روز مجلس
1389/06/03 11:47:00
سرویس صحن
در صحن علنی مجلس قرائت شد

گزارش کمیسیون اقتصادی درباره سوال کواکبیان از وزیر بازرگانی

**گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخصوص سوال منطقه‌ای نماینده مردم سمنان و مهدی شهر از وزیر بازرگانی در جلسه علنی امروز مجلس قرائت شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "مصطفی کواکبیان" در سوال خود از "مهدی غضنفری" پرسیده است که علت وضعیت واردات مرغ و میوه (سیب) علی رغم آن که موجب ضرر و زیان مرغداری ها و کشاورزان شده، چه بوده است؟

کمیسیون اقتصادی مجلس پس از بررسی این سوال در جلسات خود با حضور نماینده سوال کننده و وزیر بازرگانی نتیجه بررسی را به این شرح در صحن علنی خانه ملت، قرائت کرد:

سوال مذکور در جلسه مورخ 14/2/1389 کمیسیون با حضور جناب آقای غضنفری وزیر محترم بازرگانی مطرح گردید. مشارالیه در توضیح سوال خود چنین بیان داشتند که متاسفانه سیاستهای تنظیم بازار را نمی توان صرفا با واردات غیرمنطقی توجیه کرد. چندین هزارتن سیب کشاورزان در انبارها خراب می شود، مرغداریها آه و ناله دارند که چرا از کشوری مانند ترکیه باید مرغ گرم وارد کشور شود اما مرغهای داخلی را زیر قیمت تمام شده باید واگذار کنند به هر حال نمی توان به هر قیمتی اعلام کرد بازار را تنظیم کرده ایم. پرسش اساسی این است اقدامات وزارت بازرگانی جهت حفظ محصولات دامی و پروتئینی و کشاورزی دامداران و مرغداران و کشاورزان کشور چه بوده است.

در پاسخ جناب آقای غضنفری اعلام داشت الان گلایه ای که در استانها مطرح می شود این است که شما قیمت تهران را بالا برده اید و ما مجبوریم به تبعیت از تهران کالای گران بخریم. استاندار قم مصاحبه کرده بود که شما باعث شده اید قیمت مرغ در استان قم بالا برود. ما اصولا مرغ زنده وارد نکرده ایم صرفا یک محموله از ترکیه توسط بخش خصوصی آن هم با مجوز دامپزشکی وارد شده بود.

در استان فارس در لحظات حساس شب عید یک روز عدم عرضه داشتیم قیمت مرغ به چهار هزار تومان رسید استاندار اعلام کرد جاده ها را کنترل کنند تا مرغ از استان خارج نشود بعضا تصمیمات استانداریها است در سمنان هم همین طور است مرغداران اعلام کردند که یارانه بیشتری باید دریافت کنند.

گفته اند چرا نگذاشتید مرغ را از استان خارج کنیم نه این که ضرر کرده باشند بلکه استفاده کمتری برده اند. ما برای مرغ داخلی تمام تلاشمان را انجام داده ایم که نه مرغدار آسیب ببیند نه مردم آسیب ببینند. با مرغداران صحبت کردیم که حاضریم قرارداد ببندیم برای شش ماه وقتی قیمت مرغ پایین می آید ما یارانه بدهیم و وقتی اوج مصرف است و قیمت افزایش می یابد آنها نگذارند که خیلی بالا برود این آمادگی وجود دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet