هدر موبایل
1389/06/03 13:46:00
سرویس صحن
وزیر بازرگانی در پاسخ به سوال نماینده سمنان (2)

واردات نسبت به سال گذشته کاهش داشته است

**وزیر بازرگانی گفت:در ۴ ماه گذشته ۶/۱ میلیارد دلار واردات به کشور داشتیم که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت، پس از سخنان کواکبیان، وزیر بازرگانی در قسمت دوم پاسخ خود درباره ثبت سفارش برای واردات، گفت: کسی که مجوز واردات بگیرد و بیابد به وزارت بازرگانی مانند کسی است که در کنکور قبول شده و ما مانند دانشگاه موظف به ثبت سفارش او هستیم و نمی توانیم بگوییم که ثبت سفارش نمی کنیم.

غضنفری تصریح کرد:اگر کسی مدارکش کامل باشد و ما ثبت سفارش نکنیم می رود از ما شکایت می کند.

وزیر بازرگانی درباره کنترل بازار با تعرفه نیز گفت: در مورد تعرفه ها، 9 دستگاه دور هم جمع شده و رای می دهند و رای همه آنها هم با هم برابر است که 4 وزیر هم زیر آن را امضا می کنند.

وی با بیان اینکه هر دستگاهی که امضای 4 وزیر را داشته باشد می تواند تعرفه را تغییر دهد،افزود: این قانون ما است و وزارت بازرگانی نمی تواند،سهمیه بگذارد.

غضنفری با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به کنترل واردات درکشور، گفت: پس از دستور معظم له ما چندین جلسه با رئیس مجلس برای پر کردن این خلاء قانونی (تعیین تعرفه برای واردات و ثبت سفارش) برگزار کردیم و آقای باهنر از طرف مجلس مسئول شدند که با همکاری وزارت بازرگانی راه حلی پیدا کنند.

وزیر بازرگانی در پاسخ به انتقاد کواکبیان از واردات نیز گفت: ما در 4 ماه گذشته 742 میلیون دلار صادرات داشتیم که نشانگر افزایش 18 درصدی نسبت به سال گذشته است.

وی افزود: در این مدت نیز 6/1 میلیارد دلار واردات به کشور داشتیم که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

وزیر بازرگانی در پایان سخنان خود نیز ضمن تشکر از نماینده سوال کننده خطاب به نمایندگان گفت: ما از مجلس می خواهیم که در شرایط تحریم به ما کمک کرده و اجازه دهند تا یکی دو دستگاه برای کنترل بازار واردات داشته باشند.

پس از سخنان وزیر بازرگانی محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس که اداره دقایق پایانی جلسه علنی امروز را بر عهده داشت از وزیر خواست که توضیح دهد که ثبت سفارش بر عهده این وزارتخانه است یا خیر؟

وزیر بازرگانی گفت که خیر، چند وزارتخانه در این خصوص تصمیم می گیرد.

ابوترابی سپس ادامه داد: مجلس ابزار تعرفه را برای کنترل بازار گذاشته است.

وزیر بازرگانی توضیح داد: وقتی که تعرفه پایین است یک عده می روند ثبت سفارش می کنند و وقتی که تعرفه بالا رفت می روند کالای خود را وارد می کنند که در اینجا خلاء قانونی وجود دارد که باید رفع شود.

پس از این توضیحات وزیر بازرگانی، ابوترابی از کواکبیان خواست که نظر خود را درباره اینکه آیا از پاسخ وزیر قانع شده است یا نه اعلام کند.

کواکبیان نیز در پاسخ گفت: اگر وزیر بازرگانی قول دهند که لایحه سختگیری برای واردات را هر چه سریعتر به مجلس ارائه دهند من قانع می شوم.

ابوترابی سپس ادامه داد: از آنجا که آقای غضنفری در بیانات خود صریحا ابراز داشتند که لایحه سختگیری برای واردات را هر چه سریعتر به مجلس می آورند بنابراین ما معتقدیم که آقای کواکبیان از پاسخ وزیر قانع شدند و نیاز به رای گیری نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet