هدر موبایل
1387/02/11 17:27:00
سرویس سیاسی
حدادعادل در افتتاحیه دانشکده مطالعات جهان:

اگر خواص جامعه ما غرب شناس بودند، عوام دچار غرب زدگی نمی شدند

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ما امروز غرب زده بسیار ولی غرب شناس اندک داریم، گفت: اگر خواص جامعه ما غرب شناس بودند، عوام دچار غرب زدگی نمی شدند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: ارزش وجودی هر موجودی تابع قلمرو فیزیکی اوست، موجودی که در محدوده وسیع تری حضور دارد هستی او پرمایه تر است.

وی تصریح کرد: این معنا در مورد ملت ها هم صدق می کند و هر ملتی که در جهان حضور و آگاهی بیشتری داشته باشد دانایی او بیشتر است و این دانایی به او قدرت می دهد.

رئیس مجلس افزود: لازمه قدرت براساس محدود نبودن دایره حضور در مرزهاست و قدرت هر کشور رابطه مشخصی با میزان حضور آن کشور در خارج مرزها دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: در دوران تجدد یا استعمار غربی، کشورهای اسلامی به وضعیت تازه ای دچار شده اند و آن این است که ارتباط متعارف خود را از دست داده اند و همه خیره به غرب مانده اند.

وی خاطرنشان کرد: نتایح استیلای غرب این است که ارتباط کشورهای مسلمان کم شده و به جای آن کشورهای اسلامی معطوف به جهان غرب شده اند، گویی که در جهان جدید، کشورهای اسلامی تنها متوجه کشورهای غربی هستند و از هویت خود و دیگر ملت های مسلمان غافل شده اند.

وی ابراز کرد: بهتر بود در این چشم دوختن به غرب آن را می شناختند و حقیقت آن را می دانستند.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ما امروز غرب زده بسیار ولی غرب شناس اندک داریم، گفت: اگر خواص جامعه ما غرب شناس بودند، عوام دچار غرب زدگی نمی شدند.

وی همچنین تاکید کرد: ما قویا محتاج شناخت غرب هستیم و باید گفت در ارتباط با دنیای غرب، شرقی ها بیشتر موضوع شناسایی واقع شده اند اما خود کمتر شناسنده غرب بودند.

حدادعادل خاطرنشان کرد: احیای تمدن اسلامی مستلزم تغییر این نگرش است و اگر بخواهیم همچون گذشته باشیم باید این روند را تغییر دهیم.

وی همچنین با اشاره به اهمیت جهان شناسی و خودشناسی گفت: هر چه در جهان شناسی موفق باشیم در خودشناسی موفق تر خواهیم بود و باید گفت شناخت مقدم بر تصمیم گیری است، چرا که هر تصمیم گیری بدون شناخت از روی تعصب است. از همین رو برای تصمیم گیری در مورد غرب لازم است شناخت وجود داشته باشد.

وی در ادامه افزود: باید تلاش کنیم تا آگاهی خود را از جهان اطراف افزایش دهیم. جمهوری اسلامی ایران یک اصالت جهانی دارد، چون مبتنی بر اسلام است و در واقع ما خود را در یک چالش قرار داده ایم به آن معنا که باید با همه کشورهای اسلامی و غیر اسلامی تعامل داشته باشیم.

رئیس مجلس یکی از نیازهای کشور را داشتن افراد دانشمندی که جهان را بشناسند، خواند و با اشاره به فعالیت های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: متاسفانه بسیاری از سازمان هایی که در کشورهای دیگر هستند هیچ شناختی نسبت به فرهنگ آنجا ندارند تا آنجا که در زمان بازگشت نیز تجربه موثری به همراه نمی آورند.

وی با اشاره به فعالیت های گسترده بنیاد دایره المعارف اسلامی گفت: ما در این بنیاد به این فکر افتاده ایم تا متخصص هایی در این خصوص آموزش دهیم که البته هماهنگی های لازم با وزارت علوم به عمل آمده است.

وی در پایان اظهار داشت: ما آمادگی همکاری کامل با شما را داریم و خوشحال می شویم این همکاری منجر به این شود که هر سال چندین نفر در این زمینه ها تربیت شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet