هدر موبایل
1389/06/05 15:54:00
سرویس سیاسی
رئیس موقت پارلمان عراق اعلام کرد؛

مسئولیت تاخیر در تشکیل دولت جدید برعهده احزاب پارلمان است

**به دنبال شکایت و تجمع اعتراض‌آمیز علیه رئیس موقت پارلمان عراق، وی اعلام کرد که مسئولیت تاخیر در تشکیل دولت جدید نه برعهده او بلکه برعهده احزاب پارلمان است.

به گزارش خانه ملت به نقل از پایگاه خبری اصوات العراق، "فواد معصوم" رئیس موقت پارلمان عراق  علنی ماندن جلسه اول پارلمان را مغایر قانون اساسی دانست.

بر اساس این گزارش، به دنبال شکایت و تجمع اعتراض آمیز علیه رئیس موقت پارلمان عراق، وی اعلام کرد که مسئولیت تاخیر در تشکیل دولت جدید نه برعهده او بلکه برعهده احزاب پارلمان است.

بر اساس این گزارش معصوم اظهار داشت: دلیل علنی ماندن جلسه اول این بود که احزاب در جلسه اول هیچ فردی را برای ریاست پارلمان معرفی نکردند که این کار موجب به تاخیر انداختن تشکیل دولت جدید شد.

معصوم اعلام کرد که با سازمان های غیردولتی در مورد غیرقانونی بودن علنی ماندن جلسات موافق است.

رئیس موقت پارلمان عراق افزود: طبق قانون اساسی عراق در ابتدا باید رئیس پارلمان سپس رئیس جمهور و  بعد از آن نخست وزیر انتخاب شود ولی اکنون احزاب در حال اجرای عکس قانون هستند. آنها در حال گفتگو در مورد نخست وزیر  هستند و رئیس جمهور و رئیس پارلمان را بعد از آن انتخاب می کنند.

روز پنج شنبه سازمان های غیردولتی و معلمان عراق تجمع اعتراض آمیزی علیه فواد معصوم برگزار کردند و مسئولیت ایجاد بحران سیاسی در عراق را برعهده او دانستند.

پیش از این نیز سازمان های دولتی در دادگاه فدرال علیه فواد معصوم شکایت کرده بودند.

انتخابات پارلمانی عراق در اسفندماه گذشته و اولین جلسه پارلمان در خردادماه برگزار شد. رئیس موقت پارلمان به دلیل عدم توافق احزاب در مورد رئیس پارلمان و دیگر روسای مهم دولت اعلام کرد تا زمان معرفی این اشخاص جلسه اول علنی باقی می ماند. احزاب پارلمان تا کنون نتوانسته اند در مورد تقسیم دولت به توافق برسند که این امر موجب تاخیر در تشکیل دولت جدید شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet