هدر موبایل
1389/06/03 13:36:00
سرویس صحن
وزیر بازرگانی در پاسخ به سوال نماینده سمنان(1):

پیگیر افزایش اختیارات دولت در مدیریت واردات هستیم

**وزیر بازرگانی امروز با حضور درمجلس شورای اسلامی به سوال ملی نماینده سمنان درخصوص علت واردات بی رویه مرغ و میوه پاسخ گفت.

به گزارش خبرنگارخانه ملت،در ادامه نشست علنی امروز  چهارشنبه مجلس شورای اسلامی،"مهدی غضنفری" وزیر بازرگانی دولت دهم با حضور در مجلس به سوال کواکبیان نماینده مردم سمنان درخصوص دلایل واردات بی رویه مرغ و میوه پاسخ گفت.

وزیر بازرگانی در آغاز سخنان خود با ابراز امیدواری از همکاری میان مجلس و دولت برای حل مشکلات واردات گفت: باید برای رفع مشکلات واردات میان مجلس و دولت همکاری شود تا علاوه بر اصلاح واردات اهداف دولتهای متخاصم از تحریم ایران نیز خنثی شود.

غضنفری با اشاره به این که هر واردکننده برای واردکردن یک کالا باید سه مرحله را پشت سر بگذارد گفت:در مرحله اول 30 دستگاه تخصصی وجود دارد که با ضوابط و استانداردها مجوز واردات را صادر می کنند، در مرحله دوم این مدارک و مجوزها به وزارت بازرگانی ارائه می شود و ثبت سفارش انجام می گیرد و در مرحله سوم گمرک کالاهایی را که وارد شده با مدارک صادر شده تطبیق می دهند.

وزیر بازرگانی با تاکید بر این که وزارت بازرگانی در دو مرحله از سه مرحله واردات حضور ندارد،گفت: وزارت بازرگانی در مرحله اول و سوم حضور ندارد. به عنوان مثال اگر کسی بخواهد مرغ و میوه وارد کند وزارت بازرگانی نمی تواند ابتدا به ساکن ثبت سفارش انجام دهد بلکه اول باید به نهاد دیگری مراجعه شود و مجوز گرفته شود و سپس با مراجعه به وزارت بازرگانی ثبت سفارش انجام می گیرد.

وی افزود: کالای ضروری، کالای زائد و کالای مفید باید از هم تفکیک شوند تا در مورد کالاهای ضروری واردات به راحتی صورت گیرد اما در دو مورد دیگر جلوی واردات گرفته شود.

غضنفری در ادامه افزود: وزارت بازرگانی درخواست دارد که نهادهایی که مجوز واردات صادر می کنند کمی سختگیرانه تر رفتار کنند و یا در مورد برخی کالاها سهمیه بندی داشته باشند و وزارت بازرگانی هم بسته به دستور آن نهاد ثبت سفارش انجام دهد اما متاسفانه دستگاه های تخصصی و وزارت بازرگانی هنوز این امکان را ندارند که سهیمه گذاری کنند.

وی با عنوان این مطلب که پیگیر افزایش اختیارات دولت در مدیریت واردات هستیم افزود: امیدواریم از طریق برنامه پنجم یا یک طرح دو فوریتی بتوانیم مجوزهای سهمیه گذاری یا منع واردات را بگیریم.

وی در ادامه افزود: براساس بند ز ماده 33 قانون برنامه چهارم توسعه،دولت مکلف است به حذف کلیه موانع غیرتعرفه ای و غیرفنی در مسیر واردات اقدام کند. یعنی دولت برای جلوگیری از واردات یا باید از طریق تعرفه اقدام کند یا از طریق ضوابط فنی و متاسفانه این ابزارها برای مدیریت واردات کافی نیست.

وی با اشاره به برخی نگرانی ها در مورد اجرای سیاست دامتینگ از سوی برخی کشورها گفت: برای اقدامات ضد دامتینگ قوانینی وجود دارد و وزارت بازرگانی هم کمیته ضد دامتینگ را تشکیل داده اما متاسفانه در مورد سهمیه گذاری و منع واردات به دلیل بند ز ماده 33 قانون برنامه چهارم در مسیر دولت برای مدیریت واردات مانع  وجود دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet