هدر اصلی
1389/06/02 17:14:00
سرویس سیاسی
ابوترابی‌فرد تاکید کرد:

لزوم تعامل معاونان پارلمانی با کمیسیون اصل نود

**نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که معاونان پارلمانی در ارتقای سطح تعامل و ارتباط سازنده بین این دو قوه مجریه و قانونگذاری نقش محوری و کلیدی دارند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی که به عنوان سخنران در جلسه مشترک کمیسیون اصل نود با معاونان و مدیران کل امور مجلس وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی حضور داشت با تاکید بر نقش مهم معاونت های پارلمانی در افزایش کارآیی مجلس و دولت اظهار داشت: با این وجود مشاهده می شود که این معاونت از فلسفه وجودی خود دور شده است و از مسائل اصیل و کلیدی به مسائل خرد تغییر کار داده است. آسیبی که کمیسیون اصل نود مجلس هم از آن بی گزند نمانده است.

نماینده مردم قزوین رسالت کلیدی کمیسیون اصل نود را نگاه به سه دستگاه اجرایی، قضائی و قانونگذاری دانست و تصریح کرد: متاسفانه کمیسیون اصل نود کاملاً از این وظیفه خود دور شده است و به سوی مسائل خرد و ریز که تاثیری در ارتقای کارآیی این سه نهاد ندارد تغییر جهت داده است.

ابوترابی تاکید کرد اگر تلاش کنیم جهت گیری و حرکت این کمیسیون و معاونت های پارلمانی را در مسیر اصلی و اساسی که برای آنها تعریف شده است قرار دهیم خدمت بزرگی به نظام خواهیم کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از مهمترین وظایف معاونین پارلمانی را دریافت نگاه صحیح مجلس به دولت دانست و افزود: یکی از مسئولیت های کلیدی شما معاونین این است که نقطه نظرات نمایندگان و مجلس را نسبت به دولت و دستگاهی که نماینده آن هستید به خوبی دریافت کنید.

وی گفت: داشتن یک نگاه روشن، دریافت صحیح و مستدل از نگاه مجلس و داشتن ارزیابی و تحلیل نمایندگان از دستگاه مطبوعتان کار بزرگ و مهمی است.

ابوترابی فرد بر انعکاس صحیح نگاه مجلس به دولت تاکید کرد و خاطرنشان ساخت: وظیفه مهم شما این است که نگاه و تهدید مجلس را به درستی به دولت و وزارتخانه ها منعکس کنید؛ چرا که هر میزان دستگاه های اجرایی بهتر و در جریان تحلیل و نگاه مجلس نسبت به خود باشند می توانند جهت حرکتی خود را برای بهبود امور اصلاح کنند و در این مسیر کار شما بسیار دشوار و خطیر است.

نایب رئیس مجلس وظیفه دیگر معاونت های پارلمانی را پیگیری موارد ارجاعی نمایندگان عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد که این موارد ارجاعی هم بیش از آنکه ناظر به مسائل کلان دستگاه ها باشد به مسائل جزئی که نماینده در حوزه انتخابیه با آن روبه رو است توجه دارد.

وی تاکید کرد: شاید یکی از دلایلی که جهت حرکتی شما را از مسائل کلان به مسائل خرد سوق داده است همین مسئله باشد؛ بنابراین ضروری است با یک تعامل صحیح و منطقه ای این مشکل مرتفع شود.

نماینده مردم قزوین در خانه ملت بازتاب سیاست ها و تصمیمات راهبردی وزارتخانه ها را یکی از وظایف اساسی معاونت های پارلمانی دانست و تصریح کرد: وظیفه شما این است که سیاست های وزارتخانه مطبوعتان در مسائل کلان و خرد را به نمایندگان خصوصاً کمیسیون های تخصصی انتقال دهید؛ چرا که به هر میزان که نمایندگان از مسائل وزارتخانه ها مطلع تر باشند با آگاهی بیشتری نسبت به ارائه و تصویب مصوبات و لوایح اقدام خواهند کرد.

وی ادامه داد: قطعاً از این طریق سطح تعامل و ارتباط دولت و مجلس نیز ارتقا پیدا خواهد کرد.

نایب رئیس مجلس باتاکید بر اینکه مجلس نیز نیازمند آن است تا در جریان نگاه و دیدگاه شما قرار گیرد، گفت: باید راهکار و روشی تعریف شود تا مجلس بداند نگاه دولت به مجلس چگونه است؟ نگاه وزارتخانه مطبوع شما به مجلس چگونه است؟ تا چه حد مصوبات مجلس را گره گشای حرکت و مشکلات دستگاه های مربوطه می دانیم؟ تا چه حد نگاه نمایندگان را به دستگاه های مربوطه نگاه صحیحی تلقی می کنیم.

ابوترابی فرد در ادامه بر مدیریت صحیح تذکرات، سوالات و استیضاح توسط معاونت های پارلمانی و هیات رئیسه تاکید کرد و افزود: در این حوزه نیازمند همکاری نزدیک تر مجلس و نمایندگان وزارتخانه ها هستیم.

وی ادامه داد: بیش از هر فرد دیگری شما می توانید یک تحلیل درست و واقعی از منشاء و ریشه تذکرات پی در پی و سوالات ارائه کنید و راهکاری برای مدیریت، اصلاح و کاهش آنها ارائه دهید.

ابوترابی فرد در ادامه به اهمیت و جایگاه کمیسیون اصل نود اشاره کرد و گفت: مسئولیت این کمسیون بسیار سنگین است. اگر این کمیسیون به شکایات داده شده از طرز کار و عملکرد سه قوه رسیدگی کند و در این رسیدگی با ضعف های اساسی و کلیدی آنها آشنا شود و راهکارهایی برای فائق آمدن بر ضعف ها ارائه کند مطمئناً کار بزرگی در کشور اتفاق خواهد افتاد.

ابوترابی فرد تاکید کرد: سوالات تذاکرات و استیضاح ها باید خروجی کمیسیون اصل نود باشد چون تنها این کمیسیون است که ناظر بر کار دستگاه ها است و با یک اشراف درست و منطقی می تواند این سوالات و تذکرات را مطرح کرده و استیضاح ها را مدیریت کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنابراین همکاری شما با کمیسیون اصل نود نقش مهمی در افزایش کارایی سه قوه خصوصاً دستگاه های اجرایی خواهد داشت.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد این نشست آغاز حرکتی برای تعاملات بیشتر دو قوه و عمل به رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب در حوزه ارتقای سطح تعامل و همکاری بین قوا باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet