هدر اصلی
1389/06/04 17:57:00
سرویس اقتصادی
روح‌الله جانی‌عباسپور:

مجلس پیگیر واگذاری سهام ایران خودرو و لغو آن است

**نماینده مردم بوئین‌زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن معتقد است به هر میزان که در روند واگذاری‌های بخش خصوصی بتوان شفافیت و صداقت را رعایت کرد، به همان میزان می‌توان در آینده نتایج مطلوب این فرآیند را در جامعه و به خصوص در اخلاق حاکم بر حوزه اقتصاد کشور مشاهده کرد.

"روح‌الله جانی‌عباسپور" نقش مجلس را در اجرای دقیق روند خصوصی‌سازی در کشور مؤثر ‌دانست و بر لزوم نظارت نهادهای قانونی بر این روند تا اجرای دقیق قانون تأکید کرد.

نماینده مردم بوئین‌زهرا، خروج کشور از برخی مشکلات مرتبط با بیکاری را توجه ویژه به اشتغال‌زایی بخش خصوصی دانست و به نشریه ولایت گفت: باید ساز و کاری در کشور ایجاد کرد که بتوان از ظرفیت این حوزه بیش از گذشته بهره برد و دولت را به سمت و سوی نظارت دقیق بر روند اجرایی سوق داد تا از این رهگذر با ایجاد فضای رقابتی در هر بخش، هزینه‌ها نیز کاهش و کیفیت خدمات بهبود یابد.

وی در سخنان خود به واگذاری بخشی از سهام خودروسازان از جمله ایران‌خودرو اشاره کرد و به شکل مبسوط‌تری در ادامه این مصاحبه به جزییات این واگذاری‌ها که بحث داغ این روزهای کمیسیون صنایع نیز هست، پرداخت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: این کمیسیون به دنبال حل موضوع واگذاری 18 درصد سهام ایران‌خودرو و لغو این فروش در نشست با شورای بورس است.

جانی‌عباسپور نماینده بوئین‌زهرا و آوج در مجلس با اشاره به فروش 18 درصد از سهام ایران‌خودرو در قالب اصل 44 قانون اساسی، گفت: شرکت سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن 2درصد و شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران‌خودرو بقیه سهام را خریداری کردند اما سؤال این است که چرا پس از خرید سهام توسط این شرکتها، فروش سهام لغو شد.

وی افزود: شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران‌خودرو مبلغ 30 درصد پول خود را به موقع پرداخت کرد اما شرکت سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن حاضر شد تا سهم خودش را به شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو واگذار کند ولی از طرف متولیان بورس اعلام شد قانوناً این کار امکانپذیر نیست و این قابل انتقال نخواهد بود.

نماینده بوئین‌زهرا و آوج در مجلس تصریح کرد: همچنین سازمان خصوصی‌سازی هم به مورد قانونی اشاره داشت و کارکنان ایران خودرو مایل شدند هزینه 2 درصد آنان را پرداخت کنند و بعد با آنها به توافق برسند.

جانی‌عباسپور افزود: متأسفانه کلاً این واگذاری لغو شد و اعلام کردند که این شرکت‌ها به موقع به تعهدات خود عمل نکردند.

وی با اشاره به تعطیلی 2 روزه‌ای که دولت در اثر گرما در تیرماه اعلام کرده بود، گفت: متأسفانه این 2 روز را جزو مهلت حساب کردند در حالی که نباید محسوب می‌کردند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کناره‌گیری شرکت سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن ممکن است به‌عنوان عدم رضایت واگذاری سهام ایران‌خودرو باشد.

این نماینده مجلس با طرح این سؤال که آیا فروش سهام ایران‌خودرو با اصل 44 قانون اساسی منافات داشته، گفت: این واگذاری دقیقاً مطابق اصل 44 قانون اساسی صورت گرفته است و جزو واگذاری‌هایی است که کاملاً طبق اصل 44 قانون اساسی بوده و حتی شبه‌دولتی هم نبوده و به دلیل اینکه کارکنان شرکت ایران‌خودرو و افراد خبره سال‌ها در نقش تولید خودرو کشور دخیل بودند می‌توان گفت که مناسبترین نوع واگذاری بوده است.

وی تأکید کرد: این مسئله در مجلس شورای اسلامی و در کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیگیری خواهد شد و این کمیسیون به دنبال حل موضوع واگذاری 18 درصد سهام ایران‌خودرو و لغو این فروش در نشست با شورای بورس است که در آینده نتیجه آن مشخص و اعلام خواهد شد.

جانی‌عباسپور همچنین بر لزوم شفافیت در روند واگذاری‌های اصل 44 قانون اساسی نیز تأکید کرد و گفت: اگر بخواهیم در روند واگذاریها در آینده نتایج مطلوب و رو به خیری برای کشور را شاهد باشیم باید با شناخت دقیق طرف‌های مورد واگذاری، شرایط را برای حضور واقعی بخش خصوصی در روند رقابت فراهم کنیم.

نماینده مردم بوئین‌زهرا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مجلس به عنوان نماینده مردم در رأس مدیریت قانونگذاری کشور وظیفه خود می‌داند تا نسبت به تبعات هرگونه رفتاری که به آینده مردم و زندگی مربوط می‌شود، دخالت کرده و شرایط را به گونه‌ای مهیا کند که قانون رسمی و رایج کشور در رفتار اجرایی اعمال شود و اصولاً قانون در هیچ حوزه‌ای زمین نماند، چرا که بی‌قانونی در اجتماع در هر حوزه، حتی اجتماعی و اقتصادی می‌تواند تبعات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

جانی‌عباسپور همچنین به دیدار اخیر کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در این دیدار که با حضور گسترده تمامی مسئولان ارشد نظام برگزار شد معظم‌له درخصوص موضوعات مهم روز بیانات دقیق و روشنگرانه‌ای داشتند و بر لزوم رعایت وحدت و همدلی در برابر موج گسترده دشمن در برابر انقلاب اسلامی و ملت ایران تأکید کردند.

وی گفت: باید همه با تأسی به کلام رهبری که بسیار دقیق و بر مبنای دوراندیشی‌های مداوم ایشان صورت می‌گیرد، روند حرکت جامعه را به‌صورت مداوم کنترل و اصلاح کنیم و اجازه ندهیم برخی سوءمدیریتها باعث نگرانی و ناراحتی مردم و نارضایتی آنان شود که اگر چنین عمل کنیم خلاف سیره امام راحل(ره)، خط پاک شهدا و فرامین رهبری عمل کرده‌ایم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet