ایام محرم 1398
1389/06/03 14:08:00
سرویس فرهنگی
نماینده دورود و ازنا:

تحول در نظام آموزشی نتایج بهتری به همراه دارد

**توسعه بدون آموزش غیرممکن است و از آنجایی که آموزش مناسب برای همه افراد جامعه در هر سن دارای شرایطی است، پس بهتر است شیوه‌های جدیدی برای رسیدن به اهداف آموزشی مورد توجه قرار گیرد.

باید گفت یکی از اساسی‌ترین حقوق هر فرد برخورداری از آموزش مطلوب است و پرورش ذهن و روح از جمله دغدغه‌هایی است که جوامع پیشرفته برای آن در تلاش هستند.

دانش‌آموزان در مقاطع تحصیلی مختلف با بهره‌گیری از توانایی‌های مختلف و فراگیری علم و دانش و مشارکت و همکاری پس از مدتی وارد عرصه‌های کلان کشور می‌شوند و سنگ زیربنای زندگی خود و جامعه را می‌گذارند.

اخیراً در فرایندهای آموزشی کشور طرحی از سوی وزارت آموزش‌وپرورش و نمایندگان مجلس مبنی بر تغییر نظام آموزشی کشور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مورد بررسی قرار گرفته تا براساس آن تغییراتی در تعداد سال‌های آموزشی و افزایش دوره دبستان و تغییر دوره دبیرستان رخ دهد.

عزت‌الله دهقانی نماینده دورود و ازنا و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات کشور با اشاره به اینکه تغییر نظام آموزشی یکی از مهم‌ترین فرآیندهای آموزشی است، تأکید دارد که دولت و مجلس بر سر اجرای این نظام با یکدیگر تفاهم دارند و در صورت به دست آمدن نتایج بهتر آن‌را به تصویب خواهند رساند.

وی در گفت‌وگو با هفته‌نامه بامداد لرستان در خصوص شیوه تغییر نظام آموزشی و مرحله بررسی این طرح در مجلس پاسخ داد که آنرا می‌خوانید:

تغییر نظام آموزشی کشور هم‌اکنون در کمیسیون آموزش‌وتحقیقات در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

قبلاً وزیر آموزش‌وپرورش اعلام کرده بود که قرار است مقاطع تحصیلی را از وضع‌ فعلی تغییر دهد و شیوه جدیدی را اعمال کند. یعنی پیش‌دانشگاهی برداشته شود و پیش‌دبستانی به مقاطع تحصیلی اضافه شود. براین اساس که دبستان 6 ساله شود و در تلفیق 3 سال راهنمایی و 3 سال دبیرستان، مقطع پایانی تحصیلی 6 ساله شود.

این طرح وقتی از سوی وزیر مطرح شد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم برای اینکه امکان همفکری و تبادل‌نظر به وجود‌آید تا طرح پخته‌تری در نظام تحصیلی ارائه شود، طرحی را با نام تغییر نظام آموزشی مبنی بر تغییر ساختار مقاطع ارائه کردند که در این طرح هم یک سال پیش‌دبستانی، 6 سال دبستان، 3 سال راهنمایی و 3 سال دبیرستان مطرح شده است که تقریباً شبیه نظر آقای حاجی‌بابایی، وزیر آموزش‌وپرورش است.

به هر حال چنانچه نظر کمیسیون و نمایندگان با نظر وزارتخانه و شورای عالی انقلاب فرهنگی هماهنگ شود نتیجه، تصمیم بهتری خواهد شد.

طرح نمایندگان در کمیسیون مطرح شده و از مسئولان وزارتخانه دعوت شد که در این جلسه حضور یابند اما نتیجه و گزارش نهایی که باید به اطلاع مجلس برسد هنوز تهیه نشده است که به زودی چنین گزارشی تهیه خواهد شد.

در کمیسیون صحبت موافقان و مخالفان در مورد این طرح، حول و حوش چه مسایلی است؟

این طرح مخالف جدی ندارد، به هر حال در زمان قدیم هم نظام آموزشی 6 سال دبستان و 6 سال دبیرستان بود که در زمان طاغوت این نظام تغییر کرد و دست‌اندرکاران امر آموزش‌وپرورش آن موقع، طرح مدرسه راهنمایی را آوردند. البته این دوره هم در مقاطع تحصیلی مناسب بود چون در این دوره دانش‌آموزان رشته تحصیلی آینده خود را انتخاب می‌کردند.

آیا حذف پیش‌دانشگاهی از مقطع دبیرستان نامناسب نیست؟

باید گفت که همه کارشناسان بر اینکه دوره پیش‌دانشگاهی یک کار زیادی بود اتفاق‌نظر پیدا کردند.

به هر حال حذف یک مقطع و اضافه شدن مقطع دیگر مشکل آموزش ما را کاهش نمی‌دهد چون مشکل اساسی آموزش ما، در محتوای دروس و عناوین آنها است.

معتقدم دانش‌آموزانی که قصد دارند یک رشته مثل ریاضی را دنبال کنند و یا در رشته تجربی و یا فنی تحصیل کنند، ضرورتی ندارد دروسی مثل تاریخ‌های متعدد را مطالعه کنند.

به هر حال برخی از بزرگان تعلیم و تربیت معتقدند که این‌گونه دروس فلج مغزی برای دانش‌آموزان به همراه دارد و ذهن آنان را مشغول می‌کند لذا ما باید در محتوا کار کنیم.

تغییر طرح نظام آموزشی چه مدتی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مورد بررسی قرار خواهد گرفت؟

امیدواریم در این هفته در کمیسیون آموزش‌وتحقیقات بررسی آن به اتمام برسد که بعد، گزارش آن تقدیم هیأت‌رئیسه خواهد شد تا در دستور کار مجلس قرار گیرد.

آیا تغییر نظام آموزشی در کمیسیون رأی مثبت خواهد آورد؟

بله قطعاً رأی خواهد آورد چون با وزارت آموزش‌وپرورش هماهنگی‌هایی صورت گرفته و تصویب این طرح در جهت تقویت، تصمیمی است که وزارت آموزش‌وپرورش گرفته است.

تغییرات در نظام آموزشی در صورت تصویب، چه زمانی اجرایی خواهد شد؟

به امسال نخواهد رسیداما از سال‌های آینده به امید خداوند اجرایی خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet