ایام محرم 1398
1389/06/02 15:27:00
سرویس اقتصادی
کاظم فرهمند با انتقاد از عملکرد وزیر نیرو:

پرداخت اعتبارات خشکسالی ضابطه‌مند نیست

**نایب رییس دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: انتقاد بنده به وزیر نیرو درباره نحوه توزیع اعتبارات عمرانی، هدر رفت آب به صورت خروج از کشور و ضابطه‌مند نبودن پرداخت اعتبارات خشکسالی است.

"کاظم فرهمند" نماینده مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت درباره طرح استیضاح وزیر نیرو گفت: طرح استیضاح وزیر نیرو در مرحله افزایش امضای نمایندگان است و از آنجا که بیشتر اعضای کمیسیون کشاورزی آن را امضا کرده اند، نشان دهنده این است که استیضاح جدی است.

وی ادامه داد: پیشنهاد من این است که وزیر نیرو به کمیسیون کشاورزی بیایند و مسائل مطرح شده در استیضاح با ایشان در میان گذاشته شده و مهلتی به ایشان داده شود تا در راستای موارد مطرح شده در استیضاح اقدامات لازم را انجام دهند.

فرهمند به عنوان یکی از امضا کنندگان طرح استیضاح انتقادات جدی به وزیر نیرو وارد و بیان کرد: انتقاد بنده به وزیر نیرو درباره نحوه توزیع اعتبارات عمرانی، هدر رفت آب به صورت خروج از کشور یا رفتن به مناطق کویری، انتقال نیافتن آب خلیج فارس به مناطق مرکزی کشور و ضابطه مند نبودن پرداخت اعتبارات خشکسالی است.

نماینده مهریز درباره ضابطه مند نبودن پرداخت اعتبارات خشکسالی، خاطر نشان کرد: میزان اعتبارات تخصیص یافته به استانهایی که از وضعیت خشکسالی بیشتری برخوردار بوده و وضعیت بحرانی دارند قابل مقایسه با مناطق دیگر نیست.

نایب رییس دوم کمیسیون کشاورزی در مورد مسائل مربوط به آب، یادآور شد: در مورد مسئله آب که کار تخصصی این وزارتخانه است، کار کارشناسی شده صورت نمی گیرد؛ چنانچه آب زیادی از کشور خارج می شود یا به مناطق کویری رفته و میزان آب شور را زیاد می کند.

وی تاکید کرد: راندمان آبیاری در کشور پایین است و در منطقه خشکی مثل ایران که خارج شدن آب از سدها مصلحت نیست شاهد هستیم که آب زیادی از سدها خارج می شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که به آب مربوط است بحث بارندگی در استانهایی است که میزان بارش باران در آن مناطق زیاد است اما سد سازی نمی شود، به طوری که در مناطقی از کشور آب حتی برای خوردن هم وجود ندارد.

فرهمند با اشاره به اشکالات مدیریتی وزارت نیرو که آن را براساس تجربه و تخصص نمی داند تاکید کرد: شنیده شده برخی شرکتهای خصوصی برای انتقال آب دریا به مناطق کویری فعالیت می کنند؛ در حالی که متولی آن وزارت نیرو است و مستقیما باید بر این کار نظارت داشته باشد. در مورد شیرین کردن آب شور نیز کاری صورت نمی گیرد، در صورتی که افراد زیادی در کشور با مشکل کمبود آب شیرین مواجه هستند.

وی در نهایت راهکارهای حل مشکلات مربوط به آب را مدیریت درست وزارت نیرو دانسته و افزود: در بعضی از مناطق کشور می توان با ساخت سد بحران بی آبی را حل کرد، اجرای پروژه هایی که منابع سفره های زیر زمینی را افزایش دهد نیز راهکار مناسبی برای حل مشکل مناطق کم آب است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet