ایام محرم 1398
1389/06/04 16:45:00
سرویس کمیسیون ها
غلامرضا اسداللهی:

کمیسیون اصل90، جایگاه ویژه برای رسیدگی به همه شکایات مردم است

**کمیسیون اصل ۹۰ یک کمیسیون ویژه در مجلس شورای اسلامی است. جایگاه خاصی که در قانون اساسی به آن داده شده است آن را جایگاهی ویژه بخشیده است. در اصل ۹۰ قانون اساسی تصریح شده که هرگاه مردم از عملکرد قوای ۳ گانه شکایتی داشته باشند می‌توانند به این کمیسیون مراجعه و شکوائیه خود را مطرح کنند.

"غلامرضا اسداللهی" نماینده تربت‌جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب به نشریه شهرآرا، اظهار داشت که رسیدگی نکردن به خواسته‌ها و مطالبات مردم حجم قابل‌توجهی از انرژی و وقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی که وظیفه ملی را برعهده دارند به خود اختصاص داده و سبب شده تا دو وظیفه اصلی نمایندگان یعنی قانونگذاری و نظارت زمان لازم را نداشته باشند. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:

شما به تازگی از کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به کمیسیون اصل 90 قانون اساسی منتقل شدید. درباره این انتقال و علت آن توضیح بدهید.

مرحوم آیت‌الله فاکر رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی بودند. بعد از فوت ایشان آقای نکونام نایب‌رئیس اول این کمیسیون به عنوان رئیس انتخاب شدند. با این حال هنوز یک عضو در کمیسیون کم بود، از سوی دیگر جناب آقای لاریجانی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی نیز با توجه به اینکه نظرشان بر فعال شدن بعد نظارتی این کمیسیون بود و از سوابق کاری بنده نیز اطلاع داشتند اصرار کردند که این جابه‌جایی انجام گیرد.

در نتیجه مقدمات این کار انجام شد. بایستی هر دو کمیسیون نسبت به این جابه‌جایی رأی‌گیری می‌کردند و سرانجام با موافقت دو کمیسیون بنده به عنوان عضو جدید کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی فعالیت خود را آغاز کردم.

ویژگی این کمیسیون چیست و چگونه فعالیت آن با سایر کمیسیون‌ها تفاوت پیدا می‌کند؟

واقعیت این است که این کمیسیون یک کمیسیون ویژه در مجلس شورای اسلامی است. جایگاه خاصی که در قانون اساسی به آن داده شده است آن را جایگاهی ویژه بخشیده است. در اصل 90 قانون اساسی تصریح شده که هرگاه مردم از عملکرد قوای 3 گانه شکایتی داشته باشند می‌توانند به این کمیسیون مراجعه و شکوائیه خود را مطرح کنند.

این کمیسیون در واقع به تصریح قانون اساسی‌ شأن رسیدگی به شکایات مردم از هر 3 قوه کشور را دارد. موضوعات مطرح در این کمیسیون هم کلان است و هم مسئله‌های ریزی که مردم را به مشکل دچار کرده است. خوشبختانه کمیته‌های مختلف این کمیسیون مجلس فعال و پرتکاپوست و با وزارتخانه‌های دولت نیز ارتباط مناسبی دارد.

بنده در دوره جدید کاری خود به عنوان مسئول ارجاع در کمیسیون و رئیس کمیته فرهنگی- اجتماعی آن فعال شده‌ام که وظیفه رسیدگی به اصولی چون رفاه، دانشگاه‌ها و آموزش عالی و نظایر آن را برعهده دارد.

با توجه به مدت کوتاهی که به عضویت این کمیسیون درآمده‌اید از حال و احوال مردم متوجه چه خلأهایی در مراجعات آنها از امور اجرایی کشور شده‌اید؟

ببینید زمان حاضر زمان متراکمی برای بنده است زیرا در حال حاضر به عنوان عضو کمیسیون تلفیق مشغول رسیدگی به لایحه برنامه پنجم توسعه کشور نیز هستیم.

با این حال در کمیسیون نیز فعالیت خوبی داشته‌ام و تمامی جلسات دو هفته اخیر بعد از تعطیلات را حاضر بوده‌ام. در این مدت متوجه شده‌ام که بسیاری جزئیات منجر به شکایت مردم شده است.

از سوی دیگر با توجه به دستور مقام معظم رهبری در باب نظارت مجلس بر نمایندگان طرحی در کمیسیون اصل 90 در حال بررسی و تدوین است تا نمایندگان از ناحیه مجلس نیز نظارت شوند. همچنین بحث دیگری در کمیسیون داشتیم که درباره جایگاه قانونی برخی نهادهای متشکله بود. مشکل اینجا بود که این نهادها کارشناسی شده‌اند و نیازمند بررسی در عملکرد و جایگاهشان هستند. در این مدت ارجاع شکایات با بنده است و 50،40 مورد شکایت در همین دو هفته مطرح بوده است.

روند رسیدگی نیز چنین است که گاه لازم است موضوع به طرح شکایت قضایی منجر شود. گاه موضوع مختلف اداری است و موضوع به دیوان عدالت اداری ارجاع می‌شود و در مواردی نیز کار با تذکر و جلب رضایت شاکی از سوی دستگاه اجرایی مختومه می‌شود. همچنین ما در مدت اخیر دو معاون وزیر را برای پاسخگویی شکایات مردم به کمیسیون دعوت کردیم.

بازنشستگان به عنوان اقشاری که تحولات اجتماعی به شدت آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهند شناخته می‌شوند. در این مدت آیا از آنان نیز شکایتی داشته‌اید؟

 بله اتفاقاً در چند مورد از شکایات، آنها نیز موضوعاتی را طرح کرده بودند. مثلاً بحث تورم و محاسبه آن در پرداختی حقوق آنان بود که در نهایت به پرسش از معاون وزارتخانه رفاه و تأمین اجتماعی منجر شد و در حال رسیدگی هستیم.

از حوزه انتخابیه‌تان چه خبر؟ با توجه به اینکه شهرستان‌ جدیدی هم به حوزه انتخابیه شما افزوده شد.

خدا را شکر مسائل در حال پیگیری است و خوب پیش می‌رود. باید از وزیر کشور و رئیس‌جمهور در همکاری با ما برای تبدیل شدن شهر «باخرز» به شهرستان تقدیر و تشکر کنم. گر چه ابتدا جواب‌های منفی و ناامیدکننده‌ای داده شده بود اما با دستور مساعد رئیس‌جمهور به نامه‌های بنده این مهم انجام شد. اینک شهرستان باخزر دو بخش مرکزی و بالا ولایت با مرکزیت قلعه‌نو دارد و این اتفاق سبب جهش در منطقه خواهد شد.

شما پیگیر مسائل گازرسانی و توسعه این خدمات در حوزه انتخابیه خود بوده‌اید و همان‌طور که در وب‌سایت خود نیز اطلاع دادید این مسائل را پیگیری می‌کنید؟

بله با مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران جلسات متعددی داشتم. نتیجه آغاز عملیات گازرسانی در غرب تربت‌جام شد و روستاهایی چون محمودآباد از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند. همچنین توافق شد که روستاهای باخزر و خود شهرستان نیز گازرسانی شوند. روستاهای پایین‌ جام و سمی‌آباد نیز سال آینده در برنامه گازرسانی قرار دارند. تایباد نیز در این برنامه از نعمت گاز به زودی برخوردار خواهد شد.

موضوع خسارت تگرگ را هم پیگیری می‌کردید. از این موضوع چه نتایجی حاصل شد؟

با وزیر محترم کشاورزی دیدارهایی داشتیم و نتیجه دستور وی مبنی‌بر حضور هیأتی به ریاست معاون آب و خاک این وزارتخانه بود. قرار است این هیأت در حوزه انتخابیه بنده حاضر شوند و خسارت حاصل از تگرگ و انسداد قنوات را بررسی و اقدامات لازم را عملی کنند. همچنین از وزیر محترم نیرو نیز دستوری مبنی بر نگاه ویژه به آبرسانی در منطقه تربت‌جام و تایباد گرفته شده است زیرا در این منطقه هنوز با تانکر به روستاها آب شرب انتقال داده می‌شود. نکته دیگر اخذ دستوری مبنی بر اجرایی شدن پروژه‌های آبخوانداری و آبخیزداری در منطقه بود. مرکز درمان بالاجام نیز در حال گذران مراحل ماده 32 است و رئیس‌جمهور دستور داده تا سریعاً در این‌باره اقدام شود.

خب اینک که شهرستان جدیدی هم به حوزه انتخابیه شما افزوده شده مسئله توجه به مسائل فرهنگی و زیرساخت‌های آن در مدیریت این شهرستان‌ها اهمیت می‌یابد. بفرمایید وضعیت شاخص‌های فرهنگی در حوزه انتخابیه شما چگونه است؟ آیا شرایط از نظر دسترسی به کتابخانه و مرکز فرهنگی مناسب است یا نه؟

خب باید تأکید کنم که ما از نظر شاخص‌های فرهنگی در شرایط مطلوبی قرار نداریم.

با وجود جمعیتی بالغ بر 250هزار نفر در تربت‌جام هنوز مجتمع فرهنگی در این شهرستان نداریم و این در حالی است که در سفر هیأت‌دولت بودجه تجهیز آن تخصیص داده شد. در مرکز بخش‌هایمان کتابخانه نداریم. نوعاً در زیرساخت‌های فرهنگی عقب هستیم و امیدوارم که با توجه به نگاهی که به مسائل فرهنگی مطرح است شاهد اقدامات موثری به زودی در این زمینه باشیم.

فکر می‌کنید از بودجه 200 میلیارد تومانی فرهنگی تخصیص داده شده به خراسان‌رضوی حوزه انتخابیه شما نیز نفعی ببرد؟

بله من قول استاندار محترم خراسان رضوی را گرفته‌ام. البته به وضوح نمی‌دانم که قرار است از محل این اعتبار فرهنگی رقمی به تربت جام تخصیص داده شود یا از محلی دیگر ولی قول استاندار مبنی بر تخصیص بودجه برای شاخص‌های فرهنگی گرفته شده است.

در مورد وضعیت صنایع چطور؟

خوشبختانه با شروع هفته دولت قرار است ناحیه صنعتی بالاجام نیز فعال شود. قرار است صنایع مختلفی از جمله صنایع وابسته به کشاورزی در این ناحیه فعال شود.

همچنین گازرسانی به شهر نیل‌شهر در هفته دولت افتتاح خواهد شد. مجتمع ورزشی کارگران تربت‌جام نیز در همین ماه افتتاح می‌شود. همچنین قرار است کلنگ پروژه فاضلاب شهری تربت‌جام و تایباد نیز در هفته دولت به زمین زده شود.

این پروژه را خود من پیگیری کردم و توانستیم اعتبارات صفر تا 100 آن را در بودجه تدارک ببینیم و اینک این کار که ردیف بودجه هم دارد در حال تحقق است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet