هدر موبایل
1389/06/05 14:02:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یک عضو کمیسیون اصل نود با اشاره به اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها:

طبق قانون قیمت کرایه تاکسی نباید آزاد شود

**یک عضو کمیسیون اصل نود با بیان اینکه در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، ناگزیر، تورمی بر جامعه تحمیل می‌شود، گفت: هر گونه عملکرد نادرستی می‌تواند با تورم همراه شده و آن را افزایش دهد.

سیدحاجی‌محمد موحد، نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: دولت می‌تواند به گونه‌ای عمل کند که علاوه بر جلوگیری از افزایش تورم، بار تورمی را نیز کاهش دهد.

وی با بیان اینکه دولت در زمینه کنترل قیمت کالاهای اساسی 2 راه در پیش دارد، ادامه داد: یک راه اینکه دولت مجددا به کالاهای اساسی، که در حال حاضر قیمت معینی دارند، یارانه پرداخت کند و در واقع هزینه‌ای که برای بخش‌های تولید این کالاها در راستای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها پیش می‌آید، با یارانه جبران شود، که این کار دولت مبارزه با تورم خواهد بود و در غیر این صورت همراهی با تورم است.

نماینده مردم بهبهان در خانه ملت تصریح کرد: بهترین و معقول‌ترین راه این است که دولت با تدبیر و مدیریت صحیح از تحمیل بار تورم سنگین بر جامعه جلوگیری کند و در واقع با کسانی که در پی تحمیل تورم به صورت حقیقی و جوسازی بر جامعه هستند، مبارزه کند.

موحد، در زمینه میزان افزایش قیمت‌ کالاهای اساسی در اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها توضیح داد: طبیعتا تا پایان اجرای این طرح، قیمت کالاها به سمتی می‌رود که دیگر یارانه معنایی ندارد، اما اگر قبض آب، برق و گاز را مشاهده کنید میزان یارانه پرداختی توسط دولت در آن مشخص شده، که‌ هزینه بسیار سنگینی به دولت تحمیل می‌کند و باید به نسبت حذف شود.

وی افزود: در زمینه افزایش قیمت کالاهای اساسی چیزی در قانون پیش‌بینی نشده و تنها افزایش قیمت حامل‌های انرژی آن هم به میزان 20 درصد در هر مرحله اجرای طرح مدنظر است. یک مقدار افزایش قیمت به طور طبیعی و قطعی اتفاق می‌افتد، اما مقداری هم در اثر عوامل جانبی است که باید همه ابزارهای لازم برای مبارزه با آن وارد میدان شود.

نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر قرار است رهاسازی قیمت‌ها در 6 ماهه دوم امسال اجرایی شود، خاطرنشان کرد: البته دولت شکل و نحوه رها سازی قیمت‌ها را مشخص می‌کند. همچنین کالا برگ در پایان اجرای طرح حذف می‌شود.

موحد درباره قیمت کرایه تاکسی و حمل و نقل عمومی پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نیز بیان کرد:سازوکارهایی مطرح شده که قیمت کرایه تاکسی و حمل و نقل عمومی به گونه‌ای کنترل شود تا فشار زیادی به مردم وارد نشود، البته در این زمینه هم دولت باید تصمیم بگیرد اما آنچه در قانون آمده این است که قیمت کرایه تاکسی آزاد نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet