هدر موبایل
1389/06/03 14:26:00
سرویس سیاسی

پیشنهاد حکیم برای معرفی دو نامزد نخست‌وزیری به پارلمان

**حزب حکیم پیشنهاد داد در جلسه بعدی پارلمان که برای تعیین روسای مهم دولت برگزار می‌شود دو نامزد نخست‌وزیری معرفی شوند و یکی از آنها برای این سمت انتخاب شود.

به گزارش خانه ملت به نقل از روزنامه البیان چاپ دبی، ائتلاف ملی عراق به ریاست "عمار حکیم" با وجود مغایرت با قانون اساسی پیشنهاد ورود به پارلمان با دو نامزد نخست وزیری را مطرح کرد.

بر اساس این گزارش "محمد مهدی بیاتی" عضو برجسته ائتلاف ملی عراق اظهار داشت: ائتلاف ملی عراق معتقد است ورود به پارلمان با دو نامزد نخست وزیری بهترین راه حل بحران نخست وزیری است.

این گزارش می افزاید: ائتلاف ملی عراق در نظر دارد این طرح را اجرا کند تا در پارلمان یکی از این دو برای نخست وزیری انتخاب شوند.

وی اضافه کرد: در صورتی که ائتلاف ملی عراق و فهرست دولت قانون با هم به توافق نرسند این پیشنهاد به فهرست العراقیه ارائه خواهد شد و در نهایت یک نفر از ائتلاف ملی عراق و یک نفر از فهرست العراقیه به عنوان نامزد نخست وزیری معرفی خواهند شد.

ائتلاف ملی عراق به ریاست عمار حکیم و فهرست دولت قانون به ریاست" نوری مالکی" بعد از انتخابات "پیمان ملی" را تشکیل دادند. بعد از مدتی از ائتلاف این دو حزب به دلیل پافشاری مالکی بر نخست وزیری مجدد و مخالفت حیکم با آن گفتگوهای این دو حزب به حالت تعلیق در آمد.

حکیم اکنون در حال گفتگو با العراقیه و کردها برای تقسیم قدرت است و مالکی هنوز نخست وزیری را تنها از آن خود می داند.

فهرست العراقیه به ریاست "ایاد علاوی" در انتخابات پارلمانی عراق که در اسفندماه گذشته برگزارشد 91کرسی، حزب مالکی 89 کرسی و حزب حکیم 70 کرسی از کرسی های پارلمان را در اختیار گرفتند. یکی از دلایل مهم تاخیر در تشکیل دولت جدید در عراق اختلاف احزاب در مورد نخست وزیری دولت آینده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet