عید قربان
1389/06/05 13:49:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون عمران:

وزارت راه و ترابری از توان بخش خصوصی استفاده کند

**نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان اینکه در هفته دولت به سر می‌بریم، گفت: برای بهتر شدن وضعیت راه‌ها و حمل و نقل کشور بهتر است وزارت راه و ترابری، هنر به خرج دهد و از توان بخش خصوصی استفاده کند.

"مهرداد لاهوتی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه وزارت راه و ترابری عملکرد خوبی، نسبت به بودجه و امکانات موجود دارد، گفت: اگر پروژه های ملی این وزارتخانه را از فعالیت کاری آن حذف کنیم، فعالیت‌های شاخص دیگری باقی نمی‌ماند، این مسئله نشان از وجود پروژه‌های شاخص در وزارت راه وترابری است.

وی ادامه داد: با توجه به پروژه‌های مهمی که وزارتخانه در دستور کار دارد و با توجه به اعتباراتی که موجود است، معتقد هستم عملکرد وزارت راه و ترابری مثبت است.

عضو کمیسیون عمران تصریح کرد: از کل اعتبارات عمرانی کشور، با تخصیص بودجه تنها 5 هزار میلیارد تومان به وزارت راه و ترابری اختصاص یافت، این رقم به قدری کم است که ساخت و اتمام پروژه‌های راه و ترابری را با مشکل روبه رو کرده است.

وی ادامه داد: 120 کیلومتر از پروژه بزرگراه تهران-شمال، بودجه‌ای بالغ بر 2هزار میلیارد تومان نیاز دارد با توجه به بودجه کلی راه و ترابری، اعتباری برای پروژه‌های دیگر باقی نمی‌ماند.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به جاده تهران-قزوین گفت: 25درصد این جاده توسط بخش خصوصی ساخته شد، اما در ارتباط با جاده تهران-شمال که بیش از 12 سال از کلنگ‌زنی آن گذشته و همه می‌دانیم دولت به تنهایی توان مالی ساخت این پروژه را ندارد و در عین حال هم از بخش خصوصی دعوت به همکاری نمی‌شود.

لاهوتی با اشاره به اینکه دولت در سفرهای استانی خود، بر تکالیف خود می‌افزاید، تصریح کرد: مجموعه تکالیف دولت در سفرهای استانی تعهدی بالغ بر صد و هشت هزار میلیارد تومان برآورد شده است، همچنین در برنامه چهارم توسعه 32 میلیارد تومان پروژه مدنظر گرفته شده بود که تنها 40 درصد آن تحقق یافت.

این نماینده ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه مقرر شده بود که کار 50 درصد پروژه‌های راهی کشور به اتمام برسد اما متاسفانه به دلیل کمبود بودجه تنها 7درصد از هدف برنامه چهارم به پایان رسید.   

وی با بیان اینکه با توجه به بودجه 5هزار میلیاردی وزارت راه و ترابری، فعالیت وزارتخانه خوب است و ارزیابی خوبی از آن دارد، تاکید کرد: توصیه می‌کنم برای پیشرفت در زمینه راه و ترابری کشور، این وزارتخانه وابسته به منابع مالی موجود نماند، هنر به خرج دهد و از توان بخش خصوصی استفاده کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس در نهایت گفت: اگر به فکر اقدام‌ها و راهکارهای جدید جهت تسریع دادن به اتمام پروژه‌ها نباشیم، ما هر سال از وزارتخانه راه و ترابری به فعالیت کم و در عین هم اندازه بودجه تشکر می‌کنیم؛ با این وجود وزارتخانه باید هر سال از سرمایه‌های بخش خصوصی در احداث پروژه‌ها استفاده کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet