روز مجلس
1389/06/05 10:50:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو فراکسیون اصولگرایان:

سفرهای استانی بستری برای تدوین طرح آمایش سرزمین است

**یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس سفرهای استانی را موجب در جریان مشکلات قرار گرفتن مسئولان دانست، ولی در عین حال وقت دولتمردان را با ارزش‌تر از پرداختن به امور جزئی که موجب فراموش شدن برنامه‌های کلان می‌شود، ارزیابی کرد.

غفار اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: سفرهای استانی در کوتاه مدت موجب امیدواری و کرامت مردم می‌شود. این سفرها موجب جنب و جوش مردم و مسئولان و در جریان جزئیات مشکلات قرار گرفتن مدیران اجرایی می‌شود.

نماینده مردم هشترود سفرهای استانی را بستری برای تدوین طرح آمایش سرزمین دانست.

وی با اشاره به ضعف‌های سفرهای استانی گفت: دولت باید با تشکیل اتاق‌های فکری به تصمیم‌گیری‌های کلان و اولویت‌دار بپردازد. وقت دولت سرمایه‌ای ملی است از این سرمایه باید استفاده بهینه کند، ولی در سفرهای استانی به جای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی به امور جزئی و پیش پا افتاده پرداخته می‌شود، در حقیقت دولت خود را جایگزین استانداران کرده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزایش مطالبات عمومی را از دیگر معایب سفرهای استانی برشمرد و افزود: افزایش مطالبات عمومی و محدودیت منابع منجر به حذف پروژه‌های عمرانی اولویت‌دار و توسعه بخش و پرداختن به پروژه‌های کوچک مورد اقبال مردم می‌شود ،از سوی دیگر به دلیل محدودیت منابع، پروژه‌های کوچک و کوتاه مدت به موقع اجرا نمی‌شود، به تعبیر دیگر با به تعویق افتادن پروژه‌های ملی، تورم، رکود و خسران و نارضایتی افزایش می‌یابد و تمامی این مسائل موجب بی‌اعتبار شدن مسئولان در بین مردم می‌شود.

وی سفرهای استانی را موجب تضعیف استانداران دانست و افزود: با به کنار گذاشته شدن قانون بودجه سالانه و مدیریت‌های استانی، اختیارات استانداران کم‌رنگ و اولویت‌های ملی و استانی زیر سوال می‌رود. با ورود پیدا کردن مدیریت کلان دولت به مسائل بی‌شمار و جزئی وقتی برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های ملی و کلان باقی نمی‌ماند.

اسماعیلی خواسته‌های غیرقانونی و غیرمنطقی مردم را از دیگر معایب سفرهای استانی برشمرد و افزود: شاهد بودم در برخی سفرها به استان‌ها تا 500 هزار نامه به مسئولان اجرایی تحویل می‌شود. نامه‌ها و درخواست‌هایی که اکثر مطالبه وام و شغل دارند، به دلیل محدودیت منابع نوعا قابلیت اجرایی شدن را ندارند. این نامه‌ها در بسیاری موارد پارتی بازی و قانون گریزی را تشدید می‌کند از سوی دیگر موجب فلج شدن نظام اداری می‌شود؛ چرا که با مراجعه پی در پی مردم به دستگاه‌ها و با استناد به دستور مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی بر مطالبات‌شان اصرار می‌کنند، مسئولان دستگاه‌ها نیز توان پاسخگویی به وعده‌ها را ندارند پس بر میزان نارضایتی عموم از آنان افزوده می‌شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به آثار منفی سفرها در اجرای اصل 44 قانون اساسی گفت: بر اساس قانون دولت نباید در شرکت‌های واگذار شده یا در حال واگذاری دخالتی داشته باشد، ولی عملا در شرکت‌های مشمول سهام عدالت و شرکت‌های واگذار شده به شبه دولتی‌ها دخالت کرده و با وجودی که رییس مجلس مصوبه دخالت دولت را لغو کرده است، ولی به استخدام نیروی انسانی مبادرت می‌ورزد و این برخلاف سیاست‌ها و اهداف اصل 44 قانون اساسی است.

نماینده مردم هشترود افزود: معادل 70 هزار میلیارد تومان بالغ بر 300 شرکت دولتی واگذار شده است، ولی در اشتغال، رقابت‌پذیری و بهره‌وری تغییر قابل اهمیتی مشاهده نمی‌شود. این موضوع موجب افزایش قیمت تمام شده به دلیل بکارگیری نیروی انسانی مازاد نیاز منجر می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet