عید سعید غدیرخم
1389/06/01 17:13:00
سرویس سیاسی
عضو کمیسیون اقتصادی:

واردات بی‌رویه به دلیل سیاست‌گذاری‌های غلط است

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روند موجود در سیاست‌های وارداتی، گفت: سیاست‌های غلط وارداتی به بلعیده شدن درآمدهای نفتی منجر شده است و تولید داخلی کشور را نیز نابود کرده است.

"محمد رضا خباز" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به زیان‌هایی که از ناحیه واردات متوجه اقتصاد کشور شده است، گفت: اگر واردات را ساماندهی کنیم بسیاری از مشکلات این بخش رفع خواهد شد، مثلا واردات مواد خام که کارخانه‌های کشور را به حرکت درمی‌آورند اقدام مثبتی است، چراکه ما تعداد زیادی کارخانه در کشور داریم که مواد اولیه شان باید از خارج وارد شود.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد با خطرناک خواندن واردات بی‎رویه گفت: سیاست‌گذاری‌های واردات متاسفانه به بلعیدن درآمدهای نفتی می‌انجامد و نتیجه آن در اقتصاد کشور بروز بیماری هلندی می‌شود که این بیماری عملا تولیدات داخلی کشور را با شکست و نابودی مواجه می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این که موضوع واردات بی‌رویه از چند سال گذشته نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است، گفت: موضوع واردات بی‌رویه و رشد تراز منفی صادرات متعلق به امسال و سال گذشته نیست، این را در مجلس هفتم هم که نماینده نبودم طی مقاله‌ای خطاب به مجلس هفتم و دولت نهم نوشتم و از واردات بی رویه‌ای که موجب ایجاد بیماری هلندی در کشور می‌شد، انتقاد کردم.

خباز با بیان این مطلب که اهداف کشورهایی مانند چین از صادرات کالاهایی با قیمت پایین تر از قیمت تمام شده داخلی، به کشور ما شفاف نیست، گفت: از این که چین چه هدفی دارد، مطلع نیستم اما حرکات این کشور نشان می‌دهد که این موضوع نظام اقتصادی ما را تخریب می‌کند؛ چرا که روش آنها این است که کالاهای بنجل و نامرغوبشان را به ما می دهند نه کالاهای خوب و با کیفیت.

وی با بیان اینکه وارد کردن کالاهای بی کیفیت و ارزان قیمت چینی تولید داخلی کشور ما را نابود می کند، گفت: چین چند نوع کالا تولید می‌کند، اما کالاهای درجه یک این کشور به آمریکا و اروپا می‌روند و کالاهای بنجل و نامرغوبشان به کشور ما روانه می شود تا در یک رقابت نابرابر صنایع داخلی ما را نابود کند.

عضو کمیسیون اقتصاد همچنین افزود: نمونه این کالاها که برای مردم ملموس است کفش‌های چینی است که با ظاهر زیبا و قیمت پایین و البته کیفیت بسیار بد و سطح پایین، صنایع تولید کفش ما را با خاک یکسان کرده است.

اصلاح سیاست های وارداتی نیاز به همت مجلس و دولت دارد

خباز با تاکید بر این مطلب که برای اصلاح نظام وارداتی و تغییر نگاه به واردات، عزم جدی در کشور نیاز است، گفت: اصلاح سیاست های وارداتی نیاز به همت مجلس و دولت دارد؛ چرا که هم باید دولت به این عزم برسد که جلوی واردات را بگیرد و هم مجلس باید به این اراده مهم برسد که در اداره کشور با دولت رودربایستی نداشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به برخی استدلال‌ها در مورد لزوم واردات به کشور گفت:  برخی ها استدلال می‌کنند که مانع شدن از واردات باعث ایجاد کمبود کالا می‌شود، اگرچه این گفته نیز صحیح باشد؛ اما باید سیاست وارداتی به سمتی برود که کالای خوب و با کیفیت وارد کنیم،نه اینکه کالای بنجل وارد کنیم. کالای خوب با کیفیت و قیمت خوب وارد کنید که مشتریان داخلی ما را فریب ندهد و باعث نابودی تولیدات ما نیز نشود.

وی در پایان با بیان این مطلب که نباید بیش از نیاز کشور اقدام به واردات کرد، گفت: باز کردن دروازه‌های کشور باعث نابودی شرکت‌های داخلی شده و نمونه آن هم بسیار است، مثل واحدهای تولید کفش، کارخانه‌های کاشی و سرامیک، صنایع نساجی، صنعت پوشاک و ...

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با کارگزارن نظام بر لزوم مدیریت واردات و کمک به تولیدات داخلی تاکید کردند. موضوع واردات بی‌رویه در چند سال گذشته از مهمترین مواردی بوده است که باعث انتقاد از دولت شده است. کارشناسان اقتصادی معتقدند واردات بی رویه کالا، بخصوص کالاهای بی کیفیت چینی موجب از بین رفتن تولید داخلی شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet