خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/06/05 13:20:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده اهواز:

وزارت نیرو نباید دربحث قیمت‌ حاملهای انرژی، با مناطق گرمسیر مانند مناطق سردسیر برخورد کند

**نماینده مردم اهواز با بیان این‌که در بحث قیمت‌ حامل‌های انرژی، وزارت نیرو مکلف به تعیین قیمت منطقه‌بندی شده و منطقه‌ای می‌باشد، خاطرنشان کرد: وزارت نیرو نباید با مناطق گرمسیر مانند مناطق سردسیر برخورد کند.

شبیب جویجری در گفت‌وگو با ایسنا افزود: همچنین وزارت نیرو باید حداقل مصرفی را با قیمت‌های تعادلی و پایین برای مناطق گرمسیر در نظر بگیرند. در واقع قیمت‌ها تا سقف معینی از مصرف باید به صورت تعادلی تعیین شود.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تدریجی می‌باشد، گفت: در گذشته دولت یارانه‌ را به صورت کلی ‌پرداخت می‌کرد، اما از این به بعد به صورت مستقیم به مردم پرداخت می‌شود.

وی تاکید کرد:‌ البته نظارت بر این قانون و نحوه اجرای آن، توجه کافی و دقت همه دستگاه‌های نظارتی را لازم دارد.

وی با بیان اینکه قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، در صورت بروز هرگونه مشکل، همزمان با اجرا، قابل تغییر است، خاطرنشان کرد: دولت با ارایه لایحه و نمایندگان مجلس هم با ارایه طرح، می‌توانند قوانینی را برای تسریع روند اجرا و حل مشکلات احتمالی تصویب کنند.

نماینده مردم اهواز در خانه ملت در زمینه افزایش قیمت کالاهای اساسی، ضمن اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها توضیح داد: در هر صورت قیمت همه این کالاها طبق مصوبه مجلس و در یک محدوده زمانی پنج ساله آزاد‌سازی می‌شود و یارانه‌ همه اقلام یارانه‌دار هم به تدریج حذف می‌شود، البته 50 درصد درآمد حاصل از این کار به اقشار آسیب پذیر و دهک‌های پایین اجتماع تخصیص می‌یابد.

جویجری هدف از پرداخت یارانه نقدی را کمک به مصرف اقشار کم درآمد بیان کرد و افزود: در واقع با این کار اقشار ضعیف که از کالاهای اساسی کمتر استفاده می‌کنند، می‌توانند سطح زندگی خود را مدیریت کنند.

وی خاطرنشان کرد: دولت در مورد میزان افزایش هر ساله قیمت‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و این اختیار را دارد که برای مثال سال اول 30 درصد، سال دوم 20 درصد، سال سوم 10 درصد و به همین شکل تا سال پنجم قیمت‌ها را افزایش و به قیمت تمام شده برساند، اما روند معمول آن افزایش 20 درصدی در هر سال است.

جویجری در ادامه با تاکید براین‌که باید بر روی قیمت‌ها نظارت شود، تصریح کرد: در حال حاضر شاهدیم در حامل‌هایی مثل بنزین و گازوئیل از ابتدای امسال تاکنون افزایش قیمتی صورت نگرفته و قرار است افزایشی را مطابق باهمان شیب ملایم پنج ساله مصوب مجلس داشته باشیم تا از فشار به مردم جلوگیری شود.

نماینده مردم اهواز در خانه ملت در زمینه حذف کالا برگ‌ها نیز اظهار کرد: حذف کالا برگ‌ها به تدریج اتفاق می‌افتد و در پایان اجرای قانون قیمت تمام کالاها به قیمت تمام شده می‌رسد و تنها یارانه‌های دارو، طبق مصوبه مجلس باقی می‌ماند که علت آن هم مشکلات عدیده مردم در رابطه با مسایل معالجه و درمان است.

جویجری افزود: البته قرار نیست قیمت‌ها به شکل جهشی و غیر مهار شده افزایش یابد، همچنین افزایش قیمت‌ها همراه با نظارت مردم، دولت و مجلس خواهد بود.

نماینده مردم اهواز در خانه ملت افزود: البته در بحث حامل‌های انرژی‌، طبق قانون قرار شده در سال آخر، قیمت بنزین به 90 درصد فوب خلیج فارس، یعنی به قیمت تمام شده برسد، که به معنای مصرف متناسب با درآمد و نیاز افراد و از بین بردن مصرف بی‌رویه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet