هدر موبایل
1387/02/11 14:25:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در نشست خبری ( کامل)

مقابله با تورم و مهار گرانی را یکی از وظایف اصلی مجلس هشتم می دانیم

رئیس مجلس گفت: مساله مقابله با تورم و مهار گرانی را یکی از وظایف اصلی مجلس هشتم می دانیم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در ابتدای نشست خبری اش با خبرنگاران با اشاره به 12 اردیبهشت سالروز شهادت آیت الله مطهری را تسلیت گفت و افزود: بنده وظیفه خودم می دانم ادای احترام ویژه به مقام ایشان بکنم.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که ایشان در ایجاد فضای فکری و فرهنگی جامعه و تبیین معارف اسلامی، تقویت رابطه حوزه و دانشگاه داشتند، تلاشی که در شورای انقلاب بر عهده داشتند و آثاری که از خود بر جای گذاشتند پشتوانه محکمی برای جمهوری اسلامی ایران بود.

وی در ادامه روز معلم را نیز به معلمان و تلاشگران عرصه آموزش و فرهنگ تبریک گفت.

رئیس مجلس روز کارگر را که همزمان با 11 اردیبهشت بود نیز تبریک گفت و افزود: باید از زحمات و تلاش این عزیزان نیز تقدیر به عمل آید.

 

تشکر از حضور مردم در مرحله دوم انتخابات

حدادعادل از حضور مردم در مرحله دوم انتخابات تشکر کرد و افزود: مردم با گام دوم مجلس را تکمیل کردند و انشاالله مجلس هشتم بتواند در خدمت ملتی باشد که برای انتخاب نمایندگان هوشیاری خودشان را نشان دادند.

وی افزود: از نظر نتیجه هم مردم خط و مشی اصولگرایان را پسندیدند راهی که در انتخابات قبلی آغاز شده بود و در انتخابات مجلس هشتم ادامه یافت و این رویکرد ما را در پاسخگوی به نیازهای مردم مصمم تر می کند.

 

ارجاع گزارش مبارزه با مفاسد اقتصادی به مقامات قضایی

رئیس مجلس با اشاره به 10 اردیبهشت اظهار داشت: دهم اردیبهشت سالروز صدور فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری برای مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

وی افزود: گزارش کمیسیون اصل 90 که روز گذشته بخشی از آن در صحن علنی قرائت شد نیز متناسب با همین موضوع بود.

وی افزود: ما در مجلس تلاش خودمان را به کار گرفتیم تا نقش خودمان را در مبارزه با مفاسد اقتصادی ایفا کنیم و در این ارتباط اگر قوانینی از سوی قوه قضاییه مطرح شده یا ارائه شود آن را به تصویب می رسانیم.

حدادعادل خاطرنشان کرد: سوال، استیضاح ، تحقیق و تفحص و تذکر از ابزارهای نظارتی مجلس است که هدف ما استفاده یهینه از این ابزارها بوده است.

وی گفت: کمیسیون اصل 90 یکی از بازوهای نظارتی مجلس شورای اسلامی است که همه تلاش خودش را به این امر متمرکز کرده بود و گزارش دیروز هم برایند این تلاش ها بود که نظارت بر پرونده های زمین خواری و تهیه گزارش در این خصوص از جمله محورهای گزارش بود.

رئیس مجلس تصریح کرد: مشروح این گزارش برای روسای قوای مجریه و قضاییه ارسال خواهد شد تا با اقدامات قوه قضاییه به نتیجه نهایی برسد.

 

مقابله با تورم و مهار گرانی را یکی از وظایف اصلی مجلس هشتم می دانیم

غلامعلی حدادعادل روز چهارشنبه در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت مبنی بر اینکه مجلس هفتم چه اقداماتی را برای کنترل تورم انجام داده و مجلس آینده چه برنامه هایی برای مقابله با تورم و گرانی دارد؟ اظهار داشت: مساله مقابله با تورم و مهار گرانی را یکی از وظایف اصلی مجلس هشتم می دانیم و همانطور که بارها تاکید شده موضوع مهار نقدینگی و ایجاد انضباط مالی از جمله مسایلی است که می تواند در کاهش تورم موثر باشد.

وی افزود: در حال حاضر ما با تماس با مسئولان دولت سعی می کنیم از برنامه های آنان مطلع باشیم و با دولت برای تحقق راهکارهایی که برای مقابله با گرانی در پیش گرفته است همکاری کنیم.

رئیس مجلس با اشاره به جلسه اخیر خود با وزیر مسکن یادآور شد: در این جلسه یک ساعته وزیر مسکن برنامه هایشان را به صورت مفصل توضیح دادند و بنده هم دیدگاه های خود را بیان کردم . مساله مسکن دو بخش دارد که یکی کارهایی است که وظیفه وزارت مسکن است و دیگری اینکه مسکن به یک کالای سرمایه ای مبدل شده است که سرمایه های سرگردان به این بخش سرازیر می شود.

حدادعادل ادامه داد: باید با انواع راه ها از جمله مهار نقدینگی و ایجاد فرصت برای جذب سرمایه ها برای حل این مشکل تلاش کرد که این موضوع به اجرایی شدن اصل 44 برمی گردد.

 

اگر مسئولیتی از سوی نمایندگان برعهده ام گذارده شود آن را می پذیرم

رئیس مجلس در پاسخ به خبرنگاری که پرسید برای شروع به کار مجلس هفتم کارگروه هایی تشکیل شدند که انتخاب رئیس مجلس و هیات رئیسه یکی از موضوعات مورد بحث این کارگروه ها بود آیا در مجلس هشتم هم این اتفاق می افتد و آیا شما شخصا برای ریاست مجلس هشتم کاندیدا خواهید شد؟ گفت: در این در زمان باقیمانده تا شروع بکار مجلس هشتم باید اقداماتی صورت گیرد تا مجلس آینده کارآمدتر شود، تردیدی نیست و ما در پی آن هستیم تا در کنار اراده مجلس هفتم با همکاری منتخبان مجلس هشتم کاری کنیم نمایندگان آمادگی بیشتری برای ایفای وظایف نمایندگی پیدا کنند.

وی افزود: در مجلس هفتم برای این منظور کارگروه هایی تشکیل شد که ممکن است در مجلس هشتم شکل آن تغییر پیدا کند ولی هدف یکی است. البته یکی از موضوعات مورد بحث این کارگروه ها انتخاب هیات رئیسه و رئیس مجلس است و تنها این یک موضوع نیست.

حدادعادل تصریح کرد: انتخاب رئیس مجلس با خود مجلس است و ما ترجیح می دهیم حتی الامکان دست مجلس هشتم در این زمینه باز باشد و این حق همه نمایندگان است. اینکه من چه تصمیمی گرفته ام باید بگویم هنوز تصمیمی برای انصراف از این مسئولیت نگرفته ام اما آنچه مهم است این است که قانون این حق را به همه نمایندگان داده است. بنده نیز آمادگی دارم اگر مسئولیتی از سوی نمایندگان برعهده ام گذارده شود آن مسئولیت را قبول نمایم. ولی تصمیم گیر نهایی خود مجلس است.

 

نام جعلی برای خلیج فارس با هیچ یک از موازین تاریخی انطباق ندارد

رئیس مجلس با اشاره به جعل نام خلیج فارس توسط برخی کشورها گفت: اعراب راه های بهتری برای حفظ حیثیت خود دارند که یکی از این راه ها مقابله با حضور آمریکا در خلیج فارس است.

غلامعلی حدادعادل در ادامه نشست خبری خود اظهار داشت: همسایگان عرب ما باید بدانند که ما خواهان حسن همجواری با آنان هستیم و ما خواهان صلح و ثبات در منطقه هستیم. موضوع نام جعلی برای خلیج فارس حرفی غیرمنطقی است که با هیچ یک از موازین تاریخی انطباق ندارد.

وی افزود: تعجب می کنم چرا بعضی کشورهای همسایه در خیلج فارس قوت و اعتبار خودشان را در این کارهای پوچ و بی ریشه جستجو می کنند در حالی که اعراب راه های بهتری برای حفظ حیثیت خودشان دارند که یکی از این راه ها مقابله با حضور آمریکا در خلیج فارس است.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: توصیه من به همسایگان عرب این است که مطمئن باشند با این تغییرات و تحریفات، تاریخ تغییر نخواهد کرد و ملت ایران هم خلیج فارس را خلیج فارس می داند و این یک مساله ملی نزد ایرانیان است.

 

مساله مجلس هشتم یافتن راهکارهایی برای خدمت به مردم است

حدادعادل در خصوص رایزنی ها برای انتخاب رئیس مجلس هشتم، گفت: تصمیم گیرنده در این مورد خود مجلس هشتم خواهد بود و من برای چندمین بار تاکید می کنم مطمئن باشید در میان اصولگرایان بر سر قدرت نزاعی وجود نخواهد داشت.

وی افزود: برخی از جریان های سیاسی مایلند به موضوع انتخاب رئیس مجلس هشتم رنگ کشمکش در میان اصولگرایان بدهند و اینگونه القاء کنند که یک اختلاف وجود دارد یا اختلافی بوجود خواهد آمد. من این رفتارها را نوعی شیطنت و واکنش در برابر وحدت اصولگرایان می دانم.

رئیس مجلس متذکر شد: اینکه چه کسی رئیس مجلس آینده شود مساله اصلی کشور و مجلس هشتم نیست بلکه مساله مهم مجلس آینده این است که برای تحقق وعده های داده شده به مردم و تامین مطالبات آنها چه باید کرد. مساله مجلس هشتم یافتن راهکارهایی برای خدمت به مردم، حل مشکلات کشور و همکاری با دولت و قوه قضاییه است.

 

نامه ای که بین آقای احمدی نژاد و بنده رد و بدل شد به اندازه کافی روشن است

حدادعادل در خصوص نامه اخیر رئیس جمهور به وی گفت: نامه ای که بین آقای احمدی نژاد و بنده رد و بدل شد به اندازه کافی روشن است. هم آنچه ایشان خواستند بگویند در نامه مشخص بود و هم توضیحات من. اینکه انگیزه ها چه بوده، خارج از بحث ماست و بنده می توانم در آنچه به خودم مربوط است تصریح کنم انگیزه ای جز عمل به قانون و دفاع از حق مجلس نداشتم.

 

جلسه با منتخبان مجلس هشتم مفید بود

رئیس مجلس در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آقای لاریجانی اظهار داشتند که میهمانی منتخبان مجلس هشتم لزومی نداشت، نظر شما در این رابطه چیست؟ تصریح کرد: علت شرکت نکردن آقای لاریجانی در آن جلسه قطعا این بود که ایشان در آن ساعت در قم جلسه دیگری داشتند و شب قبل این موضوع را به من گفته بودند. البته ممکن است ایشان راجع به اصل جلسه هم نظری داشته باشند که نظرشان محترم است ولی ما تصور می کنیم آن جلسه مفید و لازم بود.

وی افزود: اینکه باب برگزار شدن یک جلسه من یک نظر داشته باشم و دیگری نظر دیگری داشته باشد این به معنای آن نیست که در میان اصولگرایان نزاع وجود دارد. ما گفتیم نزاع بر سر قدرت وجود ندارد نگفتیم اختلاف نظر وجود ندارد.

حداد ادامه داد: اصولگرایان این هنر خودشان را نشان داده اند که در عین حال که اختلاف نظر در میانشان وجود دارد می توانند این را به گونه ای مدیریت کنند که به وحدت آنان ضربه نزند. اصولگرایان تاکنون از این حیث موفق بوده اند و انشاالله در آینده هم همین روش ادامه پیدا خواهد کرد.

 

در مورد بودجه نامه ای به آقای احمدی نژاد نوشتم

رئیس مجلس با اشاره به نامه خود به رئیس جمهور در ارتباط با ضوابط اجرایی بودجه اظهار داشت: در مورد بودجه نامه ای به آقای احمدی نژاد نوشتم و نظر خودم را در مورد ضوابط اجرایی بودجه به اصلاح ایشان رساندم.

وی افزود: براساس قانون اساسی بررسی مغایرت یا عدم مغایرت مصوبات هیات دولت با قوانین مجلس از اختیارات رئیس مجلس است و مصوبات هیات دولت باید به مجلس ارسال شود. این کار عادی ماست و هر هفته هیات تظبیق گزارش مفصلی در اختیار من می گذارد و معمولا درصد کمی از این مصوبات مغایر تشخیص داده می شود و به اطلاع دولت رسانده می شود.

حدادعادل تصریح کرد: در دولت نهم درصد مصوبات مغایر با قوانین مجلس پایین بوده اما از جمله مواردی که مغایرت داشته ضوابط اجرایی بودجه بود که این مورد را مثل موارد دیگر به اطلاع دولت رساندیم. نمایندگان دولت هم در جلسات هیات تطبیق شرکت کردند و این بررسی ها ادامه دارد. روز گذشته هم آقای برقعی از دولت در کمیسیون برنامه حضور یافتند و دلایل دولت را توضیح دادند. کمیسیون هم کارگروهی را تشکیل داد تا کار بیشتری بر سر این اختلاف نظر انجام دهند.

وی افزود: قرار است نتیجه کار این کار گروه در اختیار بنده گذارده شود و من نهایتا نظر مجلس را به دولت ابلاغ خواهم کرد.

 

ما از همکاری با بخش خصوصی استقبال می کنیم

رئیس مجلس در خصوص بسته سیاستی بخش خصوصی در مورد مسکن، گفت: این یک پدیده مبارکی است که بخش خصوصی دیدگاه های خودش را برای حسن اجرای مسایل اقتصادی کشور مطرح کند. ما در حال بررسی همه پیشنهادات هستیم. مرکز پژوهش ها هم در باب مسکن و گرانی بررسی های گسترده ای را آغاز کرده است.

وی افزود: ما از همکاری با بخش خصوصی استقبال می کنیم و این همکاری را شروع کرده ایم.

 

مخالفت یک نماینده نمی تواند تحقیق و تفحص را متوقف کند

خبرنگاری از حدادعادل در خصوص ممانعت یکی از نمایندگان برای انجام تحقیق و تفحص از دخانیات سوال کرد که وی در پاسخ گفت: آنچه مسلم است با مخالفت یا کارشکنی یک نماینده نمی توان جلوی کار تحقیق و تفحص را سد کرد.

وی افزود: تحقیق و تفحص ها مراحلی دارد که در آیین نامه داخلی به آن اشاره شده است. اگر تحقیق و تفحص در جمع کمیسیون مربوطه و هیات تحقیق و تفحص به قرائت آن رای داده شود به طور طبیعی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

حدادعادل اظهار داشت: اما تاکنون تحقیق و تفحصی به هیات رئیسه واصل نشده است.

 

تعامل با دولت با تاکید بر حفظ جایگاه مجلس

رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که تعامل مجلس هشتم و دولت نهم را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: مجلس بدون تعامل با دولت و دولت بدون تعامل با مجلس موفق نخواهد بود و این موضوع مختص به مجلس هشتم و دولت نهم نیست.

وی افزود: در مجلس هفتم تلاش بر این بود تا تعامل خوبی با دولت داشته باشیم. البته آنچه مسلم است اینکه ما باید بر حقوق قانونی مجلس تاکید کنیم و از سوی دیگر با یک نگاه دوستانه به دولت کمک کنیم.

وی افزود: رئیس جمهوری در نشست اخیر خود آمادگی خود را برای تعامل با مجلس هشتم اعلام کرده اند همه ما باید تلاش کنیم تا فضای کشور بدور از جنجال باشد و اگر مشکلی پیش می آید با زبان منطقی آن را حل کنیم و از شعله ورتر شدن آن جلوگیری کنیم.

 

چرا آمریکا به نیابت از اسرائیل با مسلمانان می جنگد؟

خبرنگاری با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: رایس اخیرا گفته است نیروهای حماس جنگجویان نیابتی ایران هستند ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ گفت: خانم رایس بهتر بود می گفت آمریکا چرا به نیابت از اسرائیل با مسلمانان می جنگد و اگر کسی باید توضیح دهد مقامات آمریکایی هستند که باید بگویند چرا تا این اندازه از اقدامات اسرائیل در کشتار مسلمانان حمایت می کنند.

 

جایگاه مشخص تحقیق و تفحص در آیین نامه داخلی

خبرنگاری از رئیس مجلس در خصوص جایگاه تحقیق و تفحص در هفتمین دوره مجلس سوال کرد که وی در پاسخ گفت: جایگاه تحقیق و تفحص در آیین نامه داخلی مجلس مشخص شده و اختیارات وسیعی را برای نمایندگان تعریف کرده است.

وی افزود: البته در خصوص کمیت تحقیق و تفحص و رابطه آن با تاثیرگذاری اش باید به یک نکته توجه کرد و آن اینکه تحقیق و تفحص ها باید به گونه ای باشد که نمایندگان بتوانند آن را به نتیجه برسانند و به سایر وظایف نمایندگی هم برسند.

 

تلاش برای اجرای مصوبه مجلس در خصوص بودجه 87

خبرنگاری از رئیس مجلس پرسید آیا شما در خصوص نحوه اجرایی بودجه 87 با دیوان محاسبات هم صحبت کرده اید؟ که وی در پاسخ گفت: وظیفه دیوان محاسبات نظارت بر انطباق مالی دستگاه هایی است که بودجه می گیرند.

وی افزود: بحث ما اینست که قانون بودجه به چه شکلی نهایی شود.

حدادعادل تصریح کرد: در حال حاضر مساله ما در بحث بودجه نرم افزاری است و اینکه آنچه به عنوان قانون بودجه تایید می شود کدام است.

وی افزود: تلاش ما براینست که آنچه مجلس تصویب کرده اجرا شود و این از حقوق مجلس است.

 

هیچ دستگاهی از خدمات کشوری مستثنی نیست

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مجلس هفتم بارها از لایحه خدمات کشوری بعنوان یکی از افتخاراتش نام برده است اما اخیرا شنیده شد کردان معاون وزیر نفت از رئیس جمهور خواسته تا وزارت نفت از اجرای این قانون مستثنی شود ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ گفت: هر قانونی که فرایند قانون اساسی را برای تصویب طی کند برای همه قوا لازم الاجراست.

وی افزود: قانون خدمات کشوری پیش بینی شده که دستگاهی از اجرای آن مستثنی نشود و چنانچه ما مصوبه ای بر استثنا شدن یک دستگاه از اجرای این قانون دریافت کنیم پس از انطباق با مصوبات مجلس و قوانین دیگر نظر خودمان را در این خصوص خواهیم گفت.

 

تصمیمی برای زمان برپایی نشست با منتخبان دور دوم گرفته نشده است

خبرنگاری در مورد لغو نشست هیات رئیسه با منتخبان دور دوم انتخابات از رئیس مجلس سوال کرد که وی در پاسخ گفت: هیات رئیسه هنوز تصمیمی در این خصوص نگرفته است. ما تلاش می کنیم در فرصت باقیمانده به نحوی برنامه ریزی کنیم که بهترین استفاده را از زمان ببریم.

 

اقلیت و اکثریت برای همکاری و نه ستیز

خبرنگار دیگر در مورد نحوه تعامل مجلس هشتم با فراکسیون اقلیت سوال کرد که حدادعادل در پاسخ گفت: امید اینست که اگر تشکل های درونی تحت عنوان اقلیت و اکثریت در مجلس شکل می گیرد برای همکاری باشد و نه ستیزه.

وی افزود: ما در دوره هفتم تلاش کردیم دیوار فراکسیون ها کوتاه تر باشد و هویت مجلس به عنوان یک مجموعه یکپارچه بر تقسیم بندی های ثانویه غلبه داشته باشند.

 

تورم بار سنگینی بر دوش مردم

خبرنگاری با اشاره به قیمت برخی کالاها از جمله مرغ، گوشت و میوه از رئیس مجلس خواست تا به مردم برای حل معضل تورم راهکار ارائه کند که وی در پاسخ گفت: اینکه گرانی بار سنگینی روی دوش مردم دارد با آن موافق هستم و مصمم هستیم تا با استفاده از نظر کارشناسان برای کاهش فشار گرانی تلاش کنیم.

وی افزود: البته بحران اقتصاد محدود به ایران نیست و در حال حاضر همانطور که مطلعید بسیاری از کشورها با بحران و کمبود مواد غذایی مواجه هستند که این مساله بی ارتباط با خشکسالی نیست.

حدادعادل گفت: سخنان اخیر دبیرکل سازمان ملل مبنی بر تشکیل یک نیروی ضربتی برای حل بحران قحطی در همین راستا ارزیابی می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet