شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1387/02/12 19:27:00
سرویس سیاسی

حداد عادل: برای رسیدن به استقلال فرهنگی باید به حکمت و فلسفه توجه کنیم

رییس مجلس در مراسم بزرگداشت علامه آشتیانی در مصلای آشتیان اراک گفت: اگر بخواهیم در انقلاب و جمهوی اسلامی به یک استقلال فرهنگی برسیم و تمدن اسلامی و نظام اسلامی را احیا کنیم و دست از دنباله‌روی غرب برداریم باید به حکمت و فلسفه توجه کرده و ازآن استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، غلامعلی حدادعادل رییس مجلس شورای اسلامی ضمن  تبریک روز معلم و بزرگداشت مقام استاد مطهری گفت: من برای استان مرکزی، شان خاصی قائلم زیرا این استان با آنکه دو درصد وسعت کشور را دربرگرفته اما سهمش در زنان، مردان و دانشمندان تاثیرگذار در ایران بسیار است.

وی ادامه داد: این استان خزانه نیروست، مردمی با ایمان و سخت کوش دارد به گونه ای که با شنیدن نام آشتیان ناخودآگاه به یاد دانشمندان این خطه می افتیم.

رییس مجلس در ادامه سخنرانی خود با اشاره به چهره های ماندگار برخاسته از شهرستان آشتیان و مرحوم علامه سید جلال الدین آشتیانی گفت: وجود اینچنین چهره هایی نشان دهنده صفا و پاکی مردم آشتیان است.

وی تصریح کرد: مرحوم آشتیانی در طول عمر خود خدمات بسیاری به عرفان، حکمت و فلسفه در ایران و جهان اسلام کرد. بسیاری از کتاب های عرفانی را تصحیح کرد و دشواری این کتابها را شرح نمود و بر آنها مقدمه مفصلی نوشت.

رییس مجلس در ادامه با بیان علاقه مرحوم آشتیانی به تاریخ فلسفه گفت: مرحوم آشتیانی از نظر مشرب فلسفی به مشرب ملاصدرا بود و درواقع یکی از مدافعان حکمت متعالیه ملاصدرا بودند.

حدادعادل تالیفات مرحوم آشتیانی را در ترویجش از فلسفه ملاصدرا بسیار موثر خواند و گفت: او در طول سال ها تحصیل شاگردان بزرگی تربیت کرد که یکی از آنها" ویلیام چیتیک" آمریکایی و " یحیی بنون" فرانسوی بودند.

وی در ادامه شرح دعای سحر امام راحل را از دیگر آثار وی برشمرد و افزود: او تمام وجود خود را به علم داده بود، همچون شعله ای برای نور دادن می سوخت و معلوماتی وسیع داشت و پرکار و سخت کوش بود و تالیف 70 اثر از جانب وی نشان دهنده این امر است.

رییس مجلس در ادامه سخنانش با اشاره به اهمیت احیای فلسفه و حکمت اسلامی اظهار داشت: میراث به جامانده از فلسفه و حکمت اسلامی بسیار ارزشمند است و در مقایسه با فلسفه و حکمت غرب به هبچ وجه قابل مقایسه با آثار حکمای غرب نیست.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم در جمهوری اسلامی به استقلال فکری و فرهنگی برسیم و

اگر بخواهیم تمدن اسلامی را احیا کنیم و از دنباله روی غرب دست برداریم باید به غیر از اتکا به قران و احادیث، به مکتب و فلسفه اسلامی مراجعه کنیم و در نقد فیلسوفان غرب از حکما و فیلسوفان خود استفاده کنیم. ما نیازمند حکمت و فلسفه اسلامی هستیم و خوشبختانه امام راحل مدرس حکمت و فلسفه بودند و کسانی همچون استاد مطهری و علامه آشتیانی از درس فلسفه امام برخاستند و امروز نیز با توجه به تلاش های رهبر معظم انقلاب به حکمت و فلسفه، این دو مورد در حوزه جدی گرفته شده است.

نماینده مردم تهران افزود: مرحوم علامه آشتیانی راه را برای محققان بعد از خود گشوده است و اینکه شما مردم و روحانیت استان و امام جمعه شهرستان در سومین سال فوت آن مرحوم این مراسم را برگزار کردید جای قدردانی دارد.

وی در پایان گفت: امیدوارم با تلاش های جمهوری اسلامی این خطه بارورتر شود و باشد که شما با وحدت و اتحاد خود در حمایت از رهبری موفق باشید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet