خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/03 16:02:00
سرویس سیاسی
شاپور پولادی:

تحریم‌ها در بلندمدت به نفع ما بوده است

**نماینده ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با طنین غرب معتقد است تحریم‌های اقتصاد ایران در دهه‌های گذشته گرچه در کوتاه‌مدت معضلاتی برای فعالان اقتصادی و مردم ما ایجاد کرده‌اند اما در بلندمدت برکاتی برای اقتصاد ما و کاهش وابستگی خصوصاً از نظر صنایع و فناوری‌های پیشرفته داشته است. این هم گفتگو را در ذیل می خوانید.

همانطور که مستحضرید در چند ماه گذشته انتشار اخبار مربوط به تحریم های اقتصادی بین‌المللی و یکجانبه بر ضد اقتصاد ملی ما گسترش یافته و این مسئله ممکن است نگرانیهایی برای فعالان اقتصادی در بر داشته باشد، نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟

رشد و ترقی و پیشرفت چه در ابعاد شخصی و چه در ابعاد اجتماعی و ملی بدون هزینه و تحمل مشقت و تلاش امکانپذیر نیست. گاه اراده برای پیمودن راههای نرفته و تسریع در رشد و پیشرفت یک کشور بسان فتح یک قله توسط یک شخص همراه با زحمت و مشقت و پرداخت هزینه است.

دستیابی به فناوری هسته‌ای یقیناً فتح قله بسیار مهمی برای ملت ایران است که جایگاه کشور در مناسبات منطقه‌ای و جهانی را ارتقا و غرور و همبستگی ملی را افزایش می‌دهد.

بدیهی است در دنیای پررقابت جهانی که اخلاق در مناسبات سیاسی فراموش شده است حرکت ملت ما در جهت رشد و پیشرفت جدای از گرایش سیاسی و عقیدتی حاکمان و دولتمردان ما با مزاحمت قدرتهای رقیب و دشمنان پیشرفت ایران مواجه خواهد شد.

بنابراین گرچه ملت ما از تحریم استقبال نمی‌کنند اما نمی‌توانند صرفاً به خاطر تحریمها از حقوق ملی خود دست بکشند و هیچ دولتی جدای از گرایش سیاسی‌اش در ایران نمی‌تواند در مقابل تهدید دشمن تسلیم شود.

 آیا این تحریم ها اقتصاد ما را در تنگنا قرار نمی‌دهد؟

تجربه تحریمهای اقتصاد ایران در دهه‌های گذشته نشان داده است تحریمها گرچه در کوتاه‌مدت معضلاتی برای فعالین اقتصادی و مردم ما ایجاد کرده‌اند اما در بلندمدت برکاتی برای اقتصاد ما و کاهش وابستگی خصوصاً از نظر صنایع و فناوریهای پیشرفته داشته است و باعث شده جوانان ما به سمت خلاقیت و ابتکار و تلاش برای کاهش وابستگی به خارج از کشور حرکت کنند بنابراین در شرایط فعلی ابزار مهم دشمن در مقابله با ملت ما ابزار تحریم و تهدید است که تجربه نشان داده تحریمها در بلندمدت به نفع ملت ما بوده و خودباوری و خوداتکایی متخصصان و تولیدکنندگان ایرانی را به همراه داشته است و یقیناً این دور تحریمها نیز در بلندمدت چنین آثار مبارکی برای اقتصاد ما خواهد داشت.

آیا مصداق مشخصی از آثار مثبت تحریم ها دارید؟

مطمئن باشید بسیاری از پیشرفتهای جوانان ما در صنایع و علوم مختلف در سایه همین تحریمها و محدودیتها اتفاق افتاده است. به عنوان مثال پس از مطرح شدن تحریم بنزین عزم جدی برای افزایش ظرفیت تولید بنزین ایجاد شده و مطمئناً این عزم و اراده نتیجه خواهد داد و به اعتقاد بنده اگر تحریم بنزین چند سال پیشتر اتفاق می‌افتاد شاید امروز ما صادرکننده بنزین بودیم. همین پیشرفتها در فناوری هسته‌ای نیز در حالی رخ می‌دهد که ایران برای تأمین تکنولوژی و حتی مواد و تجهیزات لازم تحریم است.

به هر حال تحریم ها آثاری بر بازار کالاها و خدمات مختلف دارند و ممکن است نا بسامانیها و عدم تعادل هایی در بازار ایجاد کنند آیا می‌توان منکر اینگونه آثار منفی هم شد؟

همانطوری که عرض کردم ما برای تعقیب منافع ملی حاضریم بلکه ناچاریم که هزینه‌هایی بپردازیم و بنابراین این دست مشکلات را باید در وهله اول مدیریت و کنترل کنیم و در نهایت آن بخش از مشکلات و هزینه‌ها که قابل اجتناب نیستند را تحمل کنیم.

مدیریت بازار و تنظیم عرضه و تقاضا برای جلوگیری از احتکار، کم‌فروشی و گرانفروشی و اطلاع‌رسانی درخصوص آثاری که ممکن است این تحریمها بر فعالیتهای تولیدی یا زندگی مردم داشته باشد می‌تواند به نوعی آثار کوتاه‌مدت تحریمها را کاهش دهد.

بنابراین می‌توان گفت در کوتاه‌مدت و تا زمانی که تلاشهای متخصصان و تولیدگران داخلی به ثمر بنشیند اقتصاد ما و مردم ما هزینه‌ها و فشارهایی در اثر این تحریمها تحمل می‌کنند که اطلاع از آنها می‌تواند ملت ما و فعالان اقتصادی ما را در مقابله با آن آماده‌تر سازد.

نهادهای متولی تولید و اشتغال و متولیان تنظیم بازارهای داخلی باید در این روزها آثار کوتاه‌مدت تحریم ها را به خوبی رصد کرده و به اطلاع فعالان اقتصادی برسانند تا آثار تحریمها و تهدیدهای دشمن هرچه بیشتر مهار شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet