هدر موبایل
1389/06/06 13:32:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در کنفرانس قدس قبله اول:

طرح‌های سازش برای تثبیت رژیم صهیونیستی است

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد که طرح‌هایی که برای صلح و سازش ارائه شده، همواره برای تثبیت رژیم صهیونیستی بوده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت "علی لاریجانی" پیش از ظهر امروز شنبه 6 شهریور ماه در کنفرانس بین المللی قدس، قبله اول اظهار داشت: رویکرد ما برای برگزاری این برنامه ها بیدارسازی جریان اسلامی جهت مبارزه با رژیم صهیونیستی است.

وی افزود: باید ببینیم که مساله فلسطین در آن زمان که امام این موضوع رابه عنوان مساله جهانی مطرح کردند، چگونه بود.

لاریجانی با بیان اینکه کالبدشکافی شرایط آن زمان به درک مساله کمک می کند، یادآور شد: آن زمان که بحث قدس مطرح شد وضعیت رژیم صهیونیستی و جهان اسلام از چند مولفه برخوردار بود.

وی ادامه داد: در آن زمان رژیم صهیونیستی در بهترین شرایط قرار داشت؛ صحرای سینا، غزه و بلندی های جولان را از آن خود کرده بود و بر اسلوب نظامی مسلط بود. از سوی دیگر کشورهای عربی دچار یاس شده بودند و حوصله طولانی شدن ماجرا را نداشتند.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: این شرایط رژیم صهیونیستی و بی حالی کشورهای عرب برای مبارزه با این رژیم، مولفه ای بود که موجب شد مساله امنیت برای رژیم صهیونیستی یک مساله قطعی شود و از آن پس آنها به فکر استواری رژیم بیفتند.

وی متذکر شد: اگر تا آن زمان امنیت، مسئله مطرح برای رژیم صهیونیستی بود، اینک دیگر فقط به دنبال تثبیت آن به وسیله برقراری صلح بودند. از همین روی در جریان اجلاس صلح کمپ دیوید، کشورهای برگزار کننده به دنبال تثبیت موقعیت اسرائیل در منطقه بودند و موضوع صلح و مردم فلسطین در این اجلاس مساله ای فرعی بود.

لاریجانی گفت: کشورهای حامی رژیم صهیونیستی در تلاش بودند که با فراهم آوردن یک اجماع بین المللی از قدرتهای منطقه در مورد اسرائیل به وسیله مذاکرات صلح، این رژیم را از انزوا درآورند.

وی با بیان اینکه در این زمان قدرت در دست اسرائیل بود و حال باید آن را سامان می دادند، تصریح کرد: بنابراین مولفه دیگر ایجاد یک آرایش بین المللی برای دفاع از صلح و ایجاد شرایط جدید بود.

وی خاطرنشان ساخت: اسرائیل به دنبال اجماع عمومی برای پشتیبانی از سازش بود برای این که کشورهای دیگر جرات کنند وارد این باتلاق شوند.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه محدود کردن مساله فلسطین در درون دنیای اسلام مولفه دیگری بود که رژیم صهیونیستی دنبال می کرد، توضیح داد: یعنی مساله فلسطین باید هر چه می تواند ضیق تر شده و از یک مساله جهانی به نزاع بین چند کشور محدود شود.

علی لاریجانی یادآور شد: کاری که امام کرد این بود که تمام این شگردها را خنثی کرده و اصل امنیت رژیم صهیونیستی را هدف قرار داد.

وی ادامه داد: امام خمینی رژیم صهیونیستی را غده سرطانی دانست و به مردم مسلمان جسارت داد که با اتحاد هم، این غده را از بین ببرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رژیم صهیونیستی و حامیانش به دنبال محدود کردن مساله فلسطین بودند، اما امام (ره)آن را به انفجار میان توده های مسلمان تبدیل کرد و آرایشی توده ای در مقابله با صهیونیست به وجود آورد.

وی ادامه داد: مساله فلسطین با هوشیاری امام وسعت یافت و به مساله همه توده های مسلمان تبدیل شد و به خلاف آن که می خواستند عناصر درگیر با این مساله را محدود کنند، امام بازیگران این عرصه را افزایش داد.

لاریجانی تصریح کرد: وقتی رژیم صهیونیستی تصور می کرد سرزمین های مورد تصرفش را گسترش داده برای گام آخر به لبنان حمله کرد، آن هم به بهانه سرکوب مبارزان فلسطینی؛ در حالی که هدفش این بود تا از این طریق مناطق حاصلخیز بیشتری را به خود الصاق کند.

وی ادامه داد: از درون این حمله یک سازمان جدید به نام حزب الله در لبنان زاده شد که در جنگ 33 روزه یک شکست عظیم را به اسرائیل تحمیل کرد.

لاریجانی یادآور شد: حادثه بعدی بعد از انتفاضه نخست رخ داد که حتی مقامات حقوق بشری هم نسبت به این مساله معترض شدند. آمریکایی ها فکر می کردند سرکوب انتفاضه می تواند مشکل را حل کند اما تفکری که امام راه انداخت بازیگران جدیدی را خلق کرد که مانع از این می شد.

وی تاکید کرد: در مساله قدس شاهد یک رویکرد استراتژیک به مساله فلسطین هستیم و امام با آن کار شرایط منطقه را تغییر داد.

لاریجانی ادامه داد: این کار یک حرکت کاملا اساسی بود که آثار خود را در دوره های مختلف نشان داد. این تفکر مخالفانی داشت و آمریکایی ها و رسانه های غربی در تلاش برای محدود کردن مساله قدس و دامن زدن به موضوع صلح بودند، یعنی خلاف مسیری که امام تعریف کرده بود.

رئیس مجلس اظهارداشت: آنها مرتب طرحهای جدیدی را روی میز می گذاشتند تا هیچ گاه صحنه از سازش خالی نباشد و مساله فلسطین را هر طور شده به سرانجام رسانده و خیال خود را راحت کنند.

وی تاکید کرد: بیداری که امام (ره) برای قدس به وجود آورد موجب شد علیه همه تبلیغات، توده مردم از این مساله درک دیگری داشته باشند و اسرائیل را بزرگترین خطر برای منطقه در جهان عرب بدانند.

وی خطاب به آمریکا گفت: رفتارهای شما مورد تایید مردم نیست چرا که در حمایت از رژیم صهیونیستی گام برمی دارید.

لاریجانی با بی نتیجه خواندن جوسازی های آمریکایی ها علیه ایران و خطرناک جلوه دادن برنامه هسته ای ایران برای اعراب، افزود: در نظرسنجی که از مردم منطقه پرسیده شده بود که خطر ایران برای شما چقدر است، 90 درصد مردم منطقه اعلام کرده بودند که هیچ خطری از ناحیه ایران احساس نمی کنند و این نتیجه حرکتی بود که امام (ره) علیه رژیم صهیونیستی آغاز کرد.

لاریجانی با بیان این که اوباما بر نظریه صلح تاکید دارد تصریح کرد: چگونه می توان با شرایط فعلی حرف از صلح زد. قرار بود راهی برای اسکان آوارگان فراهم شود در عوض اسرائیل مهاجرت های دسته جمعی را به راه انداخت. اوباما گفته بود رابطه ما با اسرائیل فرای یک پیمان استراتژیک است و حالا بر نظریه صلح تاکید می کند. هر دوی اینها یک سناریو را دنبال می کند. این بود که اوباما برای آوارگان طرحی دهد اما در تمام این دوران نفوذ اسرائیل را در کرانه باختری افزایش داد.

وی خطاب به آمریکا و اسرائیل گفت: شما به دنبال تغییر هویت بیت المقدس هستید و هر روز به بهانه ای دست به تخریب می زنید اینها چیزی نیست که بدون کمک آمریکا انجام شود چرا طرح سازش را دنبال می کنید وقتی افکار عمومی از آن استقبال نمی کند.

وی با بیان این که باز هم می خواهند فلسطینی ها را قربانی کنند ادامه داد: می خواهند حق و حقوق فلسطینی ها را به مزایده بگذارند. آنها بر صلح اصرار دارند و از این مساله هم استفاده داخلی می کنند و هم استفاده خارجی.

وی افزود: به دلیل پیش رو بودن انتخابات در آمریکا می خواهند از مساله صلح فلسطین به نفع خود استفاده کرده و نظر افکار عمومی را تغییر دهند و از طرفی در عرصه بین المللی نگران موج مردمی که علیه اسرائیل به راه افتاده هستند و می خواهند موضع حریفان خود را در منطقه خنثی کنند.

لاریجانی افزود: آنها در این شرایط به دنبال ایجاد یک فضای تنفس برای اسرائیل هستند و این مساله هیچ نکته مثبتی برای مردم فلسطین ندارد.

وی با بیان این که دوره استفاده از مردم ستمدیده فلسطین به پایان رسیده است، یادآور شد: باید برای حقوق مردم فلسطین احترام قائل شوید و فکر نکنید با چرخیدن بر مساله مذاکرات به موفقیت می رسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت روز قدس بهره بگیریم و به رویکرد امام (ره) در این مساله توجه کنیم. باید ببینیم ماهیت فکر امام(ره) چه بوده است و آن را فربه کنیم.  

در پایان این مراسم از آثار جدید سازمانهای مردم نهاد در ارتباط با مسئله فلسطین و قدس با حضور علی لاریجانی، حسین شیخ الاسلام، اختری، رئیسی و مصطفی رحماندوست رونمایی شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet