هدر موبایل
1389/06/06 14:42:00
سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه:

دولت برای مدیرت واردات نیازی به قانون جدید ندارد

**نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع مدیریت واردات، از کافی بودن قوانین کشور در این حوزه خبر داد و گفت: در قوانین فعلی نیز تمام اختیارات لازم برای کنترل واردات در اختیار مجموعه دولت قرار دارد و تنها نیاز به سیاست‌گذاری صحیح داریم.

"عباسعلی نورا" نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با بیان این نکته که مدیریت واردات نیازمند مجموعه‌ای از اقدامات هماهنگ دستگاه‌های مسئول است، گفت: برای مدیریت واردات ساختار واحدی نیازمندیم که باید مبتنی بر شرایط داخلی و بین‌المللی شکل گیرد.

نماینده مردم زابل و زهک با تاکید بر اینکه نباید از ظرفیت‌های داخلی و شرایط بین‌المللی در مدیریت واردات غافل شد، افزود: وقتی موضوع واردات و کنترل آن مطرح می‌شود باید محدودیت‌ها و مزیت‌های داخلی علاوه بر شرایط جامعه جهانی در نظر گرفته شود تا آسیبی به کشور نرسد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به واردات بی‌رویه در ماه‌های اخیر و برخی صحبت‌ها مبنی بر نیاز به تدوین قوانین جدید برای مدیریت واردات، گفت: در حال حاضر نیز دولت تمامی اختیارات لازم برای کنترل و مدیریت واردات را در اختیار دارد و می‌تواند با ابزارهایی مانند بالا بردن تعرفه، اصلاح نرخ ارز، توقیف برخی کالاها در گمرک و امتناع از صدور مجوز واردات، به مدیریت واردات بپردازد و یا حداقل از واردات کالاهای غیر ضرور به کشور جلوگیری کند.

نورا همچنین افزود: با این همه مجلس حاضر است در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و در صورت لزوم به تدوین قوانین جدید بپردازد اما از نظر ما نیازی به وضع قانون مافوق قوانین قبلی نیست و اینکار تنها فرصت ها را می سوزاند.

 

سخنان مقام معظم رهبری حکم حکومتی است و برای عمل به آنها نیازی به قانون نیست

نورا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با کارگزاران نظام مبنی بر لزوم مدیریت واردات، گفت: سخن مقام معظم رهبری حکم حکومتی است و انجام آن نیاز به وضع قانون ندارد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ مانعی برای بالا بردن تعرفه واردات کالاهای غیرضروری در مسیر دولت وجود ندارد، گفت: دولت با سیاست‌گذاری درست و استفاده بجا از ابزاری مانند تعرفه تا حد زیادی می تواند واردات را مدیریت کند و طبق قوانین فعلی نیز هیچ محدودیت و مانعی برای بالا بردن تعرفه ها در مسیر دولت وجود ندارد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه در مدیریت واردات باید نیازهای ضروری مردم را اصل قرار داد، گفت: فرهنگ مصرفی ما و ذائقه مردم ما با واردات بی‌رویه در سال‌های اخیر آسیب دیده است و نیازمند اقدام فوری برای جلوگیری از واردات کالاهای لوکس و غیر ضروری به کشور هستیم.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به لزوم تفاوت قائل شدن میان کشورهای دوست و غیر دوست در امر واردات، گفت: در موضوع واردات باید بین کشورهایی که با ما روابط دوستانه دارند و کشورهایی که علنا با ما دشمنی می کنند مانند آمریکا، تفاوت قائل باشیم و همچنین از واردات کالا از کشورهایی که حامی تحریم کشور ما هستند نیز جلوگیری کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet