ایام محرم 1398
1389/06/03 16:57:00
سرویس کمیسیون ها
احمد مهدوی‌ابهری:

حق استان زنجان این نیست

**نماینده مردم ابهر و خرمدره و عضو کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی معتقد است باید درخصوصی‌سازی به صلاحیت خریداران توجه شود تا خصوصی‌سازی شکل حراج به خود نگیرد. در واگذاری‌ها چنانکه در ماده ۲۵ قانون اصل ۴۴ آمده است، خریدار باید صلاحیت اداره مجموعه واگذار شده را داشته باشد.

"احمد مهدوی‌ابهری" همچنین از آنجایی که عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز هست در گفت و گو با نشریه مردم نو از وضعیت صنعت و معدن در استان و شرایط عقب‌ماندگی آن سخن گفته و اشاره‌‌ای به نحوه اجرای خصوصی‌سازی و روش های جذب سرمایه‌گذاری در استان دارد. متن گفت و گوی وی چنین است:

به عنوان نماینده و عضو کمیسیون صنایع و معادن، وضعیت صنعت را در استان زنجان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

براساس اسناد موجود، استان زنجان در دهه‌های گذشته یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور بوده و با مقوله‌ای به نام صنعت به کلی بیگانه بوده است، به طوری که اقتصاد راکد آن از رشد قابل ملاحظه‌ای که از خصوصیات بارز اقتصادی سال‌های گذشته و متأثر از درآمد نفت بوده، کمتر سود برده است.

این محرومیت و عقب‌ماندگی برای استان که از امکانات طبیعی و موقعیت نسبتاً ممتازی برخوردار بوده است و در فاصله‌ای نه چندان دور با پایتخت کشور قرار دارد و در مسیر ترانزیت بین‌المللی (و در گذشته‌های دور در مسیر جاده ابریشم) استقرار داشته سؤالات زیادی را در ذهن علاقه‌مندان و مسئولان توسعه استان ایجاد می‌کند.

این ویژگی در نیمه دوم دهه 1350 با الحاق شهرستان قزوین و تاکستان به استان زنجان برای دو دهه به فراموشی سپرده شد و استان زنجان (با احتساب قزوین و تاکستان) به عنوان استانی برخوردار، صنعتی و توسعه‌یافته تلقی شد. بررسی اسناد توسعه در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی نشانگر بی‌توجهی برنامه‌های توسعه و عمرانی ملی به استان بوده و سهم و نقش استان در تقسیم کار ملی بسیار اندک و ناچیز بوده است. استان زنجان از لحاظ رده‌بندی صنعتی در بین استان‌های کشور در رده 14 قرار دارد و از لحاظ توسعه‌یافتگی جزو استان‌های کمتر توسعه یافته است اما با این حال کل تعداد پروانه‌های بهره‌برداری‌های فعال استان زنجان تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی 30فقره با سرمایه‌گذاری ثابت 9/442میلیون ریال و اشتغال مستقیم 4414نفر بوده است.

الان وضعیت صنعت چطور است؟

خوشبختانه با فضای مناسب و توجه به زیربناهای تجهیزشده استان از رشد صنعتی مناسبی برخوردار است. در حال حاضر اولویت با تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، گسترش صنایع معدنی با توجه به پتانسیل‌ها و اندیس‌های متنوع معدنی، توسعه صنایع روستایی و تقویت صنایع وابسته به تولیدات کشاورزی، کاهش قیمت تمام‌شده در اراضی شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایجاد صنایع جنبی مربوط به سرب و روی، جلب مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و تجهیز منابع مردمی برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن، گسترش خدمات فنی و مهندسی مربوط به بخش صنعت و معدن، ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در استان و گسترش تحقیق و توسعه و آموزش مرتبط با بخش صنعت و معدن به عنوان کارهایی است که در طول این چند سال برای توسعه استان انجام شده است و صادرات مواد معدنی و فلزی پس از محصولات صنعتی در اولویت دوم قرار دارد.

در حدود 75درصد تنوع مواد معدنی کشور در این استان وجود دارد، قرار گرفتن یکی از بزرگ‌ترین معادن سرب و روی جهان و ذخایر متعدد سنگ‌های تزئینی اعم از گرانیت، مرمریت، تراورتن، آهن، سرب، مس، منگنز، کرومیت، تالک، فلدسپات، انواع خاک‌های صنعتی، منیزیت، آلونیت، کائولن، سولفات منیزیم، سیلیس، نمک طعام، باریتین، براسیت، پرلیت، زغال‌سنگ، طلای پلاسری، گچ و آهک، سنگ لاشه، نک آبی و... از نمونه‌های مواد معدنی استان است.

معادن مهم استان عبارتند از: سرب و روی انگوران، برقره‌گل، فلدسپات مغانلو، سیلیس قزلجه، سیلیس شیورین، گرانیت خلیفه‌لو، گرانیت خراسانلو2، کائولن مرسون، خاک صنعتی خراسانلو، آهن مروارید، نمک سیدلر، فلدسپات دوران، مس بایچه باغ. استان زنجان جزو استان‌های درجه دو بوده و از نظر زمین‌شناسی و تکنیک دارای موقعیت ویژه‌ای است و از نظر حجم ذخایر نیز در این استان ذخایر عظیمی همچون معدن انگوران وجود دارد.

یکی از روش‌های توسعه صنعت رشد شهرک‌های صنعتی است. آیا این شهرک‌ها در استان شما هم از رشد خوبی برخوردار بوده‌اند؟

این شهرک‌ها با برخورداری از امکانات و امتیازات عمومی مانند آب، برق، مخابرات، فضای سبز و پوشش تلفن‌همراه دارای ویژگی‌هایی است که فضای مناسب و مطمئن برای سرمایه‌گذاری صنعتی فراهم کرده است.

متأسفانه بخش معدن در کشور همانند خود معدن که در اعماق زمین قرار دارد، ناشناخته است و می‌توان گفت یک بخش مهجور و قدرناشناخته در اقتصاد باقی‌مانده است. پتانسیل‌هایی که در این بخش در مقایسه با جهان دارد با آنچه سهم ایران در بازار جهانی است، اصلاً تطبیق نمی‌کند و همین نکته نشان می‌دهد که در اهتمام به سرمایه‌گذاری و تحقیق و توسعه در بخش معدن به طور کلی کوتاهی شده است، یعنی هدف‌گذاری در این بخش در ارتباط با سهم آن در ارزش افزوده ملی باید متناسب با سهمی باشد که بخش معدن در ذخایر معدنی دنیا دارد.

به عقیده جنابعالی چالش‌های توسعه در بخش معدن کشور چیست؟

 چالش اول که پیش روی بخش معدن است، داشتن استراتژی در رابطه با جهانی شدن است، چالش دوم رقابتی شدن است. در دنیای امروز نمی‌توان سیاست‌های حمایت را در درازمدت اعمال کرد، چراکه سیاست‌ها زمانی موفق هستند که به طور کوتاه‌مدت اعمال شوند و در درازمدت به تقویت بنیه بخش ختم می‌شوند. خوشبختانه در سال‌های اخیر به مشکل انحصاری بودن فعالیت‌های دولت در بخش معدن پرداخته و چاره‌جویی شده است که نمونه بارز آن حضور آرا‌م‌آرام بخش خصوصی در آن است.

از آنجایی که عضو کمیسیون اصل 44 قانون اساسی هستید آیا سیاست خصوصی‌سازی نمی‌تواند بر توسعه این بخش تأثیر بگذارد؟

اعلام سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی زمینه‌های حضور و فعالیت بخش خصوصی را به طور کامل باز کرده است. اگر نگاهی جامع‌نگر در سیاست‌های ارتقای بخش معدن داشته باشیم، در این صورت گزینه‌های مختلفی در سرمایه‌گذاری و انتخاب تکنولوژی مناسب به وجود می‌آید، در نتیجه اگر شرایط لازم بخش معدن در اقتصاد کشور فراهم شود، می‌توان گفت که پیام این بخش بیش از هر بخش دیگری پیام امنیت اقتصادی است، پس اگر فضای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را در این بخش تقویت کنیم و پیام آن را در بازار‌های سرمایه‌ای جهان عنوان و تأکید کنیم، در واقع بهترین علامت در بحث امنیت سرمایه‌گذاری در بخش اقتصاد ایران را عنوان کرده‌ایم. در جهان اقتصاد‌هایی رشد کرده‌اند که در آن بخش خصوصی و دولتی در تعامل با یکدیگر، کشور خود را ساخته‌اند.

به طور کلی دولت به عنوان سیاست‌گذار کلان اقتصادی و مدیران و فعالان اقتصادی که خود اقتصاد را می‌بینند، باید در تعامل با یکدیگر و ایجاد رابطه‌ای صمیمی و نقادانه و با حضور تشکل‌ها و انجمن‌ها برای بهبود این رابطه به وظیفه تاریخی و ملی خود که همان ایجاد اقتصاد پویاست عمل کنند.

شما همواره نسبت به نحوه اجرای سیاست‌های اصل 44 در کشور اعتراض داشتید.

بله چون متأسفانه نباید شبه‌دولتی‌ها در روند اجرای اصل44 وارد می‌شدند. حفظ مدیریت‌ها بعد از خصوصی‌سازی، مغایر با روح اصل44 است و باید درخصوصی‌سازی به صلاحیت خریداران توجه شود تا خصوصی‌سازی شکل حراج به خود نگیرد. در واگذاری‌ها چنانکه در ماده 25 قانون اصل 44 آمده است، خریدار باید صلاحیت اداره مجموعه واگذار شده را داشته باشد؛ این ماده از قانون برای این در نظر گرفته شده که از خصوصی‌سازی به شکل حراج اموال عمومی جلوگیری شود.

در حال حاضر اجرای نادرست اصل 44 باعث به‌وجود آمدن این مشکلات و ورود شبه‌دولتی‌ها به این روند شده است، در حالی که قانون شفاف است؛ ماده 25 قانون اصل 44 می‌گوید، کسی که واحدهای قابل واگذاری را خریداری می‌کند، باید صلاحیت اجرای کار داشته باشد؛ اشتباه نهادهای اجرایی این است که این واحدها را حراج می‌کنند و صلاحیت‌ها را در واگذاری مورد نظر قرار نمی‌دهند. ایجاد فضای کسب‌وکار که روح اصل 44 است هنوز ایجاد نشده است چون هنوز قوانین دست‌وپاگیر است و بدنه دولت در بسیاری از موارد مقاومت می‌کند و هنوز نتوانسته‌ایم آن اطمینان و امنیت را به وجود آوریم تا سرمایه‌های مردم به سمت تولید حرکت کند.

در گذشته مطرح کردید که سرمایه‌گذاران خواهان حضور در ابهر هستند. شما چه تسهیلاتی را برای آنها فرهم کرده‌اید؟

به طور کلی حق استان زنجان این نیست که می‌بینیم و این استان باید بیش از این توفیق و پیشرفت داشته باشد، البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از امکانات بسیاری بهره‌مند شده است. در استان ما زیرساخت‌ها و پتانسیل‌های خوبی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد. در تمام دنیا هم بر اساس مزیت‌ها و ضرورت‌ها برای یک منطقه برنامه‌ریزی می‌کنند؛ بنابراین باید یک برنامه‌ریزی ثابت، درازمدت و کارشناسی‌شده داشته باشیم تا بتوانیم درست در این بخش حرکت کنیم و امکاناتی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهیم تا جذب شوند.

یکی از راه‌های تشویق برای جذب سرمایه‌گذاران می‌تواند کاهش زمان رسیدگی به کار آنها باشد. در زنجان خوشبختانه با کوتاه شدن مسیرهای سرمایه‌گذاری و سهل‌الوصول شدن امکانات و تسهیلات برای سرمایه‌گذاران به گونه‌ای عمل شده که مراحل سرمایه‌گذاری به کمتر از یک ماه تقلیل یافته است که این اقدام اساسی موجب ایجاد ارتباط و تعامل بسیار نزدیک سرمایه‌گذاران با بخش‌های دولتی شده است.

به همین دلیل استان زنجان با توجه به فضای ایجاد شده، آماده جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است و در این راستا برنامه‌های مفصلی در دستور کار مدیران است. همچنین این استان یکی از امن‌ترین استان‌های کشور است و با توجه به موقعیت جغرافیایی استان و با وجود قرار گرفتن در مسیر شمال غرب و محور تردد استانهای مرزی، در سایه بیداری، قاطعیت و نظارت صحیح دستگاه قضایی شاهد رضایتمندی مردم استان از میزان امنیت استان هستیم.

بنابراین زنجان می‌تواند به لحاظ موقعیت جغرافیایی ویژه در ارتباط با سرمایه‌گذاری الگوی مناسبی در کشور باشد و با ارائه شرایط مناسب می‌تواند مشوق سرمایه‌گذاران دیگر در کشور باشد. چون زنجان به لحاظ موقعیت اقلیمی و جغرافیایی و ظرفیت‌های موجود، توانایی حل مشکل بیکاری جوانان استان را دارد. در این رابطه هم نمایندگان استان برای توسعه تولید بسیار تلاش می‌کنند و برای همین گامهایی هم برای جذب سرمایه‌گذاری در استان برداشته شده است. در این صورت در آینده به سمت کاهش بیکاری و تولید بالا خواهیم رفت و فضای کسب و کار بهبود می‌یابد. همچنین همانطور که گفتم با اجرای اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در کشور میدان حضور داد.

ماه گذشته زمان جمع‌آوری مالیات در کشور بود. سهم استان شما در مالیات چقدر است؟

آنگونه که من شنیدم سهم وصولی مالیات زنجان در کشور نیم درصد اعلام شده است.

به هر حال فرهنگ مالیات‌دهی نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشورها دارد. 90درصد هزینه‌های جاری دولت در کشورهای توسعه یافته از طریق مالیات تأمین می‌شود، زیرا دولت‌ها برای اعمال حاکمیت، تأمین امنیت، رفاه، آموزش و بهداشت به درآمدهای مختلفی نیاز دارند.معمولاً درآمدهای دولت از سه منبع فروش منابع زیرزمینی و سرمایه‌ای و اخذ مالیات از مردم از درآمدهای اساسی دولت تأمین می‌شود.

بنابراین مشارکت فعالانه مردم در مالیات‌دهی می‌تواند دولت را در انجام بهتر فعالیت‌ها یاری کند و پرداخت به موقع مالیات می‌تواند تأثیر بسزایی در اهداف و برنامه‌ریزی‌های آتی دولت داشته باشد.

تحقق مالیات‌دهی در کشور بستگی به چه چیزی دارد؟

تحقق این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد، مثل نحوه برخورد مأموران مالیاتی، پرداخت به موقع مالیات از سوی مودیان و عزم ملی از مسائل پراهمیتی است که می‌تواند به تسریع بهتر آن کمک کند. البته فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسب از ارکان اصلی نهادینه شدن فرهنگ مالیاتی در کشور است و باید به مردم گفت که فرار از پرداخت مالیات نوعی خیانت به کشور و مردم محسوب می‌شود. شناخت و آگاهی آحاد مختلف جامعه نسبت به فرهنگ مالیات‌دهی نتایج مثبتی به همراه دارد و در این زمینه باید اقدامات مؤثری انجام شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet