انتخابات ریاست جمهوری
1387/02/11 20:48:00
سرویس سیاسی
حدادعادل در مراسم تودیع دبیرکل اتحادیه بین المجالس:

جهان اسلام با وحدت و بیداری عظمت خود را در دنیای جدید بازیابد

رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم تودیع دبیرکل اتحادیه‌ بین‌المجالس با اشاره به شیوه نوین ابرقدرت ها که وی آن را نوعی ارتجاع می نامید، اظهار داشت: جهان اسلام با وحدت و بیداری عظمت و شان خود را در دنیای جدید بازیابد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حدادعادل رییس مجلس شورای اسلامی که در نشستی با حضور جمعی از اعضای هیات رییسه، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سفرا و نمایندگان عضو اتحادیه بین المجالس در تالار مدرس واقع در ساختمان مشروطه سخن می گفت، از تلاش ها و زحمات ابراهیم عوف دبیرکل پیشین اتحادیه بین المجالس تقدیر به عمل آورد.

وی خطاب به حضار اظهار داشت: مایه افتخار است که میزبان مهمان ارجمندی همچون آقای ابراهیم عوف که حضور وی در هشت سال دبیرکلی اتحادیه بین المجالس نشان دهنده وسعت اسلام است، باشم.

رییس مجلس افزود: این نشست به مناسبت پایان دوره هشت ساله دکتر ابراهیم عوف در اتحادیه بین المجالس و معرفی محمود ارول قلیچ دبیرکل جدید اتحادیه بین المجالس تشکیل شده است و خوشحالیم که وی نیز از کشوری ( ترکیه) می آید که سابقه دیرینی در شکل گیری تمدن اسلامی داشته است.

وی با اشاره به تاریخ جمهوری اسلامی ایران در پیوستن به این اتحادیه اظهار داشت: انقلاب اسلامی پیوند قلبی ملت ایران را با مسلمانان جهان مستحکم‌تر ساخته و متبلور کرد. ملت ایران همواره خود را جزئی از جهان اسلام می‌دانند اما پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، میان ما و خواهران و برادرانمان در عالم اسلام فاصله وجود داشت که ملت ایران با انقلاب خود این مانع را از سر راه برداشت و وحدت امت اسلامی از اصول اصلی سیاست خارجی ما بوده و ما حرکت برای تحقق امت واحد اسلامی را از آرمان‌های اصلی خود در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.

نماینده‌ مردم تهران با یادآوری این‌که در این مسیر هر قدمی که سبب تحکیم پیوند میان امت اسلامی شود مورد تایید ماست، اظهار کرد: خوشحالیم که توانستیم در راه تحکیم وحدت اسلامی در تاسیس اتحادیه مجالس اسلامی گام برداریم و این افتخار را نصیب کشور و مجلس خود کنیم.

به گفته حدادعادل این سازمان متعلق به جهان اسلام، برای ارتباط مجالس و نمایندگان این مجالس در جهان اسلام در ایران تاسیس شد که جا دارد از زحمات حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری و جواد لاریجانی تشکر کنیم که در دوران مجلس پنجم شورای اسلامی با تلاش خود این اتحادیه را ایجاد کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه این اتحادیه توانست در طول دو دوره چهار ساله با دبیرکلی دکتر ابراهیم عوف به عنوان یک موسسه‌ معتبر در عالم اسلام شناخته شود و برگزاری چهار دوره و چهار اجلاس جهانی میان کشورهای اسلامی که آخرین آن نیز چند ماه گذشته در قاهره برگزار شد شاهد این سخنان است.

وی تصریح کرد: امروز پارلمان‌های جهان اسلام، اتحادیه‌ بین‌المجالس اسلامی را به عنوان یک مرکز و مجمعی برای اتحاد و ارتباط پارلمان‌ها شناخته‌اند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در دورانی زندگی می‌کنیم که جهان اسلام با خطرهای جدید جدی روبه‌رو است. همان‌طور که دکتر ابراهیم عوف فرمودند در دنیایی که همه دم از صلح و دوستی می‌زنند رییس‌جمهور آمریکا خطاب به جهان اسلام بر طبل جنگ‌های صلیبی می‌کوبد و دوباره می‌خواهد جهان را به دوران کشت و کشتار جنگ‌های صلیبی به عقب برگرداند.

حدادعادل با یادآوری این‌که شاهد هستیم که استعمار از حالت استعمار نو دوباره عقب‌نشینی کرده و دوباره لباس استعمار کهن را بر تن کرده است، افزود: در قرن 19 استعمارگران با لشگرکشی با توپ و تفنگ، کشورهای آسیایی، آفریقایی را تصاحب می‌کردند و بعد از آن نیز استعمارنو جایگزین استعمار کلاسیک شد و با ایادی فرهنگی، منافعشان را تامین می‌کردند.

وی یادآور شد: این در حالی است که در دوران ما دوباره شرایط و وضعیت به قرن 18 و 19 برگشته و مجددا استعمارگران از سلاح آتشین و توپ و تانک برای تسلط بر کشورهای اسلامی استفاده می‌کنند.

حدادعادل نتیجه عقب‌نشینی استعمار را بیداری جهان اسلام دانست و گفت: مسلمانان بیدار شده‌اند و دیگر استعمار نو در مقابل این بیداری کارساز و موثر نیست؛ به طوری که استعمار ناچار شده چهره‌ خشن خود را در برابر بیداری اسلامی آشکار کند. بنابراین به همان اندازه که این واقعیت تلخ است، نویدبخش آینده‌ای روشن خواهد بود.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این شرایط حکایت از این می‌کند که مسلمانان به هویت فرهنگی، معنویت، اعتقاد و تاریخ خود، آگاهی و خودآگاهی یافته‌اند.

وی اظهار کرد: ما نبردی طولانی در پیش داریم و جهان اسلام باید با وحدت و بیداری افزون‌تر، شأن و عظمت خود را در دنیای امروز باز یابد. همان‌طور نسل جوان مسلمان دیگر تحمل نمی‌کنند که جمعیت مسلمان جهان، در جهان امروز هیچ تاثیری در معاملات سیاسی جهان نداشته باشد، بنابراین چنین وضعی قابل ادامه نیست.

نماینده‌ مردم تهران تصریح کرد: تمدن اسلامی باید سهم عادلانه و منصفانه‌ خود را در سرنوشت جهان امروز به دست آورد که بازگشت به این منزلت آسان نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: در این هشت سال آقای ابراهیم عوف به خوبی با ایران آشنا شدند و ما اطمینان داریم که ایشان به عنوان سفیر دوستی در مصر در راه وحدت بیشتر ایران و مصر تلاش خواهند کرد.

حدادعادل افزود: اصغر محمدی نیز به جای پیروی از این پس در دبیرخانه سمت معاونت دبیرکل را بر عهده می‌گیرند که از دیپلمات‌های ورزیده‌ ایران بوده و سال‌ها در کشورهای اسلامی و عربی ماموریت داشته‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار لوح یادبودی به ابراهیم عوف دبیرکل اتحادیه مجالس اسلامی و محمد پیروی معاون وی اهدا کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet