ایام محرم 1398
1389/06/03 16:41:00
سرویس سیاسی
صمد فدایی:

مذاکره در شرایط برابر امکان‌پذیر است

**"صمد فدایی" نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی دیدگاه خود را نسبت به رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام طی یادداشتی در هفته‌نامه باختر بیان داشته که متن آن در پی می‌آید:

کارگزاران نظام و نمایندگان مجلس شورای اسلامی عصر چهارشنبه 27 مرداد با حضرت آیت الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری دیدار داشتند که معظم له فرمایشات و نکات بسیار مهمی بیان داشتند. بحث مذاکره با آمریکا یکی از محورهای فرمایشات مقام معظم رهبری و درواقع مهمترین بخش سخنان ایشان بود که تأکید داشتند در شرایطی که این کشور از موضع زور و قدرت سخن می‌گوید، نمی‌توان مذاکره‌ای انجام داد و هرگونه مذاکره در این شرایط بی‌ارزش است و اصلاً جمهوری اسلامی ایران در چنین شرایط مذاکره‌ای با آمریکا نخواهد داشت.

از آنجا که مقام معظم رهبری ولی فقیه جامع الشرایط است و طبق قانون اساسی هم رهبر نظام است، فرمایشات ایشان در این رابطه فصل الخطاب است و آمریکا و حامیانش باید بدانند که مذاکره در صورتی امکان دارد که تغییر اساسی در رویکرد و سیاست آنان نسبت به جمهوری اسلامی ایران مشاهده شود و آمریکا شرایط ایران را بپذیرد و باید بداند تا زمانی که با زبان زور با ملت ایران سخن بگوید مذاکره‌ای انجام نخواهد شد.

از فرمایشات رهبر معظم انقلاب پیداست که مذاکره وقتی انجام خواهد شد که اولاً شرایط برای طرفین مساوی و برابر باشد. در ثانی آنها باید دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران به خصوص در زمینه فناوری هسته‌ای را به رسمیت بشناسند و ثالثاً از تهدید و تحریم دست بردارند. نمی توان از یک طرف دم از مذاکره زد و از طرف دیگر حقوق مسلم ایران را به رسمیت نشناخت. ایران همیشه آماده مذاکره و گفت‌وگو است و اینطور نیست که قسم خورده باشیم که تا قیامت با آمریکا مذاکره نکنیم بلکه آنها باید شرایط مذکور را بپذیرند.

یکی دیگر از محورهای فرمایشات مقام معظم رهبری وحدت بین همه مسئولین بود. در این زمینه باید به چند مؤلفه توجه داشت؛ اول اینکه همه مسئولین باید این بخش از فرمایشات ایشان را سرلوحه کار خود قرار دهند و در واقع مهم‌ترین پیام دیدار کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری این بود که تمام مسئولین باید اختلافات را کنار بگذارند و برای پیشرفت و توسعه کشور تلاش کنند تا بتوانیم این مراحل را پشت سر بگذاریم. دوم اینکه همه باید با همدلی و اتحاد و وحدت به عزت و سربلندی ایران بیندیشیم و به آن دست یابیم. سوم اینکه ولایت فقیه و قانون اساسی باید محور همه قرار گیرد.

متأسفانه در روزهای گذشته مسایلی بین دولت و مجلس به وجود آمد. دولت برخی از مصوبات مجلس را اجرا نکرد. همچنین برخی از قوانین برای اجرا ابلاغ نشد. باید توجه داشت که مطابق قانون اساسی قوای مقننه، مجریه و قضائیه از هم تفکیک شده و هرکدام وظایف خاص خود را بر عهده دارند اما باید با همدلی و هماهنگی در راستای رسیدن به اهداف  برنامه‌های توسعه و چشم‌انداز 20 ساله تلاش کنند و اختلافات جزیی  در جلسه سران قوا حل و فصل شود و اختلافات نباید بزرگنمایی شود و دستاویزی برای دشمنان جهت تضعیف نظام قرار گیرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet