شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1387/02/15 12:33:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

دلخوش خواستار کمک های دولت برای جلوگیری از کاهش تولید برنج در کشور شد

نماینده مردم صومعه‌سرا با اشاره به بحران خشکسالی در استانهای شمالی کشور، خواستار کمک های دولت برای جلوگیری از کاهش تولید برنج در کشور شد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق سیدکاظم دلخوش‌اباتری ، سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

ضمن گرامیداشت هفته معلم و شهادت شهید گرانقدر آیت‌الله مطهری، قبل از اینکه وارد موضوع بحث خودم بشوم از دوستانی مثل آقای گرامی و دوستان دیگر خواهش می‌کنم در شرایط فعلی که مردم مشکلات دارند، مشکلات اقتصادی، بجای نبش قبر کردن و پرداختن به اختلافات برای حل مشکلات جامعه ما راهکار بدهیم و متأسفانه عدم دلیل حرکت رو به جلوی ما این است که همه ما منتقدیم و راهکاری برای پیشرفت مشکلات نداریم یا کمتر داریم.

دوستان همانطور که مستحضر هستید سال 2004 میلادی بعنوان سال جهانی برنج از طرف مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شد. از دلایل اصلی این نامگذاری جلب توجه سیاستگذاران و تصمیم‌سازان در عرصه جهانی به نقش حیاتی برنج در امنیت غذایی و توسعه پایدار کشاورزی بوده است. برنج بعنوان مهمترین محصول استراتژیک دنیا و دومین محصول کشور از نظر امنیت غذایی، غذای اصلی بیش از نیمی از مردم جهان و قسمت اصلی فرهنگ بسیاری از کشورها مخصوصاً در آسیاست. بعلاوه اینکه برنج اشتغال صدها میلیون نفر را در سراسر کشورهای دنیا و خصوصاً کشورهای در حال توسعه فراهم می‌کند.

استراتژی سال بین‌المللی برنج درواقع تأکید بر تولید پایدار برنج، سودآور کردن فعالیتهای مرتبط با برنج و سرعت بخشیدن انتقال فناوریهای نوین از طریق ارتقاء فعالیتهای آموزشی و ترویجی است. متأسفانه علی‌رغم اینکه امروز ما در دنیا با مشکل کمبود غذا مواجه هستیم، همانطور که مستحضرید بیش از 600 میلیون تن برنج و 570 میلیون تن گندم در دنیا تولید می‌شود که صادرات برنج در دنیا چیزی حدود 4 درصد است؛ الان تقریباً‌ این صادرات رو به قطع شدن است و صادرات گندم 40 درصد. در چند هفته گذشته دوستان مشاهده کردند تلویزیونهای مختلف و وضعیت کشورهای مختلف را در جهان که در ارتباط با غذا خصوصاً برنج چه درگیریها و چه کشت و کشتارهایی در دنیا راه افتاده است. اگر ما امروز در کشور خودمان به این محصول استراتژیک که درواقع در سال چیزی حدود 2 میلیون و 200 هزار تن محصول برنج در کشور تولید می‌شود و 18 استان کشور ما برنج‌کاری دارند و 39 کیلو سرانه مصرف برنج در کشور است، اگر به این محصول استراتژیک توجه نکنیم و مشکلات کشاورزان عزیز را در نیابیم، خصوصاً در شرایط فعلی که ما بحران کم‌آبی داریم، مسلم بدانید که به این محصول با اهمیت و استراتژیک دنیا و کشورمان آسیب جدی وارد خواهد شد و همه مردم و همه کشور از این آسیب ضرر خواهند دید.

ما در شرایط فعلی چند درخواست از دولت داریم که دولت باید به این درخواست ها  توجه کند. بحران خشکسالی در استانهای خصوصاً‌ شمالی علی‌الخصوص در گیلان باعث شده که در بیش از 50 درصد زمینهای کشاورزی‌مان فعلاً کشاورز وارد نشود و کشت نکند و این محصول اگر بخواهد با افت 50 درصدی در شرایط فعلی روبرو شود، مسلماً ما این بحران را در سطح کشور خواهیم داشت.

پیشنهاداتی به دولت دادیم که انتظار ما از دولت محترم این است که توجه بکنند، اولاً بعضی از استانها را بعنوان معین در کنار استانهای شمالی خصوصاً‌ گیلان قرار بدهند، بیلهای زنجیری و بلدوزر در اختیار ما قرار دهند که بتوانیم با شیب منفی رودخانه‌ها و تالاب لااقل مشکل کم‌آبی مزارع کشاورزی را حل کنیم و قول می‌دهیم که بتوانیم ان‌شاءالله در این زمینه اقدام کنیم.

نکته دیگر کمک دولت برای برقدار کردن پمپاژهای اراضی کشاورزی است. اگر دولت به این بخش توجه کند و پمپاژهایی را که در مزارع کشاورزی وجود دارند در اسرع وقت برقدار کند،  بخش مهمی از این مشکل بر طرف خواهد شد.

برای جلوگیری از سوءاستفاده فروشندگان پمپ آبکش و برای کمک به کشاورزان دولت با نظارت و با دادن تسهیلات برای خرید موتور آبکش به کشاورزان عزیز ما کمک بکند. تسریع در تکمیل سدها مثل شفارود، پل‌رود و شهر بجار و جلوگیری از احداث هرگونه سد و سدچه در بالادست دو رودخانه قزل‌اوزن و شاهرود که مشکلاتی را برای کشاورزان عزیز در استان گیلان فراهم کرده خواسته ماست.

در نهایت درخواست ما از دولت این است که مشکل سم، مشکل کود، مشکل وام‌ سلف و مشکل بیمه کشاورزان عزیز را حل کند، اگر واقعاً‌ دولت بصورت اضطراری وارد داستان نشود و حرکت نکند، این بحران کشور را دچار مشکل خواهد کرد و کشاورزان عزیز هم دچار خسارت خواهند شد.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet