ایام محرم 1398
1389/06/02 17:48:00
سرویس کمیسیون ها
نکونام در نشست کمیسیون اصل نود با کلیه معاونان پارلمانی:

کمیسیون اصل نود از توجه به مسائل خرد فاصله می‌گیرد

**رئیس کمیسیون اصل نود مجلس با بیان این مطلب که اجرای صحیح قانون جلوی بسیاری از تعدی‌ها را خواهد گرفت خطاب به معاونان پارلمانی گفت: آشنایان به امور حقوقی، قانون را براساس منفعت مدیران بالادستی تعبیر نمی‌کنند و از این جهت خوشحالم که مخاطب ما شماها هستید.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "محمدابراهیم نکونام" در نشست مشترک این کمیسیون با معاونین پارلمانی و امور حقوقی ریاست جمهوری با تشکر از حضور این معاونین نکاتی را در مورد تعامل بیشتر بین کمیسیون اصل نود و آنان عنوان کرده و گفت: در جمهوری اسلامی همه ما تحت لوای حکومت اسلامی هستیم و برای یک هدف که اعتلای حکومت اسلامی است تلاش می کنیم؛ گرچه وظایف هرکس در قانون به صورت مجزا تعریف شده است.

نکونام با تاکید بر اینکه اجرای صحیح قوانین از سوی خدمت گزاران نظام، وظیفه اصلی همه آنان است افزود: اگر قوانین درست اجرا شود بسیاری از تعدی ها و تظلمات صورت نخواهد گرفت.

وی با اشاره به سخنان معاون پارلمانی رئیس جمهور درخصوص تعامل بیشتر با کمیسیون اصل نود گفت: امیدواریم بتوانیم بعد از این جلسه در جلسه ای که در آینده نزدیک با آقای میرتاج الدینی برگزار می کنیم مسائل مطرح شده در جلسه امروز را جمع بندی کنیم و به تمامی معاونین پارلمانی و امور حقوقی ارسال کنیم.

رئیس کمیسیون اصل نود با مخاطب قرار دادن معاونین پارلمانی و امور حقوقی وزارتخانه ها و نهادهای اجرایی گفت: خوشحالم که مخاطبان کمیسیون اصل نود شماها هستید که عموماً معاونین حقوقی و امور مجلس نهادهای دولتی را تشکیل می دهید، چرا که متخصصان حقوقی راحت تر مسائل قانونی را با قانون تطبیق می دهند و اجرا می کنند.

وی در ادامه افزود: انسان های آموزش یافته حقوقی قانون را براساس منفعت مدیران بالادستی تعبیر نمی کنند.

معاونین پارلمانی آشنا به حقوق می توانند جلوی پاسخ های اشتباه را بگیرند

نکونام با بیان این مطلب که مخاطب مکاتبات کمیسیون اصل نود بالاترین مسئولان اجرایی هستند، گفت: مخاطب اصلی ما در مکاتبات معاونان پارلمانی نیستند اما اگر در اثر تعامل های صورت گرفته این مسئولیت برعهده شما قرار گرفت باید با توجه تمام نسبت به آن برخورد کرد.

رئیس کمیسیون اصل نود با انتقاد از طولانی شدن مدت پاسخگویی برخی نهادها به کمیسیون اصل نود گفت: نامه های پی در پی و پیروهای متوالی زدن برای یک نامه وهن کمیسیون اصل نود است و قانون می گوید کسانی که تعلل کنند نه تنها از لحاظ اداری بلکه از لحاظ کیفری هم باید مجازات شوند.

وی با بیان این مطلب که حضور معاونین پارلمانی برای تسهیل امور است گفت: روال ما این است که ضمن اینکه نامه را به وزیر می نویسیم به معاونین پارلمانی و حقوقی هم رونوشت می دهیم واز شما توقع داریم از آنجایی که آگاه به مسائل حقوقی هستید، پاسخی را که وزیر یا معاونش برای شما می فرستد ابتدا با قوانین تطبیق دهید بعد برای کمیسیون ارسال کنید؛ چرا که در موارد فراوانی پاسخ هایی که می آید تماماً خلاف قانون بوده و اگر شما نظارت می کردید این اشکال ها رفع می شد.

وی افزود: از زمانی این مسئولیت را پذیرفته ام گزارش های تهیه شده در کمیسیون اصل نود را قبل از ارائه در صحن به آقای میرتاج الدینی ارائه می دهم.

نکونام در پاسخ به سخنان بعضی از معاونین پارلمانی مبنی بر افزایش فرصت پاسخگویی به نامه های کمیسیون به بیش از یک ماه گفت: طبق نص قانون مهلت قانونی ارسال پاسخ ها یک ماه است ولی الان پرونده هایی را داریم که از 3 یا چهار سال پیش در جریان هستند و برخی مواقع برای یک نامه ده بار پیرو زده ایم.

رئیس کمیسیون اصل نود با بیان این مطلب که برای هر شکایتی در کمیسیون اصل نود پرونده تشکیل نمی شود، گفت: بیشتر از یک سال است که جایگاه ارجاعات را در کمیسیون تشکیل داده ایم تا پرونده های ورودی را از لحاظ مرجع مشخص کنیم و این باعث شده بیش از هفتاد درصد شکواها وارد سیکل کمیسیون نشود چون در صلاحیت کمیسیون نیست.

وی با تاکید بر اینکه در کمیسیون اصل نود از خرده نگری ها فاصله خواهیم گرفت افزود: ما خودمان را در کمیسیون اصل نود مرجع احقاق حق نمی دانیم، چون این کار در برخی از موارد موجب موازی کاری و دوباره کاری خواهد شد؛ ضمن اینکه میان وظایف ما دادگستری یا دیوان عدالت اداری هم اختلاط ایجاد خواهد کرد.

نکونام با اشاره به اینکه همیشه تعامل سازنده را در دستور کار داشته ایم گفت: از زمانی که آمده ام گزارش های تهیه شده در کمیسیون اصل نود را قبل از ارائه در صحن به آقای میرتاج الدینی ارائه می دهم و به ایشان می گویند نمایندگان مجلس مصالح کشور را در تصمیم گیری هایشان لحاظ می کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet