ایام محرم 1398
1389/06/04 17:10:00
سرویس فرهنگی
سیدعلی حسینی:

انتقال معاونت‌های میراث فرهنگی و صنایع‌دستی غیرکارشناسی است

**اقدام سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در انتقال ۲ معاونت از این سازمان به دو شهر دیگر در راستای مصوبه دولت مبنی ‌بر کاهش جمعیت پایتخت که تبعاتی مالی و اجتماعی در برداشته، در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.

«سیدعلی حسینی» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام این خبر، به نشریه شهرآرا گفت: حمید بقایی، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بعدازظهر روز یک‌شنبه 31مرداد ماه در جلسه کمیسیون حاضر شد و به پرسش‌های نمایندگان در این زمینه پاسخ داد که علی‌رغم آنکه در بسیاری از موارد نظر نمایندگان جامع‌تر و آینده‌نگر‌تر بود به سبب انتقال کامل 2 معاونت میراث‌ فرهنگی و صنایع‌دستی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اجازه داد تا مدتی از اجرای این اقدام سپری شود سپس نمایندگان به بررسی ماجرا پرداخته و در صورت لزوم تصمیم مقتضی صادر شود.

نماینده مردم فیروزه و نیشابور و عضو کارگروه گردشگری کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره این اقدام سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: بنده و بسیاری دیگر از نمایندگان حاضر در این جلسه اساساً با شیوه اعمال شده در انتقال معاونت صنایع‌دستی به اصفهان و معاونت میراث فرهنگی به شیراز مخالف هستیم و چنین اقدامی را نیازمند داشتن طرح جامع و مطالعات کامل با توجه به چشم‌انداز آینده کشور می‌دانیم.

وی با اشاره به جلسه اخیر کمیسیون تأکیدکرد: عرض بنده و کمیسیون این بود که اگر بنا بر رفتن برخی سازمان‌ها و وزارتخانه از پایتخت به سایر نقاط کشور است بدون هماهنگی با مجلس و بدون مطالعه نباید این کار را انجام‌داد و اجرایی شدن چنین طرحی نیز نیازمند طراحی و تدوین یک طرح جامع است که بتواند در همه عرصه‌ها موضوع را بررسی و دست‌کم برای 5 تا 10سال آینده، طرح پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: اگر بدون مطالعه این مصوبه به اجرا درآید و 2 یا 3 سال دیگر دوره بعدی مجلس شورای اسلامی آغاز شود یا دولت یازدهم فعالیتش را آغاز کند و این کار را برخلاف مناسبات اجتماعی و صلاح مردم بداند و آن را لغو کند، بدیهی است صرفاً به مملکت و مردم هزینه تحمیل شده است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه همچنین به موضوع خرید ساختمان و اجاره هتل برای کارکنان این دو معاونت تا زمان اقامت کامل اشاره کرد و افزود: متأسفانه سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بدون توجه به تحمیل هزینه‌های مختلف اقدام به این کار کرده و توجیه آن را اجرای مصوبه دولت می‌داند و پیشاپیش با صندوق مهرامام رضا نیز هماهنگ کرده تا به کارکنان جابه‌جا شده وام مسکن برای خرید یا اجاره خانه تعلق بگیرد. این رویه قطعاً رویه مطالعه شده و کارشناسی‌شده‌ای نیست و اگر دولت بنا دارد جمعیت پایتخت را کنترل کند باید استخدام‌ها در تهران ابتدا کنترل شود و هرگونه احداث کارخانه، کارگاه و نظایر آن ممنوع شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با گله‌مندی از عدم‌مطالعه در چنین اقدامی تأکید کرد: طرح‌ها و دستورالعمل‌های روی زمین مانده بسیاری برای کاهش فشار جمعیتی در پایتخت وجود دارد که دولت می‌توانست با اجرایی کردن آنها شروع کند، مثلاً طرح خروج پادگان‌های نظامی از پایتخت که مجلس نیز آن را تصویب کرده است از جمله آنهاست. نمونه دیگر جلوگیری از پذیرش دانشجوی غیربومی در تهران است که هم‌اینک، دست‌کم 200 هزار دانشجوی غیربومی داریم که هزینه‌های قابل‌توجهی به پایتخت تحمیل می‌کنند.

وی همچنین با انتقاد از ایجاد تفرق در مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: انتقاد دیگر نمایندگان حاضر در کمیسیون به این اقدام جابه‌جایی و انتقال 2 معاونت سازمان یاد شده این است که با چنین شیوه‌ای و بدون ارزیابی بلندمدت امکان مدیریت واحد از سازمان گرفته می‌شود و احتمال افزایش سفرهای متعدد به ویژه سرگردانی مردم در راه انجام امور خود با این سازمان بالا می‌رود.

حسینی به نکته دیگری اشاره کرد و توضیح داد: وقتی درباره مشوق‌های اعمال شده‌ برای کارکنانی که از پایتخت منتقل می‌شوند از رئیس سازمان میراث فرهنگی سؤال شد او از ارتقای پایه حقوقی و همین طور افزایش حقوق خبر داد. متأسفانه با این کار شاهد آن خواهیم بود که یک کارمند که با شرایط مشابه قبلاً از تهران به اصفهان یا فارس رفته و با کارمندی مشابه با شرایط او در یک محل کار می‌کند و یکی، دو برابر دیگری حقوق می‌گیرد چون صرفاً از تهران منتقل شده و این نقض غرض است. چنین کاری صرفاً ایجاد اختلاف طبقاتی و مشکلات اجتماعی در جامعه را رقم می‌زند.

وی به تصمیم حدادعادل به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: نکته‌ای که ایشان بر آن اصرار کردند این بود که 2 معاونت جابه‌جا شده و هزینه‌هایی نیز انجام گرفته است. مدتی صبر کنیم تا این کار و بازخوردهایش برای مجلس و نمایندگان مسجل شود، سپس تصمیم‌گیری جدیدی بکنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet