام حق آنها است؛ اما متاسفانه طی مکاتباتی که داشتیم مشخص شده در شهرستان‌ها نه‌تنها درصدی برای استخدام این نیروها در آموزش و پرورش اختصاص داده نمی‌شود؛ بلکه برخی از مدیران رفتار شایسته‌ای هم با معلولان ندارند.

وی افزود: وقتی صحبت از جامعه هدف معلولان می‌کنیم صحبت از طیف بزرگی است که در نارسایی خود متفاوت اند، اینگونه نیست که همه معلولان از لحاظ ذهنی معلول باشند؛ بنابراین مانعی برای استخدام معلولانی که مثلاً از ناحیه یک دست و یا پا معلول هستند وجود ندارد.

آلیا که در اوایل تشکیل دولت دهم به عنوان گزینه تصدی پست وزارت آموزش و پرورش هم مطرح شده بود تاکید کرد: حتی معلولان نابینا قادر به تدریس در رشته‌های مختلفی هستند و انتظار می‌رود مشاغلی متناسب با نوع معلولیت  این افراد، برایشان در نظر گرفته شود تا هم بالندگی نظام تربیت و آموزش و پرورش مد نظر باشد و هم از این نیروی  کارکشته که معلولان ما دارند به عنوان الگو برای  دانش آموزان استفاده شود تا موجب رشد و پیشرفت آنها شود.

رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان با اظهار تاسف نسبت به اظهار نظر یکی از مسئولان آموزش و پرورش در رادیو درخصوص استخدام معلولان در آموزش و پرورش گفت: برخلاف نظر این مسئول که معتقد بود به دلیل اینکه می‌خواهیم در آموزش و پرورش نشاط برقرار کنیم نمی‌توانیم از از معلولان در امر آموزش استفاده کنیم من معتقدم معلولان به دلیل تیزهوشی و پشتکار می‌توانند عامل ایجاد نشاط و تحرک باشند.

آلیا تصریح کرد: در بعضی از دانشگاه‌های ما اساتیدی که معلول هستند در کارشان بسیار موفق و جزء اساتید برگزیده هستند.

وی تاکید کرد: از وزارت آموزش و پرورش انتظار می‌رود که در برگزاری آزمون استخدامی به واقعیت و قانون توجه کند و حق استخدامی معلولان واجد شرایط را در نظر داشته باشد و رعایت کند چرا که باتوجه به استخدام 40هزار نفری در وزارت آموزش و پرورش اگر حق 3درصدی معلولان برای استخدام در نظر گرفته شود باعث جذب تعداد قابل توجهی از معلولان خواهد شد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در ادامه اظهار داشت: از این گذشته و صرف‌نظر از این آزمون‌های استخدامی، کلیه دستگاه‌ها بر طبق قانون جامعه حمایت از حقوق معلولان 60کند60 درصد نیروهای شاغل در بخش اپراتوری و تلفنچی باید از بین نابینایان باشد، که متاسفانه این ماده هم اجرا نمی‌شود.

آلیا با یبان اینکه نابینایان به ندرت می‌توانند شغل دیگری به جز اپراتوری داشته باشند گفت: بنابراین از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت‌های مخابراتی و همچنین کلیه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها و نهاد‌ها که قطعاً تلفنخانه و بخش اپراتوری دارند انتظار می‌رود نابینایان را در این قسمت به کار گیرند و حتی به بازنگری در نیروهای فعلی و جابجایی آنها افراد نابینا را در این قسمت جایگزین کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایجاد اشتغال مناسب برای این قشر از یک طرف شرایط تشکیل خانواده را برای این افراد فراهم می‌کند و از طرفی موجب ارتقاء روحیه امید و خودباوری در معلولان می‌شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet