هدر موبایل
1387/02/17 09:50:00
سرویس سیاسی
حدادعادل در نطق پیش از دستور:

نباید اجازه دهیم خشکسالی به یک بحران مبدل شود

رییس مجلس گفت: خشکسالی پیامدهای سنگینی خواهد داشت که یکی از آنها مشکل کمبود مواد غذایی است. پس باید همه تلاش کنیم که از این مشکل بگذریم و اجازه ندهیم به یک بحران مبدل شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حدادعادل در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی روز سه شنبه اظهار داشت: بعد از سرمای بی سابقه زمستان سال گذشته که باعث خسارات شدید به کشاورزان شد در سال 87 ما با خشکسالی مواجه هستیم. دست کم در تعدادی از استان های کشور از جمله در تهران این خشکسالی محسوس است. این مشکل محدود به کشور ما نیست بلکه براساس اخباری که داریم در منطقه خشکسالی شدیدی وجود دارد و اوضاع اقلیمی به هم ریخته و این یک مشکل جهانی شده است.

وی افزود: پیداست که این خشکسالی پیامدهای سنگینی خواهد داشت که یکی از آنها مشکل کمبود مواد غذایی مانند برنج و گندم و حبوبات است که سبب افزایش قیمت خواهد شد و در صادرات و واردات و در بازارهای جهانی مواد غذایی تاثیر خواهد گذاشت. آنچنان که شنیده اید در یکسال گذشته قیمت برنج صادراتی بعضی از کشورها سه برابر شده است. البته ممکن است علت دیگری هم داشته باشد ولی به هر حال زنگ خطر درباره کمبود مواد غذایی در جهان به صدا درآمده تا حدی که دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار تشکیل یک نیروی ضربتی و واکنشی سریع برای مقابله با گرسنگی و قحطی و کمبود مواد غذایی در جهان شده است.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در کشور خودمان هم در هفته های گذشته که بنده تذکرات کتبی نمایندگان محترم به مسئولان اجرایی را قرائت کردم دریافتم که هر روز تعدای تذکر مخصوص توجه به خسارت دیدگان سرمازدگی و خشکسالی است و نمایندگان که با مردم تماس دارند از دولت می خواهند که برای خشکسالی و برای پرداخت خسارت اقداماتی انجام دهند.

وی ادامه داد: برخی از کشاورزان به خود من مراجعه کردند و از نابودی مزارع و باغ های خودشان درد دل ها کردند. این خشکسالی هم کمبود آب را به دنبال خواهد داشت، هم کمبود محصولات کشاورزی و مواد غذایی را و نکته مهم دیگر این است که کمبود آب، کمبود برق را هم به دنبال خواهد داشت چون بسیاری از نیروی برق ما نیروی برق آبی است که از سدها تامین می شود و ما باید از این جهت مراقب باشیم. کمبود برق هم بر تولید اثر خواهد گذاشت و پیامدهای اقتصادی خواهد داشت.

حدادعادل اظهار داشت: نمایندگان به عنوان کسانی که رابط میان مردم و دولت هستند وظیفه خاصی برعهده دارند. ما باید از مردم عزیز خودمان بخواهیم که با درک شرایط صرفه جویی کنند. صرفه جویی یک توصیه عقلایی - دینی و شرعی است و رهبر معظم انقلاب هم همواره در سخنرانی های خودشان بر ضرورت صرفه جویی تاکید کرده اند و باید مصرف بهینه مورد توجه قرار بگیرد و ما باید در مصرف تجدید نظر کنیم. در این هیچ شکی نیست.

رئیس مجلس گفت: مسئولین دولتی هم در این روزها از طریق صدا و سیما و رسانه ها از مردم خواسته اند که حداقل ده درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند همین طور باید از مصرف برق صرفه جویی شود. دولت هم در کنار صرفه جویی مردم باید مدیریت کند و اقدامات گسترده ای را انجام دهد.

وی افزود: تا جایی که بنده می دانم یک ستاد مرکزی مرکب از وزرا و مسئولان ذی ربط در دولت تشکیل شده که جلساتی داشتند و در بعضی استان ها که خطر خشکسالی جدی است ستادهای مقابله با خشکسالی ایجاد شده و ما هم با توجه به اهمیت موضوع از بعضی وزرایی که مرتبط با مساله هستند دعوت کرده ایم تا در مجلس حضور پیدا کنند تا هم در مورد ابعاد موضوع برای نمایندگان توضیح دهند و هم اقدامات و انتظارات خود را و متقابلا سخنان نمایندگان را بشنوند که انشاالله امیدواریم این موضوع در هفته آینده عملی شود.

حدادعادل تصریح کرد: البته دعا و طلب باران از خداوند وظیفه همه است، منتهی در کنار این درخواست باران باید اقدامات مدیریتی هم صورت بگیرد و همه تلاش کنیم که از این مشکل بگذریم و نباید اجازه دهیم به یک بحران مبدل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet