ایام محرم 1398
1389/06/03 17:34:00
سرویس اقتصادی
سیدحسین ذوالانوار:

واردات، در تولید صنایع داخلی مانع تراشی می‌کند

**"سیدحسین ذوالانوار" نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نگرانی‌های خود درباره تاثیر منفی واردات در تولید صنایع داخلی را طی یادداشتی در روزنامه خیرجنوب مطرح کرده که متن آ« در پی می‌آید:

تعیین میزان واردات اهمیت ویژه‌ای دارد؛ به طوری که اگر واردات به میزان کافی صورت بگیرد، می‌تواند به نوعی همراه صنعت داخلی بوده، زمینه رشد و رقابت را در این صنایع ایجاد کند. اما واردات بیش از حد و برنامه‌ریزی نشده موجب مانع تراشی در تولید صنعت داخلی و حتی ورشکستگی صنعت‌کاران داخلی خواهد بود.

این موضوع به‌ویژه در مورد صنایع نوپا اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا واردات بی‌رویه می‌تواند موجب نابودی کامل آن صنعت شود.

یکی از این صنایع که به واسطه واردات نه تنها آسیب جدی دیده بلکه تاحدودی فلج شده، صنعت مخابرات است. اتفاقاً به دلیل نوپایی این صنعت در کشور نیازمند حمایت‌های بیشتر دولت در این زمینه هستیم، اما واردات به جای تولید موجب تعطیلی کارخانه‌ها شده است. دولت از یک سو به دنبال ایجاد اشتغال است و از سوی دیگر با واردات و تعطیلی کارخانه‌ها مانع ایجاد این امر می‌شود؛ به قول شاعر شیراز:

خود می‌کشی‌ای حافظ / خود تعزیه می‌داری

واردات در زمینه مخابرات موجب شده نه تنها نتوانیم وارد فضاهای ارتباطی جدید شویم، که حتی اطمینانی نیز در امر مخابرات نداریم. وضعیت در امر مخابرات به حدی بحرانی است که اگر این روند ادامه پیدا کند باید فاتحه مخابرات را بخوانیم و از هم‌اکنون واگذاری‌مان را اعلام کنیم، یعنی همان چیزی که نه دولت آن را می‌خواهد و نه مجلس.

اشتغال در ارتباطات و واگذاری خارجی از اهداف بلندمدت مخابرات در ایران است، اما واردات بی‌رویه و اشتیاق برای ارائه بی‌شمار خدمات ارتباطی موجب شده است این مهم از چشم‌ها پنهان بماند. با ادامه این روند مخابرات کشور لطمه جدی خواهد خورد و اپراتور سوم نیز به سرنوشت اپراتور اول و دوم دچار خواهد شد. برای اینکه به چنین سرنوشتی دچار نشویم نیازمند حمایت بیشتر و جدی‌تری از صنایع داخلی هستیم. باید به این صنایع بها داد و نباید اجازه بدهیم این صنایع نوپا در قدم‌های اول در رقابت با تکنولوژی برتر بیگانه نابود شود؛ موضوعی که هم به صنعت ما ضربه می‌زند و هم اشتغال را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet