خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/02/15 12:43:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

یحیی زاده اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس را از مهمترین اولویتهای مجلس هشتم دانست

نماینده مردم تفت و میبد اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس را از مهمترین اولویتهای مجلس هشتم دانست.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "سیدجلال یحیی‌زاده‌فیروزآباد"، چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به ان شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود نثار امام شهیدان و تمام شهیدان بویژه استاد شهید مطهری و ضمن گرامیداشت روز معلم و روز کارگر، مواردی را یادآور می‌شوم:

1ـ مردم شایسته کشورمان در 24 اسفند 86 حماسه‌ای بیاد ماندنی خلق نموده و در 6 اردیبهشت 87 آنرا تکمیل نمودند. مردم ما در این انتخابات و بسیاری انتخابات نشان داده‌اند که از منتخبین خود آگاه‌تر، فداکارتر و موفق‌ترند. از یکایک این ملت سربلند و مردم حوزه انتخابیه‌ام که با مشارکتی بیش از دفعه قبل و با رأی اعتمادی بسیار بیشتر، از من حمایت نمودند خاضعانه تشکر نموده، امیدوارم بتوانم از عهده این وظیفه سنگین برآیم.

شایسته است از تمام قریب 5 هزار نفر نامزد نمایندگی مجلس هشتم از جناحهای مختلف که موجب ایجاد فضای رقابتی و نشاط انتخاباتی گردیدند تشکر نموده، استدعا دارم راه‌حلها و برنامه‌هایی که جهت رفع مشکلات تهیه کرده بودند به رقبای راه یافته یا مرکز پژوهشها ارائه نموده تا از آنها استفاده گردد.

از شورای نگهبان، وزارت کشور، نیروی انتظامی و تمامی عوامل اجرایی، نظارتی، حفاظتی بعلت برگزاری انتخاباتی سالم و شکوهمند تشکر می‌کنم و از پاسخ دادن به یکی از ناطقین امروز پرهیز می‌کنم. زیرا که مردم شریف و بصیر تهران به این کاندیدای تهران و دوستانش پاسخ مناسبی در این انتخابات داده‌اند.

2ـ بدون هیچ تردیدی اولویت اول مجلس هشتم همان اولویت مجلس هفتم است. رفع مشکل گرانی، تورم، گرانی مسکن و بیکاری بخشی از اولویتهای مجلس هفتم بود که بهر دلیلی در مورد آن چندان موفق نبوده‌ایم و از این جهت از ملت عزیز، شریف و صبور ایران عذرخواهی می‌کنم. اینها مهمترین اولویت مجلس جدید است. امیدوارم با هماهنگی و تعامل سازنده و مفید بین دولت و مجلس و کارشناسی دقیق و کامل نسبت به حل این معضلات موفق گردیم.

3ـ شاید اگر ادعا کنیم اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس نیز از مهمترین اولویتهای مجلس است، مبالغه نکرده‌ایم. مجلسی که می‌خواهد سایر دستگاهها را به صلاح، سداد و فلاح سوق دهد، بر دخل و خرج سایر دستگاهها نظارت کند، جلوی کم‌کاری، تعلل و تعطیلی آنها را بگیرد، خود باید در این موارد الگو باشد. معنا ندارد مجلس دچار بی‌نظمی، تأخیر و تعطیل گردد. چرا باید بسیاری از غیبتها، مرخصی استحقاقی تلقی گردد؟ اصولاً 4 ماه مرخصی در طول دوره آنهم برای ایام جلسه علنی که در این دوره اگر مواجه با تعطیلی جلسات آتی نگردیم کلاً 428 جلسه علنی خواهیم داشت، چه معنایی دارد؟ چرا باید بعضی از ما برای سفر خارجی حتی اگر ضروری باشد سر و دست بشکنیم و مجلس و کمیسیون را تعطیل کنیم؟ آیا خنده‌دار نیست کسی ماهها غیبت داشته باشد ولی با مرخصی قلمداد نمودن آن حتی بدون یک روز غیبت محسوب گردد؟ آیا می‌توانیم امیدوار باشیم که در سال جدید و مجلس جدید برای پویایی و شکوفایی قوه‌مقننه نوآوری خواهیم داشت؟

4ـ در اینکه با وجود آن همه اصلاح در قانون انتخابات مجلس و سایر انتخابات همچنان این قوانین پر از نقص و ابهام است تردیدی نیست. در اینکه با تجربه‌ای که بارها تکرار شده، مرحله دوم انتخابات مجلس کاری اضافی و بی‌خاصیت است، شاید تردیدی نباشد. در اینکه اصلاحاتی توسط همین مجلس در قانون انتخابات مجلس صورت گرفت، پر از اشتباه است هیچ شکی نیست. در اینکه حذف کامل تبلیغات دیواری با توجه به عدم آمادگی کاندیداها و توده‌های مردم کاری غیرممکن است، هیچ بحثی نیست. در اینکه بعضی از کسانی که همین اصلاحات را تصویب نمودند در این انتخابات دچار تخلف شدند، جای تردید نیست. در اینکه نباید با زور پول، تزویر، اتهام‌زنی، سیاه‌نمایی، تخریب رقیب و وعده‌های پوچ کسی به منصبی برسد هیچ عاقلی شکی ندارد ولی با توجه به فرصت کم و جهت پرهیز از قرار گرفتن در موضع تهمت، اجازه دهیم این اصلاحات به کمک لایحه جامع انتخاباتی در مجلس هشتم صورت پذیرد.

5 ـ خشکسالی و سرمازدگی اخیر نزدیک به 515 میلیارد تومان به دامدار و کشاورز استان یزد خسارت وارد نموده است. بیش از 3 هزار قنات در استان یزد و 1736 قنات تفت دچار مشکل شده‌اند. از هم‌اکنون بعضی از روستاهای تفت آب آشامیدن ندارند. شایسته است دولت پرتلاش عنایت ویژه‌ای نموده تا آب کشاورزی آشامیدنی این مناطق در حد امکان تأمین گردد.

با همه تلاشها دولت و پیگیریهای مدیریت استانی همچنان بسیاری از مصوبات سفر دولت اجرایی نگردیده است. استدعا دارم در این مورد چاره‌اندیشی گردیده تا مردم را نسبت به دولت بی‌اعتماد نسازد. از جمله این مصوبات معطل مانده گازرسانی به بخش نیر و روستاها است که امید است تسریع گردد.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet