هدر موبایل
1389/06/07 10:48:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نائب رئیس کمیسیون اجتماعی:

خبرنگاران با ارائه کارت شناسایی و بدون نیاز به معرفی کارفرما بیمه می‌شوند

**نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل اجتماعی روز ،گفت:با اجرای بیمه کارگران ساختمانی، نوع کار و دستمزد آنها سطح بندی می شود و همچنین بیکاران جامعه طبق شرایط و ضوابط خاص تحت بیمه بیکاری قرار می گیرند.

*تعیین فرصت 6 ماهه برای کمیته تحقیق و تفحص از صندوق تامین اجتماعی

هادی مقدسی نماینده بروجرد در گفتگوی تفصیلی با باشگاه خبرنگاران به واکاوی مسائل اجتماعی جامعه پرداخت و درخصوص بحث تحقیق و تفحص از صندوق تامین اجتماعی افزود:پس از تصویب و تشکیل هیئت تحقیق و تفحص ابلاغهای لازم صورت گفت و این هیئت به 3 کمیته مشخص تقسیم شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌یک کمیته به ریاست علیرضا محجوب جهت استقرار در سازمان تامین اجتماعی و خدمات رسانی تعیین شد و کمیته دوم به ریاست علی زنجانی در بخش سرمایه گذاری تامین اجتماعی یا شستا و کمیته سوم به ریاست مرادعلی منصوری در صندوق بازنشستگی کشوری مستقر شدند.

مقدسی همچنین اذعان داشت:هیئت تحقیق و تفحص در بخش های تعیین شده فعالیت خود را آغاز کرده اند و طبق زمان تعیین شده 6 ماه فرصت دارند کار تحقیقاتی خود را به اتمام برسانند.

 

*در صورت تامین بودجه 60 درصدی بیمه زنان خانه دار از سوی دولت این قانون اجرا شدنی است

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین به بررسی وضعیت بیمه زنان خانه دار پرداخت و گفت:بیمه کارگران فصلی،بیمه قالیبافان،بیمه خادمان مساجد و باربران بازار از مصوبات مهم کمیسیون اجتماعی هستند که در دست اجرا می باشند.

وی در ادامه افزود:در شرایط کنونی مسئله مالی و تامین اعتبار بیمه زنان خانه دار برای سازمان تامین اجتماعی دشوار است و در صورت تامین بودجه از سوی دولت و با پیگیریهای مستمر امیدواریم هر چه زودتر بیمه زنان خانه دار دائر شود.

 

*با بیمه کارگران ساختمانی نوع کار و دستمزد آنها سطح بندی می شود

وی همچنین با بیان این مطلب که بیمه کارگران ساختمانی با مشکل محاسباتی مواجه شده است افزود: حق بیمه کارگران ساختمانی قرار است طبق حقوق و دستمزد سالانه پرداخت شود که در این صورت جهت صدور پروانه ساختمانی رقم بالایی به آن اختصاص می یابد که این امر ممکن است باعث رکود ساخت و ساز در کشور شود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در ادامه اذعان داشت:برای جلوگیری از رکود ساخت و ساز و پیشگیری از فشار به بخش مسکن و افزایش قیمت در کمیسیون اجتماعی کمیته ای جهت سطح بندی نوع و میزان کار کارگران تشکیل شده که طبق این سطح بندی هر یک از شرکتهای پیمانکاری طبق نیازشان یکی از سطحها را که مربوط به حداقل یا حداکثر دستمزد چهار پوششی و امتیاز طرح است انتخاب کنند.

 

*افزایش 21 درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1389

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی همچنین با اشاره به وعده افزایش 21 درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ازسوی وزیر رفاه افزود:طبق ماده 125 قانون خدمات کشوری، ‌حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید طبق نرخ تورم سالانه افزایش یابد لذا وزیر رفاه برای جبران حقوق معوق بازنشستگان از افزایش 21 درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد.

 

*به زودی خبرنگاران با ارائه کارت شناسایی و بدون نیاز به معرفی کارفرما بیمه می شوند

مقدسی همچنین در خصوص بیمه خبرنگاران اظهارداشت:طبق مذاکرات صورت گرفته با وزیر رفاه درباره بیمه خبرنگاران هر گاه اولین لیست خبرنگاران از سوی یکی از خبرگزاری ها ارسال شود و مبنای بیمه ای آنها مشخص گردد پس از آن خبرنگاران می توانند تنها با ارائه کارت خبرنگاری خود بدون نیاز به معرفی کارفرما تحت بیمه خبرنگاری قرار گیرند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس همچنین با اشاره به اینکه در آستانه اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها قرار داریم افزود:نمایندگان مجلس با تصویب این قانون وظیفه خود را برای هدایت و هدفمندکردن یارانه ها و گسترش عدالت در جامعه انجام داده اند و حالا نوبت دولت است که با دقت نظر و حساسیت بالا این امر را اجرایی سازد.

وی همچنین اذعان داشت:طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی 50 درصد از منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان به پرداخت نقدی و پوششی تامین اجتماعی اختصاص دارد و در صندوق تامین اجتماعی طبق نظر خود اقدام به توزیع نقدی آن خواهد کرد و مجلس در بحث اجرایی آن هیچ دخالتی ندارد.

 

*اجرای صحیح قانون هدفمندکردن یارانه ها بهترین حربه برای مقابله با تحریمها علیه ایران است

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اجرای صحیح قانون هدفمندکردن یارانه ها در مقابله با تحریمها و اعمال فشار بر ایران اظهارداشت:   

انقلاب اسلامی در عمر 32 ساله خود همواره با انواع تحریم ها و اعمال فشارهای آمریکا و غرب دست و پنجه نرم می کند و ملت ایران هیچ گاه در مسیر توسعه و پیشرفت عقب ننشسته و تحریم ها هرگز نتوانسته وقفه ای در انجام امور کشور ایجاد کند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی در ادامه،خاطرنشان کرد: ایران از نظر موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی و اقتصادی در جهان و همچنین منطقه،در شرایطی قرار دارد که قطع رابطه و معامله با جمهوری اسلامی به نفع هیچ کشوری نیست لذا کشورهای اروپایی و آمریکایی تنها بازندگان توطئه تحریم علیه ایران هستند.

مقدسی همچنین تصریح کرد:علی رغم فشارهای آمریکا بر کشورهای اروپایی و آسیایی جهت قطع ارتباط با ایران، بسیاری از شرکتهای بزرگ، خواستار برقراری ارتباط و مراودات اقتصادی با ایران هستند؛ لذا این فشارها و تهدیدها کارساز نیفتاده است.

 

*هدفمندکردن یارانه ها به منزله فائق آمدن بر معضلات اقتصادی و اجتماعی و مقابله با تحریم ها است

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس،همچنین تصریح کرد:ایران از تهدیدها هیچ هراسی ندارد و اعمال فشارها اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها را به تعویق نمی اندازد چرا که اجرایی شدن این قانون بهترین حربه برای مقابله با اعمال فشارهای جهانی است.

وی همچنین در ادامه افزود:با هدفمندکردن یارانه ها جلوی واردات غیر ضروری به کشور گرفته می شود و درآمد ناشی از اجرای این قانون،صرف مقابله با تحریم ها می گردد.

مقدسی در ادامه اظهارداشت:سالانه 100 هزار میلیارد تومان یارانه بنزین پرداخت می شود که در واقع سرمایه ملی نسل امروز و فردا است که به این سادگی سوخت شده و به هدر می رود لذا برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه ملی،طبق مصوب جدید مجلس، 30 درصد این رقم که حدود 30 هزار میلیارد تومان است به اجرای عملیات عمرانی در کشور اختصاص می یابد در حالیکه همه اعتبارات عمرانی در بودجه سال 89، 20 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که اگر در کنار 30 هزار میلیارد تومان قرار گیرد، 5/2 برابر اعتبارات عمرانی کشور خواهد بود که رقم قابل توجهی است.

نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی،در ادامه اذعان داشت: 5/2 برابر شدن اعتبارات عمرانی کشور یعنی رفع بیکاری و فائق آمدن بر تمام معضلات و ناهنجاری های اجتماعی که قطعا برای مقابله با تحریم ها و فشارهای دشمنان علیه ایران،بسیار کارآمد است.

 

*جلسه مشترک کمیسیون اجتماعی و ستاد مبارزه با مواد مخدر در ماه مبارک رمضان برگزار می شود

وی همچنین تصریح کرد:به دلیل مشکلاتی که برای ترانزیت مواد مخدر وجود دارد کشورهای مرزی،ایران را به عنوان محل معامله مواد مخدر برگزیده اند و علی رغم بسیج همه نیروها و تلاش شبانه روزی برای مهار مواد مخدر،حجم زیادی از این مواد به کشور وارد می شود و به دلیل نامهای خاص این مواد صنعتی و جذابیت های ظاهری،نوجوانان و دانش آموزان به سمت استفاده این مواد خانمان سوز گرایش پیدا می کنند.

 

*مجلس آمادگی تشدید مجازات فروشندگان مواد مخدر را دارد/ مجلس آماده اصلاح قانون مجازات فروشندگان و مصرف کنندگان مواد مخدر است

وی در ادامه،با اعلام آمادگی مجلس برای شدت عمل بخشیدن در برخورد قانونی با فروشندگان مواد مخدر، افزود:مجلس این آمادگی را دارد که با تغییر قانون مجازات فروشندگان مواد مخدر و حتی مصرف کنندگان مواد،به برخورد با این امر شدت عمل بیشتری بخشند تا به این واسطه بتوانیم با هجمه ای که از لحاظ واردات مواد افیونی و مصرف آن علیه جمهوری اسلامی و جوانان این آب و خاک صورت گرفته،مقابله کنیم.

مقدسی همچنین افزود:کمیسیون اجتماعی جهت مقابله جدی تر و اساسی با مسئله مواد مخدر،در ماه مبارک رمضان با ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل جلسه خواهد داد.

 

*بیکاران جامعه طبق شرایط و ضوابط خاص،تحت بیمه بیکاری قرار می گیرند

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس،همچنین درباره بیمه بیکاری افرادی که در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند،افزود:طرح بیمه بیکاران در مجلس مطرح شده و یک فوریت آن نیز به تصویب رسیده و به کمیسیون اجتماعی ارجاع گردیده است و به زودی وارد صحن علنی خواهد شد،بنابراین دولت طبق این طرح مکلف است افرادی را که به هر دلیل بیکارند در مقطعی خاص تا سقف زمانی مشخص با لحاظ یکسری تعهدات ویژه، تحت پوشش بیمه بیکاری قرار دهد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس،همچنین تصریح کرد: البته این امر نیازمند کار کارشناسی بیشتری است تا پس از تصویب نهایی از طرف شورای نگهبان عودت داده نشود.

مقدسی همچنین در ادامه افزود:کمیسیون اجتماعی در تلاش است تا با تامین منابع مالی کافی و کار دقیق کارشناسی،این طرح را بعنوان کمک به بیکاران کشور مصوب کند./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر
  • خبرنگاران با ارائه کارت شناسایی و بدون نیاز به معرفی کارفرما بیمه می‌شوند


آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet