روز مجلس
1389/06/07 10:39:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
موحد تشریح کرد؛

جزئیاتی از تدابیر کمیسیون اصل 90 برای نظارت مجلس بر نمایندگان

**عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس غیبت‌ها، تاخیرها، عدم توجه نمایندگان به وظیفه نمایندگی،‌ عدم حضور در صحن علنی و بی‌ توجهی به مباحث مطرح شده در پارلمان را از موارد منظور شده در طرح نظارت مجلس بر نمایندگان و کسر حقوق را از جریمه‌های این تخلفات عنوان کرد.

محمد موحد نماینده بهبهان و عضو کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس درباره "طرح نظارت مجلس بر نمایندگان " اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بارها نظارت بر نمایندگان را ضروری دانسته و تاکید کردند که شأن مجلس از برخی گفتمان‌های بیرونی محفوظ بماند.

وی افزود: تاکید مقام معظم رهبری بر نظارت مجلس بر نمایندگان به این دلیل بود که خانه ملت و نهاد قانونگذاری در کشور از برخی ابهاماتی که در اثر حرکت ناپسند یک نماینده به وجود می‌آید، مصون بماند و این جایگاه رفیع و بلند خدشه‌دار نشود.

این عضو کمیسیون اصل 90 مجلس فرامین رهبری درباره نظارت بر نمایندگان را بسیار حائز اهمیت، اساسی و قابل توجه دانست و گفت: امام خمینی (ره) نیز به گونه دیگری بر این موضوع اشاره فرموده بودند و مجلس در همین راستا احساس وظیفه و برای اجرایی کردن فرامین امام و رهبری طرحی را برای نظارت مجلس بر نمایندگان تدوین کرد.

حجت‌الاسلام موحد با تاکید بر اینکه طرح نظارت مجلس بر نمایندگان برای رفع دغدغه رهبر انقلاب درباره حفظ منزلت و جایگاه مجلس ارائه شده، افزود: این طرح از سوی برخی نمایندگان ملت تدوین شده و برای جامع شدن به کمیسیون اصل 90 ارجاع شده که کمیسیون نیز با ساز و کارهایی که در اختیار داشت، آن را بررسی و تصویب کرد.

وی در ادامه همچنین خاطر نشان کرد که طرح مذکور برای ارائه و بررسی در صحن علنی مجلس به هیئت رئیسه ارائه شده است.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه کمیسیون متبوعش طرح نظارت بر نمایندگان را به صورت مفصل کارشناسی کرده، اظهار داشت: کمیسیون اصل 90 در جریان بررسی طرح مذکور، از کارشناسان سازمان‌های مختلف، گروه‌ها و افرادی که از مسائل حقوقی مطلع هستند و همچنین از کارشناسان حوزه‌های تقنین و نظارت دعوت کرد تا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در این زمینه ارائه دهند.

حجت‌الاسلام موحد افزود: کمیسیون اصل 90 پس از جمع‌بندی پبیشنهادات و نظرات ارائه شده، بررسی طرح نظارت مجلس بر نمایندگان را در جلسه عمومی کمیسیون نهایی و به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کرد و به زودی در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در ادامه با ذکر این نکته که کمیسیون اصل نودم قانون اساسی به وظیفه‌ای که در خصوص بررسی طرح نظارت مجلس بر نمایندگان داشت، عمل کرده است، به تشریح جزئیاتی از موارد منظور شده در این طرح و ابزارهای نظارتی به منظور تعیین جریمه‌های تخلفات پرداخت.

این عضو کمیسیون اصل 90 مجلس به خبرنگار فارس گفت: همه غیبت‌ها، تاخیرها، عدم توجه نمایندگان به وظیفه نمایندگی،‌ عدم حضور در صحن علنی و مجلس و بی‌توجهی به مباحثی که در مجلس مطرح است، در این طرح لحاظ شده و نکاتی که به نظر می‌رسید بعضاً گلایه‌هایی در آن مورد وجود داشت، مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته حجت‌الاسلام موحد، در طرح نظارت مجلس بر نمایندگان از همه ابزارهای لازم جهت کنترل موارد فوق‌الذکر استفاده شده است که به عنوان نمونه قرار شده برای برخی موارد، کسری حقوق اعمال و در بعضی موارد نیز از تذکر و سایر شیوه‌های نظارتی رایج در نظام‌های اداری استفاده شود.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در خاتمه گفت که بر اساس طرح نظارت بر نمایندگان، برای نوع موردی که پیش آید، ابزارهای نظارتی مرحله به مرحله اجرا می‌شود و این مسیر به گونه‌ای پیش خواهد رفت که از همه ابزارهای لازم برای کنترل و جلوگیری از هر گونه مسیر ناصواب استفاده شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet