ایام محرم 1398
1389/06/03 14:20:00
سرویس سیاسی
ترابی:

همه باید ملزم به اجرای قانون باشیم

**نماینده مردم گرمسار تاکید کرد: آنچه که مجلس مصوب کرده است قانون است و باید اجرا شود.

"عبدالرضا ترابی" نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با روزنامه کویر درباره تخصیص بودجه 2 میلیارد دلاری برای توسعه مترو در کلانشهرها از محل صندوق ذخیر ارزی گفت: وقتی ما قانونی را مصوب کردیم و شورای نگهبان آنرا تأیید کرد این مورد قانون می‌شود.

درباره مصوبه اخیر درباره بودجه مترو هم چون تا به حال اجرا نشده است طبق قانونی که وجود دارد رئیس مجلس می‌تواند قانون اجرا نشده را به بخش اجرایی مربوطه ابلاغ کند. رئیس مجلس هم این مورد را به وزارت کشور ابلاغ کرده است.

وی درباره عدم اجرای این قانون از سوی دولت افزود: ظاهراً دولت اعلام کرده است که درحال حاضر در صندوق ذخیره ارزی پول نداریم. اعتقاد ما بر این است با توجه به پولی که روزانه از راه فروش نفت به صندوق ذخیره ارزی تزریق می‌شود دولت موظف است این کار را انجام دهد و اگر این قانون اجرا نشود رئیس مجلس می‌تواند مورد را به دستگاه قضائی ارجاع دهد و احتمال اینکه این قضیه اتفاق بیفتد وجود دارد.

وی درباره تفکیک قوا در جمهوری اسلامی نیز خاطر نشان کرد: هر نهادی وظیفه‌ای دارد و مجلس بعد از مقام معظم رهبری در رأس امور است. این مجلس است که لوایح دولت را تصویب می‌کند. قانون بودجه کشور و هرگونه قرارداد خارجی هم باید از مجلس مجوز بگیرد. در این مورد هم مجلس قانون وضع می‌کند و دولت موظف به اجراست.

«ترابی» با اشاره به لزوم پایبندی همه به اجرای قانون گفت: اینجا بحث اجرای قانون مطرح است و همه ما باید ملزم به اجرای قانون باشیم. این همان چیزی است که در قانون اساسی آمده و مد نظر مقام معظم رهبری است. اگر در کشور همه نهادها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها ملزم به اجرای قانون شوند، قطعاً مشکلات کشور روز به روز کمتر می‌شود.

نماینده مردم گرمسار درباره ایراد مطرح شده دراین زمینه از سوی دولت نیز گفت: اگر قانون مشکل داشته باشد قابل اصلاح است. برای این کار دولت می‌تواند 6 ماه بعد از ابلاغ و اجرای قانون درباره مشکلات اجرای آن اصلاحیه صادر کرده و مشکلات را برای مجلس تشریح کند. در این حالت اگر مجلس تشخیص دهد آن را اصلاح می‌کند و گرنه همان قانون قبلی باز هم باید اجرا شود.

وی درباره جایگاه مجلس در امر قانونگذاری تأکید کرد: تصمیم نهایی در اختیار مجلس است. حرف اول و آخر در خصوص قانون با مجلس است. مجلس نیز شامل نمایندگان مردم و همه کشور است. درست است که من از حوزه گرمسار انتخاب شده‌ام اما نماینده همه مردم ایران هم هستم. 300 نماینده برای 70 میلیون جمعیت کشور تلاش می‌کنند. ما در مجلس بودجه را برای کل کشور تصویب می‌کنیم و به این دلیل مجلس در رأس امور است.

ترابی افزود: البته جنگ و دعوایی درکار نیست. کارهایی که مجلس انجام می‌دهد به طور قطع برای مصالح کشور، رفاه مردم و پیشرفت کشور است. دولت هم باید در این راه قدم بردارد. اگر دولت قانون را انجام ندهد بدعتی برای دولت‌های بعد ایجاد می‌شود تا آنها هم تصمیمات مجلس را نادیده بگیرند. چنین چیزی اصلاً قابل قبول نیست. نه از طرف مجلس و نه از طرف مقام معظم رهبری. ایشان بارها تأکید کرده‌اند که همه ملزم به اجرای قانون هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet