شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/06/02 11:39:00
سرویس صحن
سازدار به خانه ملت خبر داد:

ارائه طرح یک فوریتی به مجلس برای تغییر قانون نفت

**عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از ارائه طرحی یک فوریتی برای تغییر قانون نفت طی هفته جاری خبر داد.

"سیروس سازدار" نماینده مرند و جلفا در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: روز یکشنبه کمیسیون انرژی  جلسه‌ای در خصوص طرح‌های سه گانه اصلاح قانون نفت و گاز، تشکیل وزارت نفت و اساسنامه‌های شرکت نفت داشت.

وی افزود: در زمان انقلاب، شورای انقلاب مصوبه‌ای درخصوص تشکیل وزارت نفت و شرکت‌های تابع داشت که وزارت نفت را موظف کرده بود ظرف 6 ماه اساسنامه‌های شرکت تابع را ارائه کند ولی از آن زمان تاکنون با عنایت به اینکه در بودجه‌های سالانه و در برنامه‌های 5 ساله این مقید کردن دولت برای تحویل اساسنامه‌ها تاکنون هیچ لایحه‌ای در این خصوص به مجلس ارائه نشده است.

وی ادامه داد: امسال در قانون بودجه 89 هم دولت موظف بود تا آخر تیرماه این اساسنامه‌ها را تقدیم مجلس کند و با توجه به اینکه بیش ازیک ماه از آخرین مهلت مقرر گذشته، کمیسیون انرژی که قبلا هم روی این مساله کار کرده بود روز یک شنبه تصمیم گرفت که در این هفته یا امروز یا فردا یک طرح یک فوریتی به مجلس ارائه شود.

نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد قانون نفت باید به روز شود و اشکالات آن برطرف شود و به تصویب مجلس برسد تا اساسنامه‌ها هم براساس آن داده شود و ظرف این هفته قرار بر این است که کمیسیون انرژی به امضاء اعضاء یک طرح یک فوریتی درخصوص تغییر قانون نفت به مجلس ارائه شود.

وی افزود: درخصوص قانون تشکیل وزارت نفت و اساسنامه‌ها هم تا آخر شهریور از طرف اعضایی که برای این کار مشخص شده‌اند طرح آماده شود که در 4 مهرماه و پس از تعطیلات مجلس قانون تشکیل وزارت نفت و اساسنامه‌های شرکت‌های تابع نفت تقدیم مجلس خواهد شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر براساس اساسنامه ملی شرکت نفت قبل از انقلاب عمل می‌شود گفت: این اساسنامه مشکلات و ایرادات زیادی دارد که هم دست ناظرین را درخصوص غرامت‌های نفت می‌بندد و عدم ارائه طرح اساسنامه در مجلس و عدم تصویب قانون در مجلس بعد از انقلاب ضررهای مادی و فنی برای مردم داشته است.

وی افزود: حتی از بعضی از همسایگانمان هم در تبدیل صنایع تولید گاز عقب هستیم و از هر لحاظ که حساب کنیم به نفع مردم و نظام نیست که اساسنامه شرکت نفت و شرکت‌های تابع را بلاتکلیف بگذاریم و مجلس و کمیسیون مصمم است تا قبل از تصویب بودجه سال 1390 تکلیف این اساسنامه مشخص شود.

سازدار خاطرنشان کرد: در صورتی که اساسنامه تا زمان مقرر شده ارائه نگردد مجلس اقدام می‌کند و با توجه به این که در پاییز هم به خاطر برنامه 5 ساله و بودجه سالانه مجلس تراکم کاری دارد باید این طرح‌های 2 قولو ارائه و تصویب شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet