ایام محرم 1398
1389/06/03 18:03:00
سرویس کمیسیون ها
سیدفاضل موسوی هشدار داد:

کشت زباله در زمین‌های کشاورزی

**دفع بهداشتی زباله این روزها به معضل جدی در زنجان تبدیل شده به گونه‌ای که مکانی که برای دفع زباله‌های شهری در نزدیکی روستای مهتر در نظر گرفته شده امروز به مکانی برای تهدید سلامت مردم این روستا تبدیل شده است.

روستای مهتر در شش کیلومتری شهر زنجان در حالی با آلودگی شدید زیست محیطی ناشی از آلودگی زباله‌ها دست و پنجه نرم می‌کند که پنج روستای دیگر نیز اطراف محیط آلوده به زباله‌ها قرار دارند و این امر منجر به تأثیرات نامطلوب روی محصولات کشاورزی و دامی آنها شده است.  

اهالی روستای مهتر که دیگر تحمل وضعیت غیربهداشتی منطقه را ندارند و سلامتشان را در معرض تهدید می‌بینند راه منطقه انباشت زباله را بستند تا نگذارند این روستا با بی‌توجهی برخی مسئولان نابود شود.

نماینده استان چه می‌گوید؟

"سیدفاضل موسوی" نماینده خدابنده با انتقاد از مسئولان مربوطه و ارگان‌های حامی محیط زیست، در رابطه با مشکلات پیش آمده ناشی از دفع زباله‌های شهر زنجان در این منطقه، به نشریه مردم نو گفت: حدود 15 سال پیش شهرداری بدون اطلاع اهالی روستا اقدام به ریختن مقداری از زباله‌های شهری در این منطقه کرد و پس از اعتراض اهالی منطقه با این وعده که قرار است کود شیمیایی و خسارت جهت رضایت روستاییان داده شود اهالی را تا حدودی از اعتراض بازداشت اما رفته‌رفته مقدار زباله‌ها افزایش پیدا کرد و زمین بیشتری نیز برای این میزان زباله اختصاص یافت، به طوری که مقدار زیادی از زمین‌های زراعی روستاییان به جای کشت، جهت دفع زباله تغییر کاربری داد و از این زمان بود که اعتراض روستائیان و شکایت و نامه‌نویسی آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر این 50 هکتار، بعدها شهرداری حدود 100 هکتار را به تصرف خود درآورد، افزود: از طرفی مقدار زیادی از زمین‌های منطقه نیز به علت تجمع زباله در این منطقه به طور عملی کشت نشد و کشاورزان از جهات مختلف در بهترین فصل زمانی کاشت محصول، دچار مشکل شدند.

موسوی با اشاره به خسارت ناشی از دفع زباله در این منطقه از زنجانرود گفت: بو و دود ناخوشایند زباله‌ها اهالی منطقه را بیمار کرده است و این وضعیت فقط شامل حال اهالی روستای مهتر نیست و روستاهای اطراف محل دفن زباله همچون سقلتولی، باقلوچه، والارود، محسن‌آباد، گوجه‌قیا و... نیز دچار این مشکلات هستند اما کسی توجهی به این مسئله نمی‌کند.

وی افزود: وجود منابع آب زیرزمینی و همچنین عبور رودخانه «مهتر چای» از این منطقه موجب شده تأثیر آب این منطقه دچار آلودگی شدید شده و مردم روستای مهتر و روستاهای در مسیر رودخانه با مشکلات فراوان زیست محیطی و بهداشتی مواجه شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet