عید قربان
1389/06/06 18:42:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه خبر داد:

برای کنترل واردات قانون به اندازه کافی وجود دارد

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به موضوع مدیریت واردات، قوانین فعلی را کافی عنوان کرد و گفت: قوانین کافی است و در صورت نیاز بازنگری نیز می‌شود ولی حتی اگر خلاء قانونی هم وجود داشته باشد، نباید بهانه‌ای برای کوتاهی در انجام وظایف باشد.

"علی بروغنی" عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر لزوم بکارگیری قوانین موجود برای کنترل واردات، گفت: در بودجه سال 89 دولت را مکلف کرده‌ایم کالاهایی که مشابه آنها در داخل به اندازه کافی تولید می‌شود، وارد نکند و در مورد کالاهای ضروری دیگری نیز که کمبود داریم به اندازه نیاز، واردات صورت گیرد.

نماینده مردم سبزوار با اشاره به درخواست وزیر بازرگانی برای یکپارچه شدن مدیریت واردات، گفت: مهم این نیست که یک دستگاه یا ده دستگاه متولی امر واردات باشند، بلکه این مهم است که قانون درست اجرا شود و جلوی واردات بی‌رویه به کشور گرفته شود تا مردم متضرر نشوند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان این مطلب که باید در واردات نگاه به سمت واردات کالاهای ضروری باشد، افزود: در واردات باید توجه شود که از ورود کالاهای زائد و کالاهای مضر جلوگیری شود و تنها واردات اقلامی مجاز باشد که برای کشور ضرورت دارند؛ چرا که خروج بیش از اندازه ارز از کشور در شرایط کنونی به نفع کشور و مردم نیست.

بروغنی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم مدیریت واردات، گفت: در حوزه واردات قانون به اندازه کافی وجود دارد، ولی به مرور زمان برخی از قوانین باید اصلاح شود و نواقص آن رفع شود، از همین جهت اگر نیازی به اصلاح قوانین باشد مجلس حاضر است برای تسریع در مدیریت واردات سریعا اقدام به تدوین قوانین جدید کند.

وی با اشاره به اینکه معنای اصلاح الگوی مصرف، کم مصرف کردن نیست، گفت: با اصلاح الگوی مصرف مقدار زیادی از واردات بی رویه کاسته می شود؛ چراکه بخش زیادی از این واردات به اقلام غیر ضروری اختصاص دارد که نیازی برای آنها در کشور نیست و با اصلاح الگوی مصرف مردم می شود جلوی ورود آنها را گرفت.

بروغنی همچنین گفت: اگر بخواهیم جامعه را اصلاح کنیم باید از قانونگرایی به سمت خداناظری حرکت کنیم و با گسترش این روحیه که خدا ناظر بر اعمال ماست، رفتارهایی مانند اسراف و تبذیر را کنترل کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet